4. studija

Ziemassvētku laiks: ko, kam un kā dāvināt?

4. studija

Kāpēc eglītes podiņos neizdzīvo līdz pavasarim?

Videoreģistratori automašīnās: vai fiksētajam video ir likuma spēks?

Eksperti iesaka autovadītājiem izmantot video reģistratorus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Arvien vairāk autovadītāju ikdienā izmanto video reģistratorus un filmē ceļu. Eksperti iesaka izmantot satiksmes, kā arī automašīnas salona filmēšanu, jo video ieraksts var kalpot par pierādījumu, kas autovadītāju reizēm var paglābt pat no cietumsoda.

"Liecības ir liecības, tas ir subjektīvs faktors, bet to, ko nofilmē kamera, tas ir objektīvs faktors, ko var izmantot tālāk jau negadījuma analīzē, izmantot kā pierādījumu, jo galu galā gan policija, gan tiesas ņem to vērā," Latvijas Televīzijai skaidro Satiksmes drošības eksperts, sertificēts tiesu eksperts Oskars Irbītis. "Plus potenciāli tā ir iespējams piesegties no potenciālajiem krāpniekiem. Par laimi Latvijā tas vēl nav izplatīti, bet vispār gadās tā, ka gājēji imitē uzbraukumu gājējam. Tātad automobilis ir apstājies, un gājējs ieskrienas un lec uz motora pārsega."

Vēl ir situācijas, kad krāpnieki, braucot atpakaļgaitā, ietriecas automašīnā un pēc tam policijā stāsta, ka aizmugurē esošais transporta līdzeklis nav paspējis nobremzēt.

Arī policija atzīst, ka nereti autovadītājam ir gandrīz neiespējami pierādīt, ka tas nav vainīgs. "Klasika ir krustojuma šķērsošana pie zaļās gaismas abiem satiksmes dalībniekiem, kas fiziski un teorētiski nav iespējams. Tad, protams, ja autovadītājam ir šāds video reģistrators, tas policijai palīdzētu noskaidrot, jo ne vienmēr ir liecinieki notikumu vietās, ne vienmēr krustojumos ir stacionārās kameras," norāda Valsts policijas (VP) Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Internetā arvien biežāk parādās video ieraksti, kuros ir redzami klaji satiksmes noteikumu pārkāpumi, bet policija, izskatot šos ierakstus, ne vienmēr var sodīt autovadītājus, taču noteiktos apstākļos tas ir iespējams.

"Mēs šādus iesniegumus izskatām, taču likums precīzi nosaka, kas ir pierādījumi lietā. Protams, ir jāizvērtē, cik šie pierādījumi ir kvalitatīvi, vai mums ir visa nepieciešamā informācija par šo faktu un, protams, mēdz būt situācijas, kad balstoties uz šādiem pierādījumiem un iesniegumiem no satiksmes dalībniekiem, arī vainīgās personas tiek sauktas pie administratīvās atbildības," LTV pavēstīja Krapsis.

Tomēr realitātē tas notiek reti, jo ir grūti pierādīt, kurš konkrētajā brīdī bijis pie stūres.

Tomēr iespējams, ka ieraksts ir vienīgais pierādījums, kas auto vadītāju var glābt gan no cietumsoda, gan pamatīgiem materiāliem zaudējumiem.

"Konkrētajā brīdī, veicot ekspertīzes, es tieši strādāju ar gadījumu, kur ir uzbraukums gājējam. Ir nofilmēts tieši no video reģistratora un, ja citu pierādījumu nav, tad arī konkrētajā gadījumā mēs strādājam ar šo video ierakstu, mēģinot saprast, kā ir noticis uzbraukums, precīzi, kurā vietā ir noticis uzbraukums," piebilst Irbītis.

Tāpat ir gadījumi, kad pierādījumu trūkuma dēļ apdrošinātāji automašīnas īpašniekam var nesegt atlīdzību. "Problēma ir tajā apstāklī, kad tiek aizpildīts saskaņotais paziņojums, cilvēki uz vietas nepietiekami precīzi to aizpilda un pēc tam apdrošinātājs nevar saprast, un tad ir jautājums par pārējiem pierādījumiem," stāsta Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

"Apdrošinātāju birojs izskata sūdzības, un sūdzību gadījumā vienmēr ir konflikta situācija, un tad, protams, ja kāda no pusēm var piedāvāt šo ierakstu no video reģistratora, tas, protams, mūsu ekspertiem palīdz saprast, kurš tad ir negadījuma izraisītājs," norāda Stengrevics.

Video reģistratori ir nopērkami visdažādākajās cenu kategorijās, bet ir jāievēro  vairāki kritērijiem, lai tā ieraksti kalpotu kā pierādījums. "Ir labi, ja video reģistrators ir ar laiku un datumu, bet jebkurā gadījumā, ja kādam tā rocība nav tik liela un kāds ir iegādājies lētāku, tad galvenais ir, lai viņš uzfilmētu un mēs redzētu faktu, un tad jau tas tiks vērtēts kopā ar visiem lietas materiāliem," skaidro VP pārstāvis Krapsis.

"Obligāti nav atsevišķi jāpērk kamera. Lielākajā daļā viedtālruņu ir aplikācijas, kas nodrošina šīs funkcijas," turpina tiesu eksperts Irbītis.

"Mans ieteikums ir, ka šīm kamerām būtu jāstrādā vismaz HD kvalitātē, tātad izšķirtspējai ir jābūt pietiekami augstai un tanī skaitā būtu jāpievērš uzmanība tam, cik labi kamera filmē naktī."

Vēl ir ieteicams, lai kamera filmē platā leņķī. Papildus tam vēlams automašīnu aprīkot ar video reģistratoru, kas filmētu arī aizmugurē un salonā notiekošo, jo var nākties pierādīt, ka autovadītājs nav, piemēram, iemidzis.

"Es ieteiktu lietot video reģistratorus. Varbūt tas nekad nebūs vajadzīgs un kāds varbūt uzskatīs par nevajadzīgu atribūtu, vai, kā tagad mēdz teikt, gadžetu jūsu automašīnā, bet nekad neviens nevar zināt - situācijas var būt dažādas," norāda policijas pārstāvis Krapsis.

Tādējādi video reģistratora ieraksts var būt ļoti noderīgs ceļu satiksmes negadījumā, lai pierādītu, ka automašīnas vadītājs nav vainīgs, un eksperti iesaka tos izmantot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti