«Zemlika» nāk jau pavasarī

„Zemlika nāk…” – ar šādu nosaukumu šajā nedēļas nogalē Durbē gaidāmi vairāki kultūras notikumi, tā gatavojoties jau septītajam mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālam, kas parasti notiek oktobra nogalē. Durbē ar divām viesizrādēm gan lieliem, gan maziem skatītājiem viesosies „Dirty Deal Teatro”. Savukārt ar savu pirmo un vienīgo koncertu Baltijas valstīs Durbē uzstāsies amerikāņu komponists un pianists Deivids Mūrs (David Moore) un projekts „Bing & Ruth”.

«Zemlika» nāk jau pavasarī
00:00 / 03:44
Lejuplādēt

Turpinām būvēt to utopiju, ko uzsākām 2011. gadā, saka festivāla ''Zemlika'' rīkotājs Miks Magone. Pavasara un vasaras notikumi neļauj atslābt, gatavojoties rudens festivālam. Mazā Durbe, vieta, kas atrodas Kurzemē, salīdzinoši netālu no Liepājas, blakus Rīgas-Liepājas šosejai, nu jau vairākus gadus piedāvā augstas raudzes kultūras norises arī šajā gadalaikā.

''„Zemlika'' nāk…” pasākumi jau trešo gadu notiek arī Cēsīs, terasē „ Zaļa zāle”. Durbe pirmo reizi piedzīvos vairāk izrāžu nekā līdz šim. Pērn atvēzējāmies un augustā atvedām uz Durbi arī Nacionālo teātri. Šogad kopumā būs piecas - gan valsts, gan nevalstisko teātru viesizrādes,” stāsta Magone.

Šajā sestdienā uz Durbi brauc viens no ilggadējiem festivāla draugiem „Dirty Deal Teatro”.

Par gaidāmajām izrādēm, ko būs iespēja baudīt Kurzemes skatītājiem, stāsta Miks Magone:

''Dienā kultūras namā būs izrāde visai ģimenei "Blēņas un pasakas". Vakarā turpat Durbes kultūras namā tiks izrādīts viens no jaunākajiem teātra iestudējumiem – Jāņa Baloža izrāde "Kas notiks rītdien?". No vienas puses šo jautājumu uzdot nav jēgas, jo neviens īsti skaidri nezina, kas būs rītdien, bet no otras puses – kāpēc šos atbildes meklējumus nepārvērst par dokumentālu izmeklēšanu pusgada garumā? Ja ne gluži sižetiski, tad konceptuāli un noskaņā izrāde ir sava veida turpinājums festivāla "Zemlika" laikā 2013. gadā Durbē jau demonstrētajai izrādei "Nacionālais attīstības plāns".''

"Blēņas un pasakas" ir ceļojums Imanta Ziedoņa pasaku pasaulē, kur šķietami parasti priekšmeti iegūst spilgtus raksturus un iekuļas dažādās negaidītās dēkās. Tā būs gan jautra rotaļa bērniem, gan meistarklase vecākiem, gan piedzīvojums ar pārsteidzošu mūziku un instrumentiem, blēņām un pekstiņiem. Izrādes režisors ir Ģirts Šolis un tajā "dauzās" Arnita Jaunzeme, Valdis Vanags un Mikus Frišfelds, kurš ir arī šīs izrādes mūzikas autors.

Dokumentālā detektīva "Kas notiks rītdien?" galveno varoņu lomās ir iejutušies četri cilvēki no četrām dažādām valstīm – Rihama Baderhana no Sīrijas, Čidema Mirola no Beļģijas, Hosē Alvarezs no Polijas un Jānis Balodis no Latvijas. Tieši viņu veidotās video dienasgrāmatas laika posmā no 2016. gada janvāra līdz 2016. gada jūlijam veido izrādes "Kas notiks rītdien?" pamatu.

Savukārt svētdien Durbes baznīcā uzstāsies ārvalstu mūziķi, tā jau kļuvusi par ikgadēju tradīciju, saka Miks Magone, kurš vienmēr pamanās uz Durbi atvest mūziķus, par kuriem liela daļa klausītāju, visticamāk, dzird pirmo reizi, taču bieži vien, klausoties šo mūziku Durbes baznīcā, tā kļūst par dvēseliski piedzīvotu muzikālu notikumu.

Durbē būs amerikāņu komponista un pianista Deivida Mūra projekta "Bing & Ruth" pirmais un vienīgais koncerts Baltijas valstīs.

Deivids Mūrs jau vairāk nekā 10 gadus pievērsies mūzikas radīšanai, kādu vēlas dzirdēt pats. Minimālistisku, kinematogrāfam raksturīgi juteklisku mūziku ansamblim. Tādu, kurā grācija un tekstūra izvirzīta priekšplānā, pretstatus žanram savulaik raksturīgajam radikālajam prasīgumam pret klausītāju. Savā mūzikā viņš izmanto klavieru perkusīvās iespējas, instrumentāciju papildinot ar pūšaminstrumentu skaņām, kasešu lenšu efektiem un kontrabasa tembru.

Lai uzrunātu vietējo klausītāju un skatītāju, Durbes novada ļaudīm biļešu cenas ir draudzīgākas. Festivāla apmeklētāji parasti ir no Rīgas, Kuldīgas vai Liepājas, vietējo ir mazāk, taču tieši viņiem tiek dota iespēja apmeklēt pasākumus un sajust pasaules elpu savās mājās, nekur pat nebraucot. Tā, lūk, ''Zemlika'' nāk…

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt