Rīta Panorāma

INTSIKURMU MINIFESTIVĀLS 2018

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Drošība uz ceļiem: dzīvnieki

Drošība uz ceļiem: kā izvairīties no sadursmes ar dzīvnieku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēdējos gados iedzīvotāji arvien vairāk policijai ziņo par ceļu satiksmes negadījumiem ar dzīvniekiem. Statistikas dati liecina, ka 2016. gadā ziņots 428 reizes, bet pērn 538. Kā rīkoties, ja uz ceļa izskrējis dzīvnieks? Kā mēģināt samazināt iespējas iekļūt ceļu satiksmes negadījumā, un kāpēc pēc sadursmes ir svarīgi par to informēt policiju?

Ja uz ceļa izskrien dzīvnieks, tad pirmais nosacījums ir bremzēt, stāsta Drošas braukšanas skolā. Jāapzinās, ka nav iespējams prognozēt dzīvnieka uzvedību. Tas uz ceļa pēkšņi var apstāsies vai apgriezties un skriet atpakaļ.

"Ir tāds nerakstīts likums: no tiem dzīvniekiem (lai cik tas skarbi neizklausītos), kas ir augumā līdz motora pārsegam, ja mums ir bīstami izvairīties, tad neizvairāmies, bet tikai bremzējam. Savukārt no tiem dzīvniekiem, kas augstāki par motora pārsegu un pie trieciena var trāpīt priekšējā stiklā, mēģinām izvairīties. Tas ir tāds skarbs likums, bet kritiskā situācijā tas ir jāņem vērā," sacīja Drošas braukšanas skolas direktors Jānis Vanks. 

Jāapzinās, ka, vienam dzīvniekam šķērsojot ceļu, pēc mirkļa var sekot arī citi.

Tāpēc vienmēr ir vērts bremzēt, pat ja, piemēram, stirnu esat redzējuši tālumā.

Eksperti arī atgādina, ka vadītājam jābūt gatavam, ka jebkurā brīdī, sevišķi, ja netiek braukts pa pilsētu, uz ceļa var izskriet dzīvnieks. Ja vadītājs brauc pa sev zināmu ceļu un zina, ka apkārt mēdz klaiņot zvēri, tad ir vērts izvērtēt braukšanas ātrumu.

"Protams, sekojam līdzi tam, kāds ir ceļa segums, vai ir iespēja vispār izvairīties no sadursmes, vai nav tā, ka vienā un otrā pusē ir dziļš grāvis. Tā situācija ir jālasa, bet galvenais - ātrums lai tas ir tāds, ka mēs paspējam kaut ko izdarīt. Viens ir braukt ar atļauto ātrumu, un otrs ir spēt kaut ko izdarīta ar automašīnu tajā ātrumā," piebilda Vanks.

Jo mazāks ātrums, jo lielāka iespēja paspēt reaģēt, bet avārijas gadījumā mazāks trieciens.

Auto tehniskajam stāvoklim, kā arī logu un lukturi tīrībai ir liela nozīme, lai vadītājam būtu lielākas iespējas ātrāk reaģēt un mēģināt no sadursmes izvairīties. Valsts policijā atgādina: ja tomēr noticis negadījums - vienalga, ar savvaļas vai mājdzīvnieku, - par to obligāti ir jāinformē policija.

"Tā ir aizbraukšana no negadījuma vietas. Ja šādā situācijā kāds piefiksēs mašīnas numuru, paziņos policijai, tad vari izvērsties lielas nepatikšanas. Policijai ir jāpaziņo kaut vai tāpēc, lai tā sazinātos ar atbilstošiem dienestiem, piemēram, lai dzīvnieku aizvāktu no ceļa un tādējādi neapdraudētu citus ceļu satiksmes dalībniekus," skaidroja Valsts policijas Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieka vietnieks Andris Locs.

Visbiežāk sadursmes ar dzīvniekiem notiek krēslas laikā un tumšajā diennakts periodā, tādēļ šajās stundās ir jābūt īpaši piesardzīgiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti