Stāsti

Sākas Barikāžu atcerei veltīti pasākumi

Stāsti

Pārmet kavēšanos ar Jaunuzņēmumu atbalsta likuma anglisko tulkojumu

"Ugunsgrēka" veidotāji: Šķirties būs žēl, bet seriāla beigas ir likumsakarīgas

«Ugunsgrēka» veidotāji: Šķirties būs žēl, bet seriāla beigas ir likumsakarīgas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Seriāla “Ugunsgrēks” veidotāji nesen nāca klajā ar ziņu, ka populārajai pašmāju “ziepju operai” šopavasar pienāks gals. Sācies 2006.gadā Latvijas Televīzijā ar nosaukumu “Neprāta cena”, pēdējos septiņus gadus “Ugunsgrēks” tapa TV3 paspārnē un kļuva par visilgāk raidīto pašmāju seriālu Latvijā. Latviešu populārās kultūras fenomens, kas desmit gados piedzīvojis vairāk nekā tūkstoš sēriju, vismaz divsimt aktieru un simtiem tūkstošu skatītāju auditoriju, nonācis līdz dabiskam finišam, saka “Ugunsgrēka” veidotāji. Seriāla pārtraukšana neesot lēmums no augšas, bet visas komandas kopīga un pārdomāta izšķiršanās, lai dotu vietu kam jaunam.

“Lūdzu, lūdzu, jūs varat droši nākt, mums pašlaik ir pauzīte, pārliekam gaismas uz citu kadru. Viss šis paviljons ir divas pilis,” “Ugunsgrēka” režisore Inta Gorodecka un producente Baiba Saleniece mani sagaida filmēšanas paviljonā Maskavas ielā Rīgā, kas jau astoto gadu ir seriāla mājas. Nevis Bīriņu pils, kā joprojām domājot daļa skatītāju. Lielā angārā cieši viena pie otras satupušas viesnīcas istabu kastītes ar skatītājiem tik pazīstamajām sarkani puķainajām tapetēm un zeltītajiem krēsliem.

"Mildiņas virtuve, Zentiņas kabinets, slavenā kafejnīca, kur visi satiekas," rāda Gorodecka.

Pie slavenās kafejnīcas bāra letes arī piestājam uz īsu sarunu ar režisori Intu Gorodecku, kura pie seriāla stūres bijusi jau no pirmās “Neprāta cenas” sērijas. Jautāju, cik pēkšņi nācis lēmums “Ugunsgrēkam” likt punktu?

“Nē, nē, pēkšņi nav nekas noticis. Viss ir noticis tieši tā, kā tam ir jānotiek. Šobrīd vēl fināla sajūtas nav, jo priekšā vēl garš darba cēliens. Līdz maija mēnesim “Ugunsgrēks” vēl “liesmos”. Droši vien maijā, kad tiešām beigsim pēdējo sezonu, tad varētu būt, ka būs pamatīga nostaļģija. Kā jau beidzot kārtīgu gargabala darbu,” saka režisore.

“Ugunsgrēkam” pašlaik nofilmētas vairāk nekā 1130 sērijas, bet Gorodecka teic, ka nevienu brīdi nav apnicis nākt uz darbu. Ka seriāls piedzīvos tik ilgu mūžu, sākumā neesot nācis ne prātā.

“10 gadi no mūsu dzīves! Ārprāts, es saku, es novecoju šajā seriālā, man bērni izauga! Jā, tas bija pilnīgi neticami. Bet tā nu tas ir noticis,” atzīst Gorodecka.

Kāda tad ir veiksmes recepte mīlētajam, peltajam, bet tomēr nenoliedzami populārajam seriālam “Ugunsgrēks”, ko, pēc TNS datiem, pērn novembrī vēroja vidēji 141 tūkstotis skatītāju? To jautāju producentei Baibai Saleniecei, kas ar Intu Gorodecku strādā jau kopš “Neprāta cenas” pirmsākumiem; pērn kopā veidojušas arī seriālu “Saplēstā krūze” Latvijas Televīzijā.

“Tie, protams, ir pašmāju aktieri, tā ir sižetiskā līnija, kas ir ļoti piesātināta. Man liekas, ka katrs cilvēks kādā no tēliem noteiktās situācijās var saskatīt sevi," skaidro producente Baiba Saleniece. "Un ne visiem, īpaši lauku reģionos, ir iespēja tikt uz teātri Rīgā. Šī ir tā iespēja tomēr būt kopā ar to aktieri un ielaist viņu ik vakaru savā mājā.”

Saleniece lēš, ka kādu brīdi “Ugunsgrēkā” vai “Neprāta cenā” nofilmējies teju katrs Latvijas aktieris. Radošā komanda statistiku vēl nav apkopojusi, bet producente pieļauj, ka šajos gados filmēto aktieru notiekti bijis vairāk nekā divsimt. Skatītāji reizēm tik ļoti identificējot aktierus ar viņu atveidotajiem tēliem, ka, piemēram, Ilzei Vazdikai svešinieki regulāri prasot ēdienu receptes, bet Jakovam Rafalsonam reiz viesmīlis atteicies pieņemt kredītkarti, jo viņa tēlam seriālā bijis arestēts konts.

“Jā, tik bieži man ir klieguši uz ielas, ka Vadims mani krāpj," Valmieras teātra aktrise Ilze Pukinska ar Silvijas tēlu dzīvo jau kopš pirmā “Neprāta cenas” kadra un šādus kuriozus uzņem ar smaidu. Ja būtu iespēja atgriezties laikā pirms vienpadsmit gadiem, viņa noteikti piekristu filmēties vēlreiz. Līdzīgi kā skatītājiem, arī ilggadējiem “Ugunsgrēka” aktieriem seriāls kļuvis neatņemamu par dzīves daļu.

“Nenoliedzami. Pa šiem gadiem tu jau esi pieradis gan pie partneriem, gan pie brīnišķīgās seriāla veidotāju komandas... Būs žēl šķirties, tiešām žēl. Bet, ka tas būs neizbēgami, tas arī ir skaidrs,” turpina Pukinska.

“Domāju, ka būtu godīgi atzīt, ka tas ir fenomens Latvijas kultūras telpā,” saka kinokritiķe Daira Āboliņa.

Lai gan pati ikdienā nav “Ugunsgrēka” skatītāja, viņa uzsver – šī seriāla ietekmi nevar novērtēt par zemu. Viņasprāt, skatītāji to iemīlējuši kā alternatīvu savulaik populārajām “Hameleonu rotaļām” un ir pieņēmuši šo hiperbolizēto attiecību spēli, labi apzinoties pārspīlējumus. Āboliņa uzteic scenāristu komandu, kas gadu gaitā spējusi izdomāt visneiedomājamākos sižeta pavērsienus, kas, lai cik brīžam dīvaini, tomēr spējuši noturēt cilvēkus pie ekrāniem.

“Vēl šis seriāls laiku pa laikam ir atklājis aktieru slēptos talantus, spējas, temperamentus," uzskata kritiķe. "Tas ir atklājis jaunas zvaigznes, un to nevar nenovērtēt. Kas notiek ar pašu seriālu...man ir sajūta, ka seriālam vajadzēja pielikt punktu. Viņi šobrīd ir diezgan izdeguši, varbūt tādu jaunu profesionālu kūleņu priekšā. Viņi dara ļoti gudri apstādamies, jo tas dod vietu kaut kam jaunam.”

Seriāla “Ugunsgrēks” pēdējā, septiņpadsmitā sezona beigsies šā gada maijā. Tā scenārija autori ir Gunta Kalniņa un Vilnis Bīriņš. Kādas būs seriāla beigas – tas pašlaik ir noslēpums arī aktieriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti