Stāsti

Pieaug vilku uzbrukumu skaits aitām ganībās

Stāsti

15. gadsimta baznīcas tiesību kodekss. Stāsta Aija Taimiņa

Dzintara meklētāji jau rosās Pāvilostas piekrastē

Rudenīgie vēji Kurzemes jūrmalā sāk izskalot dzintaru

Tuvojoties rudens mēnešiem, dzintara meklētāji jau rosās Pāvilostas piekrastē. Vietējie stāsta, ka pirmos nelielos dzintara gabaliņus jau iespējams atrast gan smiltīs, gan smelt ūdenī. Savukārt Liepājas puses dzintara ķērāji un rotu meistari vairāk gaida rudens un ziemas mēnešus, kad iespējams atrast lielākus dzintara lomus. Brīvdienās dzintara meklējumos varētu doties gan tūristi, gan ģimenes ar bērniem, tādēļ profesionāļi atgādina par riskiem, ja dzintaru sajauc ar baltā fosfora gabaliem.

Pateicoties labvēlīgajiem laika apstākļiem, Pāvilostas piekrastē jau sācies dzintara smelšanas un lasīšanas laiks, stāsta vietējais dzintara rotu darinātājs Rolfs Jansons. Pēdējās dienās pūtis spēcīgs ziemeļrietumu vējš, kas Pāvilostā jūras dzintaru nes uz liedaga pusi:

''Nav svarīgi, vai tā ir ziema vai vasara, svarīgs ir vēja virziens, kas katrā piekrastē ir atšķirīgs. Pie mums Pāvilostā tas ir ziemeļrietenis ar pēc tam strauji iestājošos krasta vēju. Šobrīd jūra ir atkāpusies', un es izgāju aptuveni trīs kilometru garu posmu no Pāvilostas un Strances pusi, un ir jau diezgan daudz dzintara smalkmes, kas ir mazi kniepadatas galviņas lieluma dzintara gabaliņi. Taču ir arī vērojami jūrā tā sauktie dzintara mākonīši. Ir jāapbruņojas ar tauriņu ķeramajiem tīkliem, jābradā pa jūru, un tad var noķert arī lielākus gabaliņus - līdz īkšķa gala izmēram.''

Par dzintara mākonīšiem dēvē dzintaru, kas vienā masā krājas kopā ar beigtām zivīm, gliemežvākiem un koka gabaliņiem. Jūras rotaslietu meistars piekrastē novērojis, ka jau pāris desmiti cilvēku šajās dienās staigā pa pludmali un lūko pēc sava dzintara loma. Šāds brīvdienu hobijs ļaužu vidū kļūstot arvien populārāks.

Savukārt Liepājas pusē dzintara lasītāji un rotu meistari vairāk gaida rudens mēnešus, lai atklātu sezonu. Neapstrādāta dzintara rotu darinātāja Ilze Vainovska stāsta, ka pagaidām šeit vairāk atrastas dzintara kripatas un gruži:

''Jau vienu reizi piekrastē tikāmies ar pārējiem ķērājiem, bet šeit laikam īstās dzintara meklēšanas sezonas sākums vēl nav. Kā runā, vajadzētu kārtīgu vētru līdz 30 metriem sekundē, kas vispirms paceļ to jūras dzintaru no dzelmes, kur tas pa vasaru ir noslēpies.''

Ilze Vainovska secina, ka pieprasījums pēc dzintara izstrādājumiem vairs nav tik liels kā pirms pāris gadiem, taču tirdziņos pie meistariem gan tūristi, gan vietējie aizvien iegādā dzintara izstrādājumus. Tāpat piekrastē mēdz rosīties lietuviešu tūristi, kas arī neatlaidīgi meklē dzintara gabaliņus. Arī Ilze padalījās ar padomiem amatieriem, kas šajās dienās plāno doties dzintara meklējumos:

''Svarīgākais ir vispār aiziet uz jūru. Ja neiet jūrā smelt ar sietiņu, tad nerušināt smiltīs ar pirkstu, bet kādu kociņu, tad labāk dzintaru var ieraudzīt. Tāpat labāk atrast kādu trauciņu, kurā atrasto dzintaru ielikt, jo arī šogad jau bijuši gadījumi, kad atrasti fosfora gabali pludmalē.''

Profesionāli dzintara meklētāji atgādināja, ka paceltais it kā dzintara graudiņš var izrādīties baltais fosfors, no kura gandrīz ik gadu cilvēki gūst smagus apdegumus. Tādēļ salasīto nevajadzētu likt kabatās, kur uzsilstot fosfors var negaidīti uzliesmot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti