Dienas ziņas

Zentenes rūķi apciemo vientuļniekus

Dienas ziņas

Apciemo Cēsu novada pensionārus

Valmierā izveidots Saulgriežu pārdomu labirints

Valmierā izveidots Saulgriežu pārdomu labirints

Gada nogalē izvērtējam, kāds bijis gads, ko nesis, ko vēlamies sagaidīt no nākamā gada. Lai ikviens varētu nesteidzīgi gremdēties savās domās, Valmierā izveidots Saulgriežu pārdomu labirints. No dzīvām, podos augošām eglītēm nedaudz pārveidota pērkonkrusta formā labirints simbolizē gan latvisko saulgriežu laiku, gan kristīgos Ziemassvētkus, jo senatnē labirintus veidoja tieši pie sakrālām celtnēm.

Šis ir klusais laiks dabā, tāpēc arī cilvēkiem vajadzētu atrast brīdi mieram un atpūtai, tā vērtē ainavu dizainere Vineta Radziņa, kas ir Saulgriežu pārdomu labirinta autore. Viņa atzīst, ka pastaiga pa labirintu varētu būt tieši tas, kas nepieciešams.

"Labirints ir viens no senākajiem cilvēces simboliem, gan tāpēc, ka ir Ziemassvētku laiks, gan tāpēc, ka Ziemassvētkos cilvēki vairāk domā par aizvadīto gadu, cits par kādu noteiktu dzīves posmu, un man liekas, ka labirints ir labs veids, caur ko šo analīzi veikt."

Labirints veidots latviskās zīmes - pērkonkrusta formā, tiesa, to nācies nedaudz pārveidot un pielāgot, jo Vineta vēlējusies, lai labirints būtu pilnībā izstaigājams. "Latviešiem ir tas āķis, ka viņi pārsvarā tās zīmes ir veidojuši no centra uz malām.

Tāda ir Saules zīme, tāds ir Māras krusts, tāds ir Ugunskrusts, un tamdēļ šī zīme, kas ir par pamatu labirintam, ir nedaudz izmainīta. Viņa ir tā kā nedaudz iegriezta, bet tas nemazina viņai to simbolisko un enerģētisko nozīmi," skaidro ainavu dizainere Vineta Radziņa.

Labirinta eglītes sētas un augušas Strenču kokaudzētavā. Citā no ''Latvijas Valsts mežu'' (LVM) struktūrvienībām – Kalsnavas arborētumā līdzīgs egļu labirints ir iestādīts un katru gadu aug arvien lielāks, priecējot apmeklētājus, it īpaši bērnus. Savukārt Valmierā izveidotais ļauj parādīt arī to, cik dažādas var būt egles.

"Egļu ģintī ir 35 sugas, un katrai sugai ir desmitiem līdz simtiem šķirņu. Tā kā arī parastai eglei ir saveidots pāri par simts šķirnēm. Ļoti dažādas. No zemām līdz augstām, no platām līdz tievām, piramidālās, kādu nu kurš vēlas," piebilst “LVM sēklas un stādi” direktora vietniece Laima Zvejniece.

Valmieras Saulgriežu pārdomu labirints būs izstaigājams visu Ziemassvētku nedēļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt