Uz spārnoto teicienu pretendē «toksisks deputāts», «tā es neesmu!», «neraudi, susuriņ»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vēl līdz 26.janvārim var iesūtīt 2014.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus. Līdz šim 2014.gada spārnotā teiciena katēgorijā akcijas rīkotāji pamanījuši tādus teicienus kā "toksisks deputāts", "labā ziņa ir tā, ka Baltijas valstu sadarbībā nav slikto ziņu", "zaļie cilvēciņi", "tā es neesmu!", "mums ir jāiet uz priekšu", "tu izrauj sirdi, samal blenderī un izdzer kokteilīti!", "cik ir, tik ir", "neraudi, susuriņ!".

2014.gadā latviešu valodas lietotāji ievērojuši tādus nevārdus, kā, piemēram, "uz šodienu", "aizdoties", "likumdošana" (ja domāti likumi), "vistas nageti", "vrapmaize", "pikenrolls", "kamingauts", "kaitošana", "čakarēt", "elektrības produkts", "aplikācija" (ja domāta lietotne) un "šovrūms".

2014.gada vārda tituls varētu tikt piešķirts, piemēram, šādiem iesūtījumiem: "sirdsprojekts", "spējraisis" (aizstāj anglicismu "koučs"), "aidā!" un "labs i'!" (abi aizstāj rusicismu "davai"), "ausīši", "gaidītava", "pašītis", "tīksmiņš", "lablikumība", "kremlini", "kremļoloģija", un "kolorado lenteņi". Dažu pieteikto vārdu nozīme gan radījusi šaubas, piemēram, "Irlande", "advokātēt", bet daži citi ir peļami nepareizas morfoloģijas jeb vārda uzbūves dēļ – "stāvizrāde", "ļaunatūra".

Kā vēstīts, 12.janvārī Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju izsludināja akciju "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens".

Vienā nedēļā saņemti jau teju 300 pieteikumu - pussimts gada vārda, ap 60 gada spārnotā teiciena titula kandidātu, kā arī 140 nevārdi. Vēl ap 20 iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu katēgorijā "Gada savārstījums" - nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2014.gadā.

Šogad pirmo reizi akcijas vēsturē Rīgas Latviešu biedrība izlēmusi pasniegt savu īpašo veicināšanas balvu - māksliniecisku kanvas reprodukciju, kas tiks 2014.gada vislabākā latviskā vārda vai spārnotā teiciena iesūtītājam.

Pieteikt kandidātu gada vārda, gada nevārda un gada spārnotā teiciena titulam vēl var līdz 26.janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti