«Skaņu mežā» būs papildus koncerts bez elektrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nepieradinātās mūzikas festivāls „Skaņu mežs 2014” šogad notiks 10. un 11. oktobrī mūzikas namā „Daile”, taču to ievadīs īpašs atklāšanas priekšnesums bez elektrības 9.oktobrī Anglikāņu baznīcā, lsm.lv pavēstīja festivāla rīkotāji.

Anglikāņu baznīcā 9.oktobrī pirmo reizi ārpus tā dzimtenes Francijas tiks prezentēts kinētiskās mūzikas projekts „Manivelles”, kurā mūziķi un mākslinieki rada mūziku un ģenerē video projekcijas, ne mirkli neizmantojot elektrību.

Visa priekšnesumam nepieciešamā enerģija tiek radīta kinētiski, proti, minot pedāļus, utml. Elektrība netiks izmantota pat apgaismojumam un apskaņošanai, tajā pašā laikā priekšnesums nezaudēs spēju sniegt iespaidīgu vizuālu pieredzi, izmantojot spoguļus, ēnu spēles, kinētiskas enerģijas darbinātus gaismas objektus un pat video projekcijas, kā arī skanējumu „musique concr`ete instrumentale” estētikā, kas panākts ar virkni pašizgatavotu, pedāļiem darbināmu elektroakustisku instrumentu. 

„Manivelles” latviski nozīmē "kloķi", kas norāda uz priekšnesuma instrumentu kinētisko būtību. Tas ir interesants starpdisciplināra projekta piemērs, jo aptver plašu radošo disciplīnu spektru (tēlniecība, mūzika, kustību teātris) un izmanto oriģinālus tehniskus risinājumus, kā arī izvairās no audiovizuālu projektu klišejām (piemēram, mūzikas apvienojumi ar digitāli ģenerētām projekcijām), tajā pašā laikā ar savu risinājumu skarot aktuālas tēmas (patērētājsabiedrības paradumi, vides aizsardzība).

Projekta „Manivelles” vadītājs ir perkusionists un improvizētājs Lekans Nins, kas savulaik uzstājies kopā ar tādiem improvizētās mūzikas grandiem kā Buču Morisu, Džo Makfī un Pēteru Kovaldu.

Projekts „Manivelles” radās no ķecerīgas domas noskaidrot, vai iespējams iestudēt performanci bez elektrības, stāsta Nins. No tā radās virkne citu jautājumu, piemēram, ar kādām alternatīvām "varētu panākt to pašu lokano, spēcīgo elektroniskās mūzikas skanējumu, ko citkārt nodrošina viens vienīgs strāvas kabelis".

"Apņēmušies uz šiem jautājumiem atbildēt kā tieši, tā metaforiski, pieci mūsu kolektīva mākslinieki pavadīja stundas, dienas un nedēļas, izstrādājot īpašus mehānismus, kas paredzēti skaņu un vizualizāciju radīšanai ar kinētiskās enerģijas palīdzību," turpina Nins. "Rezultāts - skaņas, gaismas, ēnu un projekciju priekšnesums no mūsu kolektīva prasa disciplinētu un sinhronu sadarbību, lai nodrošinātu minēto elementu savīšanos pieredzē, kas realitāti vismaz uz stundu padara par sapni.”  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti