Rīta Panorāma

Intervija ar Gati Irbi

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Somijas ledus mūzika

Somijas mākslinieki izveido mūzikas instrumentus no ledus

No prasmīgi apstrādātiem ledus gabaliem var izvilināt fantastiskas skaņas. Somu mākslinieku grupa kopā ar mūziķiem radījusi unikālu instrumentu komplektu no ledus un plāno izdot ierakstu albumu.

Aizsalusi upe, motorzāģis un dažādi akmeņkaļu instrumenti ir viss, kas vajadzīgs, lai radītu mūzikas instrumentus no ledus. Protams, tas noder tikai cilvēkiem, kas apveltīti ar atbilstošam prasmēm un talantiem.

Divi somu skulptori Jeri Nupola un Jusi Partanens ir ar bagātu pieredzi dažādu lietu veidošanu - sākot no ēkām un beidzot ar figūrām. “Es strādāju ar tā saucamo lietu sasaisti,” stāsta tēlnieks Jeri Nupola.

Pirms vairākiem gadiem viņiem kopā ar mūziķim radās ideja izveidot no ledus dažādu instrumentu paraugus. Principā tas nebija nekas sarežģīts, taču ilgi spēlēt tos nevarēja, ja nebija telpas ar piemērotu klimatu, kur tos ilgstoši saglabāt atbilstošā stāvoklī.

"Tas ir bijis ilgtermiņa sapnis - izgatavot šos instrumentus no ledus. Pagājušajā ziemā, kad mēs mēģinājām, tie vienmēr izkusa lietū. Šajā eskimosu iglu tagad mums ir vieta, kur mēs varam spēlēt mūziku arī ar ledus instrumentiem,” stāsta tēlnieks Jusi Partanens.

Instrumentu klāsts, protams, ir ierobežots, un pārsvarā tie ir sitamie un nosacīti pūšamie instrumenti. Tostarp marimba, didžeridū, udu bungas, kantele. Pievienojot metāla stīgas, sanāk arī improvizēta ģitāra.

Viss, kas skan zem ledus kupola un no ledus instrumentiem, ir arī speciāli sacerēts. Tagad ir arī iespējas to ierakstīt un izplatīt gan diskā, gan citās platformās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti