Reportāža: Brīvdabas muzejā Meteņos atvadās no ziemas

Ja Meteņos ir sniegs uz jumtiem, vasarā būs daudz sēņu un ogu. Šo ticējumu šogad varēs pārbaudīt, jo ziemas pavadīšanas diena atnāca ar pamatīgu puteni. Meteņus jeb Meteni svētdien atzīmēja Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

Par spīti kupenām un slapjajam sniegam, Brīvdabas muzeja Kurzemes sētas vidū sanākušie budēļi visus vilka rotaļās. Gandrīz visiem bija maskas, kuras viņi dabūja tepat laidarā no masku meistares Anitas. “Principā pavasarī ir noteiktas maskas, bet mums šeit ir sajukums – rudens [maskas] saglabājušās, arī ziemas maskas. Tā kā cilvēku ir daudz, katram pēc izvēles,” stāsta Anita.

Masku meistare stāsta, ka ar maskošanos aizbaida ziemu: “Redziet, jau sāk bišķīt kust sniedziņš. Ja tā kārtīgi padarbosimies, varbūt sāks līt un sniegi aizies. Tie ir ziemas pēdējie svētki, ar to mēs ziemu pavadām un sākam pavasarim gatavoties – sēkliņas sēt, gaidīt Lielo dienu.”

Meteņa svinētāji varēja ne vien piedalīties masku gājienā, bet arī velt sniegavīrus, vizināties no kalniņa un pikoties. Darbojās arī vairākas radošās darbnīcas, kur varēja iemācīties, piemēram, sveču liešanu. Varēja arī vienkārši pastaigāties pa muzeju.

Taču ir paredzētas arī īpašas izklaides – apmeklētāji var vizināties sešu suņu pajūgā, kura vilcēji ir labi dzirdami jau no tāluma. Suņu saimniece Dita stāsta, kāpēc suņi ir tik satraukti - jo nevarēja sagaidīt iespēju skriet: “Viņi tam ir radīti, nekam citam neder. Pa sniegu viņiem patīk, bet šodien ir silts un viņiem ir mazliet par karstu. Jo zemāki grādi, jo labāk viņi jūtas.” Pajūgu vilkšana Meteņos gan nav tradicionāla aktivitāte.

Vizināties ar suņiem patīk arī bērniem, un arī par maskām jaunie Meteņa svinētāji ir sajūsmā, tāpat kā par ziemas priekiem. To, vai sniegotas būs arī Lieldienas, kā to sola kāds cits ticējums, redzēsim jau pēc piecām nedēļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti