Sadaļas Sadaļas

Turaidā notiks tradicionālie Vasaras saulgriežu rituāli

Latviešu gadskārtu svētku svinēšana Siguldas novadā tiks aizvadīta ar vairākiem pasākumiem - varēs mācīties siera siešanas un zāļu vainagu vīšanas prasmes, iegūt skanīgākā līgotāja titulu "Zelta rīkle", piedalīties saulgriežu tradicionālajā rituālā Turaidā, kā arī lustēties Siguldas pilsdrupu estrādē.

Pirmsjāņu laiks ir rosības un gatavošanās laiks svētkiem, ko Turaidā iezīmēs divi notikumi - kopīga ozola zaru vijas pīšana Turaidas muzejrezervātā 19.jūnijā, kas stiprinās visus Turaidā sanākušos jāņabērnus 21.jūnija saulgriežu naktī pie rituālā Saules ugunskura, un stāsts par čaklo Turaidas muižas kalponi Līzi Vītolu, kura muižas laikos Jāņu priekšvakarā gatavojās svētkiem, pošot istabas un atkārtojot dziesmas.

Vasaras saulgriežu svētku svinēšana Turaidā 21.jūnijā pirms astoņiem gadiem ir aizsākusies ar domu saglabāt savas kultūras saknes un tradīciju, kā arī atjaunot svētku svētīšanu patiesajā saulgriežu laikā. Kā stāsta svētku rīkotāju nodibinājuma "Māras loks" pārstāve Agnija Saprovska, šobrīd ir vēlme iesaistīt cilvēkus jau svētku gatavošanās gaitā, tāpēc tapis projekts "Pašu Jāņi", kas šogad sāksies ar ozolu zaru vijas darināšanu saulgriežu svētku priekšvakarā. Šogad viju pīt mācīs un dziesmas dziedās Saules uguns kūrēji folkloras kopa "Silavoti" un Baltu saime "Saules ceļš". Būs sarūpēti ozola zari, auklas, šķēres.

Savukārt 20.jūnijā Jāņu dienas ieskandināšana notiks Jūdažu sabiedriskajā centrā, kur varēs iemācīties siera siešanu, zāļu vainagu vīšanu, kā arī iet rotaļās.

Turaidā jau tradicionāli 21.jūnijā no plkst. 19 līdz saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti Vasaras saulgriežu svētki, ļaujot sajust Jāņu burvību senatnes auras apdvestajos Turaidas pakalnos. Šeit varēs pieredzēt "dzīvu" tradīciju - izdzīvot Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai: vīt vainagus, siet sieru un iepazīt seno zinšu spēku, aplīgot Jāņa tēvu un Jāņa māti, kā arī plašo Turaidas muzejrezervāta sētu, saulīti pavadot, iekurt Saules un Pāra ugunskurus, aizdegt pūdeli ar uguns bultām un naktī izdziedāt buramdziesmas. Turaidā varēs kopā ar folkgrupu "Iļģi" sajust Jāņu vitālo enerģiju un griezt dančus līdz pat rīta gaismai kopā ar folkloras deju kopu "Dandari". Savukārt rītausmā Vasaras saulgriežu svinētāji dosies gaismas ceļā uz Dainu kalnu, lai sagaidītu saulīti rotājam.

Pasākumā norises vadīs folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem, seno zinšu teicēji un stāstnieki: folkloras kopa "Silavoti" no Rīgas, Vidrižu "Delve", Lēdurgas "Putni", Rīgas "Savieši", "Budēļi" un folkloras deju kopa "Dandari", Talsu folkloras kopa "Talsi", Laucienes "Trejteka", Launkalnes "Rudzupuķe", Siguldas "Senleja", Ceraukstes "Laukam pāri", Ozolmuižas "Ūzuleņi", Rēzeknes "Vīteri", Jērcēnu "Mežābele", Krūskopu saime, Baltu saime "Saules ceļš", Solvita Lodiņa, Vītolu ģimene un folkgrupa "Iļģi". Ar senajām zintīm dalās Zeltīte Kaviere, Kaija Brisone, Indra Čekstere, Raimonds Ābele, Marija Andina, Bražu saime un Jānis Brikmanis.

Savukārt 23.jūnijā plkst.19 pie Mores pagasta Tautas nama norisināsies dziesmu maratons "Ai, jel manu skaļu balsi", kurā repertuāru dziedāt gribētāji varēs izvēlēties paši. Maratonā tiks noteikta skanīgākā līgotāja tituls "Zelta rīkle", alus vīrs un alus sieva, kā arī spēcīgākais sievas nesējs. Jāņu nakts balle notiks līdz pirmajiem gaiļiem. Bet 23.jūnijā plkst. 22 Siguldas pilsdrupu estrādē notiks "Līgo nakts Siguldā". Gada visīsākajā naktī uz lustīgu līgošanu pie lielā Jāņu ugunskura aicinās folkloras kopa "Putni" no Lēdurgas. Līdz pat rīta gaismai jautrus dančus griezt aicinās siguldieši Edijs Everss, grupa "Bellaccord" un DJ Jānis Līgotājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt