4. studija

Kā izvēlēties izturīgas zeķubikses?

4. studija

Reklāmas sociālajos tīklos.Vai iespējams no tām izvairīties?

Vai neliterāri uzraksti uz automašīnām ir pieļaujami?

CSDD neliedz neliterārus uzrakstus uz auto; valodnieki aizrāda

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daži autovadītāji, lai izceltos uz apkārtējo fona, uz automašīnām mēdz izvietot asprātīgus uzrakstus, daži gan lieto arī vārdus, kas citiem izraisa neizpratni un kuri tiek uztverti kā necieņas izrādīšana. Taču šādi uzraksti netraucē automašīnai iziet tehnisko apskati, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.

Kāda raidījuma skatītāja par vienu šādu uzrakstu bija sašutusi. Skatoties pa logu, viņa ievēroja, ka pretī mājai novietots busiņš ar uzrakstu ar lieliem burtiem “galvenais ir nemīzt”.

Skatītāja norādīja, ka šāds uzraksts ir klaja necieņas izrādīšana sabiedrībai.

Taču šāds uzraksts uz spēkrata neliedz iziet auto tehnisko apskati vai veikt transportlīdzekļa reģistrāciju.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāve Ieva Bērziņa raidījumam skaidroja, ka šajā gadījumā nav iemesla atteikt CSDD pakalpojumus. “Bet noteikti vēlētos vērst uzmanību uz morāles, ētikas un attieksmes jautājumu pret citiem satiksmes dalībniekiem,” norādīja Ieva Bērziņa.

Tomēr CSDD skatās, vai auto apdraud vai neapdraud satiksmes drošību, vai tas novērš autovadītāja uzmanību ceļu satiksmē. “Tas ir mūsu primārais vērtējums, kā mēs novērtējam, kas drīkst un kas nedrīkst būt uz mašīnas,” skaidroja Ieva Bērziņa.

Valsts valodas centra Valodas kontroles departamenta direktore Ingrīda Bērziņa savukārt raidījumam stāstīja, ka uzrakstā lietotais vārds ir “latviešu vārds, bet tas nenozīmē, ka to var lietot neierobežoti”.

“Tādā izskatā un skanējumā, kā tas ir uzrakstīts uz automašīnas, tas ir vienkāršrunas vārds, kas neliecina par sevišķi koptu runu. To parasti lieto neliterārā sarunā. To varētu novienkāršot un lietot divi labi pazīstami cilvēki savā starpā, kam nav pret to iebildumu. Par konkrēto gadījumu es gribētu teikt, ka šis vārds ir domāts, rakstot uz busiņa, pavisam ar citu nozīmi. Ja mēs viņu atvasinām, tas būtu domāts ar nozīmi “baidīties”. Bet tas neattaisno. Tas nav labi darīts. Ja bija vēlēšanās lietot nozīmi baidīties, tad pieļaujama forma ir vārds “raustīties”,” skaidroja Valodas centra pārstāve.

Saukļa izgudrotāji uzrakstā uz automašīnas neko sliktu nesaskata, tieši pretēji, sauklis iedvesmojot. “Ghetto Games” vadītājs Raimonds Elbakjans raidījumam skaidroja, ka nozīme ir “galvenais – nebaidīties”.

“Tā frāze, kuru ļoti labi saprot jaunieši. Savā starpā tā tiek izmantota sarunvalodā, kad paskubina kādu - aiziet, nebaidies. Prieks, ka šis sauklis ir izraisījies lielu rezonansi, cilvēki to ir pamanījuši. Es ceru, ka tie, kas ir vērušies ar sūdzību, arī vienreiz dzīvē beigs baidīties. Un ar plašākiem soļiem dosies pretī saviem mērķiem,” sacīja Elbakjans.  

Valodas centra pārstāve Ingrīda Bērziņa gan uzsvēra, ka “šādi izteicieni, uzraksti ir nevietā”.

“Saprotu, kālab šie uzraksti tiek veidoti, lai pievērstu uzmanību. [..] Kaut kas ir sasniegts ar to, bet jāpatur prātā, ja tie, kas ir autori šim uzrakstam, padomātu, ka ir vēl daudz dažādi veidi, kas visai sabiedrībai pieņemami var saglabāt šo savu stilīgumu. Man liekas diezgan prasti. Stipri vienkāršots piegājiens. Neko labu jau tas nevēsta īsti,” pauda Bērziņa.  

Šāds uzraksts uz automašīnas tomēr pārkāpums nav. Taču tas nenozīmē, ka uz automašīnas drīkst rakstīt visu, ko vien sirds vēlas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti