4. studija

Cik ilgi jāgaida apsardzes firmas ierašanās, ja līgumā paredzētas 6-7 minūtes?

4. studija

Ceturtā studija

Cik sodus dienas laikā var saņemt, braucot bez OCTA polises vai tehniskās apskates?

Cik sodus vienā dienā var saņemt par fotoradara «noķertu» auto bez OCTA vai apskates?

Latvijā ir aptuveni 100 stacionārie fotoradari, kuri fiksē pārkāpumus ceļu satiksmē, un Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājai ir jautājums – vai dienas laikā var saņemt pat piecus un desmit sodus par vienu un to pašu pārkāpumu – ja automašīnai nav derīgas obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polises (OCTA) vai izietas apskates un fotoradars šo faktu piefiksē. VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcijā" (CSDD) skaidroja – teorētiski šāda iespēja pastāv, taču jābūt ļoti bravūrīgam, lai dzīvē tas tā arī notiktu.

"4. studijas" skatītāja Modra vaicāja: "Ja man nav OCTA vai transportlīdzeklim nav veikta tehniskā apskate un es braucu pa ceļu, kur, pieņemsim, ir pieci fotoradari, vai man būs pieci pārkāpumi? Zvanīju uz Valsts policijas informatīvo tālruni, kur man skaidroja, – ja neesmu pārkāpusi noteikto ātrumu, sodu nesaņemšu, bet, ja būšu braukusi garām pieciem fotoradariem (arī vienas dienas laikā), kas fiksē visus transportlīdzekļus, varu saņemt piecus protokolus. Vai tas ir godīgi un likumīgi, ka par vienu pārkāpumu var sodīt piecas reizes?"

CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters raidījumam sacīja: "Uz Latvijas autoceļiem ir izvietoti 100 stacionārie fotoradari, un katrs no tiem strādā vienlīdz vienādi kā visi. Respektīvi, ja fotoradars fiksē ātruma pārkāpumu, tad tajā brīdī arī tiek skatīts, vai attiecīgajam transportlīdzeklim ir derīga tehniskā apskate un iegādāta OCTA apdrošināšana."

Tas nozīmē, ka par vienu un to pašu pārkāpumu var saņemt vairākus sodus dienas laikā. Tas var notikt tad, ja pārkāpumu fiksē vairāki fotoradari.

Līdz ar to katrreiz pienāksies sods ar citu protokola numuru un arī atsevišķi tiks skatīts, vai transportlīdzeklim ir iegādāta OCTA un ir veikta tehniskā apskate, neskatoties uz to, ka pārkāpumi fiksēti vienā dienā. Salīdzinājumam – par neatļauti novietotu transportlīdzekli vairākas reizes dienā sods netiks piemērots, taču jāņem vērā, ka bez OCTA polises vai bez tehniskās apskates, pabraucot garām vairākiem fotoradariem, jūs piedalāties ceļu satiksmē.

Bet vai tiešām fotoradari fiksē un pārbauda katru garām pabraukušo transportlīdzekli?

CSDD pārstāvis skaidroja: "Ikdienas režīmā tas tā nav un tiek fiksēts tikai šis pārkāpums, ja atļautais braukšanas ātrums ir par lielu, bet kampaņveidīgi, kad Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs organizēja aprīļa mēnesī šo kampaņu par OCTA un tehniskās apskates esamību transportlīdzekļiem, tad atsevišķos ceļu posmos, saskaņojot to ar Valsts policijas kolēģiem, attiecīgie fotoradari fiksēja katru automašīnu, bet ikdienas režīmā tas tā nav."

Ap 1% līdz 2% autovadītāju brauc bez OCTA polises, un katru gadu ceļu satiksmes negadījumos iekļūst 200 līdz 300 šādu transportlīdzekļu. Ir garantiju fonds, kas otrai negadījumā iesaistītajai pusei atlīdzinās zaudējumus, taču pēc tam vērsīsies pret to transportlīdzekļa vadītāju, kura spēkratam nebija OCTA polises, rezultātā var nākties atlīdzināt pat vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Sods par braukšanu bez OCTA polises ir atkarīgs no transportlīdzekļa veida – mopēda vadītāju var sodīt ar naudas sodu no 30 līdz 55 eiro, cita transportlīdzekļa veida vadītāju – no 85 līdz 120 eiro, bet kravas transportlīdzekļa vai autobusa vadītāju – no 400 līdz 700 eiro. Savukārt sods par braukšanu bez tehniskās apskates ir no 55 līdz 120 eiro.

Tomēr raidījuma skatītāja arī vēlējās zināt –

kāpēc CSDD mājaslapā, kur var redzēt fotoradaru izvietojumu, nav informācijas par to, kuri fotoradari fiksē visus transportlīdzekļus?

CSDD pārstāvis to skaidroja šādi: "Nekur pasaulē fotoradari vai organizācija, kas apkalpo fotoradaru esamību, nebrīdina transportlīdzekļu vadītājus, kurš attiecīgais fotoradars kurā ceļa posmā dara kādu konkrētu darbu vai fiksē kādas konkrētas OCTA vai tehniskās apskates derīguma termiņus."

"Bet tie ir ļoti, ļoti reti gadījumi. Lai uzķertos piecas reizes vienā dienā uz fotoradariem, kas ir uz Latvijas autoceļiem... nu  tad ir jābūt ļoti bravūrīgam braucējam, lai šādu statistiku saņemtu," teica Mālmeisters.

Tātad sodīt vairākkārt par braukšanu bez OCTA polises vai bez tehniskās apskates var un sodi nav mazi. Teorētiski, ja ātrumu nepārkāpsiet, fotoradars nefiksēs jūsu auto, taču kampaņas veidā, autovadītājus par to nebrīdinot, pārbaudes var tikt veiktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt