Vēstures muzejā - izstādes par 19.gadsimta Latviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

No 13. jūnija Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pagaidu mājvietā Brīvības bulvārī 32 apmeklētājiem durvis vērs vēl divas ekspozīcijas daļas – “Muižas un muižniecība 17. – 19. gadsimtā” un “Zemnieku tradicionālais dzīvesveids 19. gadsimtā”.

Kā 19. gadsimtā dzīvoja Latvijas pamatiedzīvotāji, ikviens var uzzināt Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Ar šodienu tur atvērta izstāde, kuras ekspozīcijā iekļautie materiāli ļaus ieskatīties tā laika cilvēka dzīvesveidā.

Lielāko ekspozīcijas krājumu veido muzeja tautastērpu kolekcija. Izstādes veidotāji atbildēs uz jautājumiem par autentiskajiem darbarīkiem, mājokļa iekārtojumu un senajiem amatiem. Izstādes veidotāja Ilze Ziņģīte uzsver, ka telpu iekārtojums ļauj izstādīt tikai daļu tērpu, bet pārējie apskatāmi būs digitālā formātā turpat muzejā:

„Šajā atvēršanas pasākumā tiks rādīti arī tērpu komplekti ārpus ekspozīcijā skatāmā. Tie būs apmēram 40 tērpi, kurus ekspozīcijā varēs apskatīt monitorā, tātad interaktīvā demonstrācijā. Tur ir paredzēta arī darbošanās ar tērpu sastāvdaļām. Tur varēs izveidot tērpu, ja vēlas – pārbaudīt savas zināšanas par tērpa komplektējumu, dažādām sastāvdaļām. Tas pasākums ir domāts kā iespēja cilvēkiem uzzināt, noskaidrot, jo tas nebūs stāstījums no vienas puses. Tā varētu būt tāda saruna un atbildes uz dažādiem jautājumiem.”

Ikviens tērps pārstāv noteiktu vietu un laiku. Tam jāpiemēro audums, tērpa piegriezums, kāju āvums, galvassega, un, protams, rotaslietas. Šajā tikšanās reizē varēs jautāt un noskaidrot, pārrunāt un diskutēt par tērpa izvēli un atdarināšanu mūsdienās.

Kā zināms, divi vienādi tautastērpi nekad nav valkāti. Protams, galvenās pazīmes noteikta novada tērpiem bija kopīgas, bet katra valkātāja tērps tieši tāds bija vienīgais. Papildinot ekspozīcijā esošos tērpus, tiks demonstrēti arī attēli, kuros skatāmie tērpi komplektēti pamatojoties uz dokumentāliem avotiem un muzeja kolekcijā esošajiem priekšmetiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti