Vikingu vēsturi un Zentu Mauriņu Grobiņā vieno laiva

Grobiņas iedzīvotājiem izdevies savienot šķietami nesavienojamo – vikingu vēsturi un Zentas Mauriņas biogrāfiju. Abus vieno laivas. Grobiņas vikingu apmetnes entuziasti, attīstot laivošanas tūrismu un interesējoties par novada vēsturi, atklājuši arī stāstu par kādu īpašu laivu. Grobiņā šajā nedēļas nogalē ūdenī pirmo reizi tiks nolaista laiva, kas veltīta izcilās latviešu rakstnieces Zentas Mauriņas piemiņai.

Vikingu vēsturi un Zentu Mauriņu Grobiņā vieno laivaInga Ozola

Laivu, ko pati rakstniece nosaukusi par “Kaiju”, savulaik viņai dāvinājis viņas tēvs.  

Kuršu vikingu apmetne atrodas senās Ālandes upes krastos. Šī ir viena no vietām, kur parasti ved tūristus, stāstīja Grobiņas tūrisma entuziasts Raimonds Reinis. Turklāt te arī sākas stāsts par laivām.

Ar Kuršu vikingu laivām tagad brauc pa Ālandas upi un stāsta unikālo vēsturi.

“Pagājušā gada beigās mums tapa jauna hercoga laiva „Frīdrihs Kazimirs”, kas stāsta par pils laiku Grobiņā, par pilsētas tiesībām, Grobiņā tiek dibināta Liepāja. Tie ir interesanti fakti, kas aizrauj gan tūristus gan vietējos,” stāstīja Reinis.

Tā, izzinot pilsētas vēsturi, līdz vikingu apmetnei nonākušas ziņas par vēl kādu īpašu laivu, atklāja Raimonds Reinis.

„Jaunieši, kuri apsaimnieko šo vietu, skatījās tālāk, Zentas Mauriņas piemiņas istabās kopā ar muzeja vadītāju Maiju Rolavu, uzzināja, ka Mauriņa savā grāmatā „Tālā gaita” apraksta dzīves notikumu, kad tēvs viņai dāvinājis laivu, lai Mauriņa varētu baudīt to brīvības sajūtu, ko sniedz laiva, ūdens un daba visapkārt,” stāstīja Reinis.

Rakstniece Zentu Mauriņa Grobiņā dzīvojusi 19. un 20.gadsimtu mijā, slimības dēļ viņa bija zaudējusi spēju staigāt.

Zentas Mauriņas piemiņas muzeja vadītāja Maija Rolava sprieda, ka izdevies savienot šķietami nesavienojamas lietas – rakstnieces Zentas Mauriņas garīgo pasauli un vikingus.

„Lai remdinātu manas neapslāpējamās kustības alkas, tēvs man nopirka baltu, slaidu laivu, ko es nokristīju par “Kaiju”, jo neviens putns man nelikās tik brīvs kā šīs, ko vienmēr gaidīju iemaldāmies Grobiņā, kas atradās kādus desmit kilometrus no jūras,” fragmentu no grāmatas citēja Maija Rolava.

 Mauriņas balto un slaido „Kaiju” uzbūvējis  viens no Grobiņas laivu meistariem Ainārs Zingniks. Jau pavisam drīz pie tās gaišajiem airiem varēs sēsties gan grobiņnieki, gan pilsētas viesi, par ieceri stāstīja Raimonds Reinis.

„Mēs gribam radīt iespēju jebkuram divatā vai vienatnē doties izbraucienā pa Ālandas upi, arī apstāties kāda upes līkumā un palasīt kādu Mauriņas eseju – pacelt savu dvēseli tādai atpūtai,” sacīja Reinis.

Zentas Mauriņas  „Kaija” ūdenī pirmo reizi tiks ielaista šajā nedēļas nogalē, turklāt  Zentas Mauriņas 120. jubilejas gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt