Sadaļas Sadaļas

Alkometru tests: Ilgi silstošās iekārtas ir neuzticamas

Alkohola lietošana nav savienojama ar automašīnas vadīšanu. Taču, ja nepieciešams sēsties pie stūres pēc alkohola lietošanas, tad nevajadzētu to darīt ātrāk par diennakti pēc svētku neprātīgas svinēšanas ar spirtotajiem dzērieniem. Lai būtu pavisam droši, ka drīkst piedalīties ceļu satiksmē, autovadītāji mēdz izmantot vienkāršākus vai sarežģītākus alkometrus, taču ne vienmēr to rādījums sakrīt ar policijas rīcībā esošajām mērierīcēm. Latvijas Televīzijas raidījums "Zebra" veica vairāku iekārtu testu.

Jaunajiem autovadītājiem, kuri tiesības vadīt transportlīdzekli ieguvuši pēdējo divu gadu laikā, atbildība par alkohola lietošanu iestājas, kad tā daudzums asinīs sasniedz 0,2 promilles. Naudas sods no 210 līdz 430 eiro, tiek piešķirti seši soda punkti un aizliegums vadīt automašīnu sešus mēnešus.

Visiem vadītājiem likums paredz sodu par braukšanu reibumā, ja alkohola daudzums asinīs pārsniedz 0,5 promilles. Par šādu pārkāpumu tiek piemēroti astoņi soda punkti, transpotlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana uz 12 mēnešiem un naudas sods 430-640 eiro apmērā.

Ja reibuma pakāpe pārsniedz vienu promili, tad vēl lielākiem sodiem papildus tiek piemērots cietumsods.

Autovadītāji zina riskus, ko rada braukšana alkohola reibumā, tāpēc reizēm izmanto pašu sarūpētus alkometrus, lai noskaidrotu mirkli, kad sēšanās pie stūres vairs neapdraud paša un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību.

Raidījums "Zebra" uzaicināja divus jauniešus, ka labprātīgi piekrita lietot alkoholu, apzinoties, ka tas var nodarīt kaitējumu viņu veselībai. Eksperimenta laikā noskaidrojās, ka ir tādi alkometri, kuriem nepieciešams ilgs laiks, lai uzsiltu līdz darba temperatūrai, kas var darīt nepacietīgus to lietotājus.

Ieteicams izvēlēties tādus alkometrus, kuri ir sertificēti, par ko liecina uzlīme uz tiem.

Nopērkami arī tādi alkometri, kurus var lietot pat ziemas salā.

Drošākie ir elektroķīmiskie alkometri, kuriem ir sertifikācijas uzlīme.

Nav ieteicams lietot alkometru, kurš nav lietojams dažu sekunžu laikā pēc ieslēgšanas, jo uzticams tas ir tikai daļēji un nav ieteicams paļauties uz tā rādījumu pēc mērījumu izdarīšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt