4. studija

Kāpēc krāslaviešiem pēc pases jābrauc uz Preiļiem, Rēzekni vai Daugavpili?

4. studija

(Zīmju valodā). Ceturtā studija. Dārgā OCTA. PMLP ''optimizācija''

Kāpēc OCTA polise var izmaksāt no 1000 līdz pat 2500 eiro?

Taksometra šoferis Talsos neapmierināts – OCTA viņam var izmaksāt 1100–2500 eiro gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

1100–2500 eiro gadā par obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) polisi – daudziem var šķist daudz, bet tāda ir daudzu taksometra vadītāju realitāte. Lai gan apdrošinātāju asociācijā norādīja, ka statistiski taksometra šoferi biežāk iesaistīti negadījumos, tomēr nav arī pareizi visus "bāzt vienā maisā". Vienlaikus risinājuma īsti nav, jo katra apdrošināšanas kompānija var noteikt savu cenu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Taksometra vadītājs Ivars Pīpe no Talsiem Latvijas Televīzijai sacīja: "Es nodarbojos ar taksometra pakalpojumu sniegšanu Talsu novadā daudzus gadus, bet problēma mums ir tāda, ka ar katru gadu dubultojas obligātās apdrošināšanas polises samaksa. Pēdējā gadā man sanāk, ja es uz gadu ņemu, tad lētākā kompānija, kas piedāvā – 1150 eiro. Un ir līdz 2500 – tas ir par vienu gadu."

Kungs ir taksometra vadītājs jau kopš 2004. gada. Nav iekļuvis ceļu satiksmes negadījumos, ko jau labu laiku apliecina augstākā "bonus malus" klase. Tikmēr viņa privātajam transportam OCTA polise maksā 70 līdz 80 eiro gadā, kas ir teju 15 reizes mazāk nekā taksometram.

"Vispār sanāk, ka tas kantoris jāslēdz ciet, jo mēs jau te neesam Rīga. Tā jau viens pats braucu ar to mašīnu, man nav šoferu, un es pa nakti arī nebraucu. Es braucu pa dienu kādas 8–9 stundas un pat no tām es lielāko laiku stāvu. Kāpēc tad es tik bīstams esmu uz ceļa?" vaicāja šoferis.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, vaicāts, kādēļ tik augstas OCTA cenas taksometru vadītājiem, paskaidroja: "Būtībā jau apdrošinātāji bāzējas uz statistiku. Ja tāds ir tas taksistu braukšanas stils un tāda ir tā statistika, tad takšiem, attiecīgi, tā cena vai tā prēmija ir ļoti augšā."

Abāšins norādīja –

katram apdrošinātājam ir sava cenošanas sistēma un vienotas sistēmas nav.

"Kā kurš vērtē taksistus, – tas ir individuāli no apdrošinātāja atkarīgs, bet principā es varētu teikt, ka klasiski taksistam ir tāda kā "melnā zīme" klāt, kas nozīmē to, ka takši negadījumos iekļūst daudz biežāk nekā netakši. Bet no otras puses, – te būtu jāskatās individuāli un būtu ļoti žēl, ja apdrošinātāji tiešām visus samestu vienā maisā, jo šis ir gadījums, kad taksistam entos gadus negadījumi nav bijuši. Ja negadījumi nav bijuši, tad derētu paskatīties individuāli, nevis visus taksistus samest vienā maisā," viņš atzina.

Tomēr, kā redzams Talsu taksometra vadītāja gadījumā, visi taksometru vadītāji "vienā maisā tomēr tiek mesti", kā rezultātā polisi kļūst teju vai neiespējami iegādāties.

"Mēs esam lauku rajons. Mēs jau tā esam daži taksometri, kas kaut ko dara, lielākā daļa jau ir beiguši to darbu vai aizgājuši uz nelegālo," atzina taksometra šoferis.

Vai ir mehānismi, kā likt apdrošinātājiem ierobežot, cik lielu summu par OCTA polises iegādi tie var piemērot taksometru vadītājiem? Un vai var kaut kā panākt, lai šīs cenas ir samērīgas? Apdrošinātāju asociācijas pārstāvis atzina: "Kā mēs varam ietekmēt apdrošinātājus? Pilnīgi nekādi. Cenošana ir konkurences aspekts, katrs apdrošinātājs strādā ar saviem cenošanas faktoriem. Vienotu faktoru lapas nav."

Savukārt Ivara Pīpes gadījumu Abāšins atzina – nez vai tas ir balstīts statistikā, jo runa galu galā ir par Talsiem, nevis Rīgu, kur statistika liecina – taksometru šoferi negadījumos iesaistīti desmit reizes biežāk nekā "parastie" satiksmes dalībnieki. "Bet Talsos... Ja cilvēks ir ilgus gadus bijis bez negadījumiem, es domāju, ka te derēja paskatīties nedaudz individuālāk, nekā samest vienā maisā," viņš norādīja.

Šajā situācijā taksometra vadītājam vienīgais risinājums ir vērsties pie katra apdrošinātāja individuāli un runāt par polises cenas samazināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti