4. studija

Ko darīt pilsētniekiem, kuru namu pagalmus apsēdušas vārnu kolonijas?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kādos gadījumos OCTA nedarbojas un jāmaksā no savas kabatas?

Kādos gadījumos OCTA nedarbojas un jāmaksā no savas kabatas? Skaidro speciālists

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja autovadītājs izraisījis ceļu satiksmes negadījumu bez attiecīgā transportlīdzekļa vadīšanas kategorijas, alkohola vai narkotisko vielu iespaidā vai pametis notikuma vietu, tad visi izdevumi būs jāmaksā pašam, apdrošināšana to nesegs.

Taču kādai mūsu skatītājai radies jautājums – kāds viņai personīgi no OCTA ir labums, ja situācijā, kad viņa cerējusi uz atbalstu, to nav saņēmusi?

Kāpēc, stāvvietā nejauši iebuktējot blakus esošo transportlīdzekli, var nākties maksāt pat desmitiem tūkstošus eiro, neskatoties uz to, ka ir iegādāta obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polise?

Raidījuma "4. studija" skatītāja Olga jautāja: "Notika ceļu satiksmes negadījums – nepamanīju, ka ar āķi iebuktēju spārnu citai automašīnai, un aizbraucu. Kad biju mājās, atbrauca policija, izstāstīja, kas noticis un piemēroja 70 eiro naudas sodu. Vēlāk no apdrošināšanas kompānijas saņēmu arī rēķinu 983,35 eiro apmērā. Kāpēc man jāmaksā arī šī summa, ja esmu iegādājusies OCTA polisi? Turklāt man samazināja Bonus-Malus klasi, kā rezultātā OCTA polise tagad būs dārgāka. Nevaru saprast, kāpēc radusies šāda situācija un kā rīkoties?"

Vēršamies Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojā, lai noskaidrotu, vai tiešām šajā situācijā apdrošināšanas kompānijas piestādītais rēķins teju 1000 eiro apmērā ir jāsedz un cik lielā mērā no iegādātas obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polises ir jēga, ja tā nesedz radušos izdevumus?

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins skaidroja, ka "tai polisei jēga noteikti ir, cita lieta – ir trīs gadījumi, kad var būt regress un kad šī polise mūsu vietā nomaksā un apdrošinātājs no mums paprasa naudu, un

ir tikai trīs varianti – viens variants ir tiesību neesamība vai nepareiza kategorija, otrs variants ir, kad vainīgais ir alkohola vai narkotiku reibumā un trešais – šis gadījums – aizbraukšana no notikumu vietas.

Tikai šie trīs varianti ir, kad apdrošinātājs cietušajam izmaksā un pie jums kā vainīgā atgriežas ar regresu un paprasa šos 1000 eiro."

Tātad, ja neievērojam kādu no iepriekš minētajiem nosacījumiem, tad ir jārēķinās, ka polise vienkārši nedarbojas. Un, analizējot Olgas gadījumu, jāpiebilst, ka arī šķietami nelielā negadījumā, piemēram, lēnām novietojot savu transportlīdzekli un sabuktējot blakus esošo automašīnu, izdevumi var būt pamatīgi.

"Ja tur gadās kāds super dārgais "Bugatti" vai "Ferarri", tad būs arī 10 tūkstoši, bet arī tagad šie 1000 eiro – nav bijusi tā lētākā mašīna, kas tikusi iebuktēta, tas ir bijis kāds padārgs "verķis", jo, jā, var gadīties kāds vecs "Volkswagen" vai "Lada", kur var būt 10–20 eiro tā skāde, un var būt blakus "Ferarri", kur tā skāde var būt 10–20 tūkstoši," pauda Abāšins.

Neskatoties uz to, ka būs jāsedz apdrošināšanas kompānijas piestādītais rēķins, arī OCTA polise turpmāk būs dārgāka, ko paredz normatīvais regulējums.

Vainīgajam Bonus-Malus klase krītas, – krītas par 30%. Rēķinām, ja ir bijusi 15. Bonus-Malus klase, tad nobraucam lejā uz kādu 12. Bonus-Malus klasi, ja tā Bonus-Malus klase ir bijusi kāda 9., tad attiecīgi 30% lejā ir kāda 6. Bonus-Malus klase, skaidroja Abāšins.

Ja auto vadītājs ar savu transportlīdzekli ir sabojājis blakus esošo auto, arī KASKO polise situāciju neglābs.

Abāšins akcentēja, ka "KASKO polise attiecas tikai uz mani – tā, ka tikai uz manu automašīnu. Ja es ar savu āķi vai vienalga ko citu nodaru skādi kādam citam, tad KASKO polise sedz to skādi, kas ir tikai manam auto, KASKO polise uz kaimiņa auto vai to auto, kuru esmu saskādējis, nekādi neattiecas."

Un jāatgādina, ka pamest ceļu satiksmes negadījuma vietu nekādā gadījumā nevajag, jo rezultātā šis negadījums izmaksās krietni dārgāk.

''Kameru ir ļoti daudz, mašīnās ir kameras, cilvēkiem rokās ir kameras, pie mājām ir kameras un, ja policija kaut mazliet pakustas un piepūlas, ko viņi regulāri dara, tad, attiecīgi, cik mēs zinām, 70–80% no šādiem gadījumiem policija atrod,'' sacīja Abāšins. ''Tā ka mācība ir tāda, ka nemūkam prom no notikuma vietas, filmējam, skatāmies, kas notiek apkārt, un, ja kaut kas ir gadījies, tad meklējam to cilvēku, kam mēs esam nodarījuši pāri, bet prom no notikumu vietas nebraucam, tas ir dārgi un kaitīgi. Ja noticis negadījums, zvanām policijai.''

Tātad atgādinājums: ja esam izraisījuši ceļu satiksmes negadījumu bez attiecīgā transportlīdzekļa vadīšanas kategorijas, alkohola vai narkotisko vielu iespaidā vai pametuši notikuma vietu, tad visi izdevumi būs jāsedz nevis no apdrošināšanas, bet gan pašam no sava maciņa.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti