Sadaļas Sadaļas

«Bonus malus» disciplinē autovadītājus, taču apdrošināšanas sistēma nestrādā pietiekami operatīvi

Pēdējā laikā valstī pieaudzis ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits. Apdrošinātājiem tas nozīmē arvien lielākas izmaksas negadījumos cietušajiem. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) rosina padarīt stingrākus kritērijus, pēc kā nosaka cenu obligātās transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA polisēm. Līdz šim, nosakot OCTA cenu, ne vienmēr tiek ņemti vērā dati par autovadītājam piešķirtajiem soda punktiem. No tā attur apstāklis, ka šīs ziņas no Iekšlietu ministrijas (IeM) informācijas centra var saņemt tikai par maksu.

Jau šobrīd OCTA jomā darbojas tā dēvētā "bonus malus" sistēma, kas reizi gadā pārskata autoīpašniekiem piešķirto klasi no 1 līdz 17. Jo augstāka klase, jo OCTA polise lētāka un otrādi. Konkrēto līmeni piešķir, ņemot vērā vadītāja braukšanas vēsturi, apdrošināšanas izmaksas un pārkāpumu statistiku. 

Taču ikdienā, pērkot polisi internetā, piemēram, svaigi sodīti agresīvi braucēji uzreiz nejūt izmaiņas savā naudas makā. "Šobrīd ziņas par autovadītāja soda punktiem nav iestrādātas mehānismā, pērkot polises internetā. Automātiski tas nenotiek," skaidro LTAB valdes priekšsēdētāja vietniece Baiba Gribuste.

Ja informāciju vienmēr aktualizētu par maksu, polišu pircējiem kopā būtu jāsamet pieci miljoni eiro gadā, vienas polises cena pieaugtu vidēji par trīs eiro.  Iekšlietu ministrijā skaidro - lai apdrošinātājiem bez maksas sniegtu ziņas par pārkāpumiem, ir jāmaina likums. To darīt var ierosināt Satiksmes ministrija (SM), bet iekšlietu resors sniegs savu atzinumu.

Nauda tad būs jāmeklē budžetā. "Mēs varētu vērtēt, vai šī prasība tiešām skar satiksmes drošību, jo jāņem vērā, ka tas prasīs arī finanšu resursus," uzsvēra IeM pārstāve Gunta Skrebele.

Apdrošinātāji norāda, ka "bonus malus" sistēma disciplinē vadītājus, taču tas nenotiek pietiekami operatīvi. Piemēram, šogad uz sliktāku klasi noslīdējuši divreiz vairāk šoferu nekā tie, kam klase uzlabota. "Ir loģiski, ka "bonus malus" pasliktinās, sekojot negadījumu statistikai. Situāciju varētu uzlabot, ja autovadītājs ātrāk redzētu izmaiņas savas polises cenā, tas daudziem liktu padomāt par uzvedību uz ceļa," norāda LTAB pārstāve Gribuste.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Motori
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt