Rundāles pilī atklāj gladiolu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Daudziem gladiolas asociējas ar bērnību un pirmo skolas dienu, bet selekcionāram  Visvaldim Vinķelim gladiolas ir mūža mīlestība un darbs 40 gadu garumā. Piektdien Rundāles pilī atklāta gladiolu izstāde, kurā aplūkojamas vairāk nekā 30 gladiolu šķirnes no viņa kolekcijas.

 

Gladiolas Vinķeļu mājās Stelpes pusē ir audzētas vienmēr, un jau daudzus gadu desmitus abi dzīvesbiedri nodarbojas arī ar selekcionēšanu. Pēdējā desmitgadē gan gladiolas atstātas tikai Visvalža pārziņā.

Man patīk tā puķe. Tāda vīrišķīga puķe,… jā, viņa ir ļoti spēcīga. Var iesist ar kārtīgu vārpu pa muguru un vēl aiznest uz izstādi, smej gladiolu selekcionārs Visvaldis Vinķelis.

 Šodien gladiolas  neskaitāmās nokrāsās iezaigojās Rundāles pils vestibilā. Izstādes autors gan vēl ir mazliet pikts, jo  pēkšņa lietus gāze un krusa ceturtdien skaistās ziedu vārpas sasitusi vārda vistiešākajā nozīmē.

„Bija jau domāts daudz vairāk un skaistāk, bet tas viss bija ietriekts zemē. Pirmā doma bija - viņš teica, tūliņ zvanīšu un teikšu, ka nebūs nekas [izstādei]. Es teicu, nu nedrīkst tā,” satraukumu pārdzīvojusi arī Ilga Vinķele.

Katram ziedam ir ne vien savs krāsu raksts, bet arī forma. Dažiem ziedlapiņas ir kā mazi kausiņi, bet citiem tās atgādina gofrētus svārciņus. Ceļš līdz brīdim, kad var teikt, ka ir radīta jauna šķirne gan nav ne īss, ne viegls, un arī kā biznesa niša  šī joma nav viegla.

„Mums konkurenti ir ļoti nopietni - tie ir poļi. Viņi atbrauc ar autobusu. Viņiem trīs nedēļas ātrāk uzzied ārā, mums vēl nav. Viņi atbrauc un visu naudu sagrābj. Tāpat holandieši ar savām skaistajām šķkirnītēm. Mums jau faktiski Latvijā ir ekonomiskais grautiņš, bet ko darīsi tāds laikmets, jāizdzīvo, vienalga jāstrādā,” stāsta Vinķelis.

Pirmie izstādes apmeklētāji  bija paši pils darbinieki, tostarp arī Rundāles rožu karaliene, kurai tāpat kā daudziem ar gladiolām saistās bērnība.

„Katrs zieds ir kaut kas īpašs, un es domāju ne tikai mums skatītājiem, bet tieši selekcionāram. Tur ir ielikts 20 gadu darbs un sirds un dvēsele,” atzinību pauž Dainuvīte Brūvere.

Visvaldis Vinķelis ir vairāk nekā 400 gladiolu šķirņu autors. Izstādē Rundāles pilī šajā nedēļas nogalē apskatāmas ap 30 šķirnes no viņa kolekcijas.

Bet gladiolu mīļotājiem sagādāta vēl viena bauda - no 13. līdz 17. augustam Latvijas Dabas muzejā izstādē „Gladiolas pāri robežām 2014” būs apskatāmas vairāk nekā 150 dažādu ziedu šķirņu, kuras vērtējumam sniegs Latvijas gladiolu selekcionāri un audzētāji, kā arī pirmo reizi izstādē piedalīsies viesi no ārvalstīm – Baltkrievijas un Lietuvas.

Kā ierasts savus ziedus izrādīs Juris Bāze, Laimonis Zaķis, Visvaldis Viņķelis, Aija Stūrīte, Ancānu ģimene, Raimonds Cīrulis, Raimonds Puriņš, Ērika Ozere un citi.  Apmeklētāju vērtējumam plašā klāstā tiks piedāvātas pašmāju šķirnes, kā arī pārrobežu – amerikāņu, krievu, ukraiņu, čehu, lietuviešu un citu valstu – selekcionāru lolojumi.

Gladiolu nozīme kultūrvēsturē lielākoties saistāma ar cīnītāju aizsardzību un veiksmi. Piemēram, viduslaiku Eiropā bruņinieki nēsāja savvaļas gladiolu bumbuļsīpolus kā amuletus, jo ticēja, ka tie viņus pasargās no brūcēm un sakāvēm divkaujās. No šīs leģendas radās arī pirmais vācu gladiolu nosaukums „Siegwurz” – uzvaras sakne.

Eiropā gladiolas audzē kopš 18. gadsimta. Ekspedīcijās Dienvidāfrikā ceļotāji atklāja savvaļas gladiolas, kas savā krāšņumā bija pārākas par Eiropā sastopamajām un iedvesmoja puķaudzētājus. Vēlāk, 19. gadsimtā, Eiropā aktīvi tika ievestas un aprakstītas dabā zināmas sugas, tā aizsākās mūsdienu gladiolu selekcija.

Par selekcijas pirmsākumu Latvijā var uzskatīt 1936. gadu, kad Ogres rajona Ciemupē K.Jansons sāka izplatīt savu pirmo šķirni „Ciemupes Rozā”.

Izstādes laikā varēs saņemt lietpratēju konsultācijas par gladiolu audzēšanu un šķirņu izvēli.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti