Slīteres Nacionālajam parkam – 95

Slīteres Nacionālais parks šogad svin savu 95. gadskārtu; šīs nedēļas nogalē jubilejai veltītie pasākumi - Ceļotāju dienas (Šlītõr Riekmīed pǟva) - ir iespēja aktīvi un jēgpilni atpūsties.

Pieredzējuši dabas un novada pētnieki vada grupas, pulcējot dabas draugus, zinātkāros, ģimenes ar bērniem un vienkārši veselīgas vides baudītājus. Tā ir īpaša iespēja apmeklēt unikālas nacionālā parka vietas. Ceļotāju dienas Dundagas novadā notiek jau devīto gadu.

Sestdien ar purvu, mežu, pļavu un jūras piekrastes dabas daudzveidību tulkos Latvijā pazīstami dabas pētnieki - mikoloģe Inita Dāniele, ekoloģe Sandra Ikauniece, Ķemeru Nacionālā parka gids Jānis Šlūke, entomologs Uģis Piterāns ainavu arhitekte Ilze Iesalniece-Brukinga.

Svētdien, 10.jūnijā, būs pieklājīgs piedāvājumu klāsts. Jau no agra rīta putnu balsīs aicina ieklausīties biologs Uģis Piterāns, bet gar Rākstupītes krastiem – populārais dabas pētnieks Vilnis Skuja. Īpaši izceļama Jūrtakas iestaigāšana jeb pilotpārgājiens gar Rīgas līča krastu no Kolkas līdz Ēvažiem, iekļaujoties Eiropas garo distanču kājām gājēju maršrutā E9. Pulcēšanās pie Šlīteres pusmuižas un bākas.

Slīteres Nacionālais parks ir vairāk nekā 16 tūkstošu ha liela teritorija: no Šlīteres Zilajiem kalniem un Šlīteres bākas dienvidos, līdz Kolkasragam ziemeļos. 1923. gadā valsts aizsardzībā tika ņemta neliela platība Zilo kalnu pakājē, kas dabas daudzveidības ziņā ir viena no bagātākajām Ziemeļeiropā. Tieši Šlīterē jūras veidošanās process ledāja ietekmē pirms desmit tūkstoš gadiem atstāja īpaši dziļas pēdas. Te ir vieta, kur ar stāvu Zilo kalnu kāpli beidzas Ziemeļkurzemes pacēlums un lejpus sākas Undžavas mežu biežņa, kurai pāri var saskatīt piekrastes lībiešu ciemus un pat Sāmsalu! Šodien te arī mājvieta Nacionālā parka dabas izglītības centram ar Šlīteres bāku, Ozola namiņu un dabas taku. Pāris simtus metrus no bākas dižu koku parks ieskauj senās pusmuižas laukakmeņu ēkas un 1939. gadā celto mežniecības ēku, kur tagad mājo Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes administrācijas birojs.

Slīteres Ceļotāju dienu galvenie rīkotāji un atbalstītāji: Dabas aizsardzības pārvalde, Dundagas novada pašvaldība, Latvijas Vides aizsardzības fonds, biedrība "Zaļā doma", biedrība "Ziemeļkurzemes biznesa asociācija".

Brouc šourp un pasrouges no Šlīters bāk uz Sāmsāl pus! Saoušes, kā Undžavs čokšņes visād radeb čum un mudž! Paost mežlok smārd un apmet kād bōgan pa Šlīters vece pusmuiž!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt