Radio arhīvu dārgumi: Sieviešu vokālais ansamblis – dziedāšanas un modes etalons

Sagaidot Latvijas Radio 90 gadu jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā, kurā glabājas tūkstošiem Latvijas vēstures liecību.

Izrādās, tieši pirms apaļiem 40 gadiem Latvijas Radio darbu sāka no Filharmonijas uz radio atceļojušais sieviešu vokālais ansamblis. Tā pamati rodami jau 60. gadu sākumā, kad pie ansambļa izveides ķērās komponists Aleksandrs Kublinskis - tapa vispirms meiteņu vokālais ansamblis ''Rīga'', kas pamazām saplūda ar Rīgas estrādes orķestri. Dalībnieces, saprotams, mainījās, tāpat kā dziedātāju skaits – tas ir bijis gan oktets, gan kvartets, sieviešu vokālais ansamblis piedzīvojis sastāvu, stilu un modes maiņas un dziedošo meiteņu balsis iemūžinātas vairākos simtos ierakstu.

1975. gada 19. decembrī sieviešu vokālā ansambļa dalībnieces atbrīvoja no darba Filharmonijā un jau nākamajā pirmdienā, 22. decembrī tādā pašā sastāvā pieņēma darbā LPSR Radio un TV estrādes un vieglās mūzikas orķestrī. Turpmākajos desmit gados dziedātājas piedalījās ierakstos gan radio, gan Vissavienības firmas ''Melodija'' Rīgas skaņuplašu fabrikas studijā, uzstājās koncertos, strādāja gan kā fona vokālistes, gan veidoja patstāvīgus koncertnumurus.

Pēc tam, kad 1980. gadā tika sarīkots dziedātāju konkurss, no sieviešu vokālā ansambļa bija spiesta aiziet Diāna Cīrule un Agnija Grinberga, populārā solista Ojāra Grinberga dzīvesbiedrene. Viņu vietā līdzās Brigitai Lindei un Ivetai Groblei–Lovniecei stājās Valda Eizenšmite un Rita Trence. Šāds tad bija pēdējais Latvijas Radio sieviešu vokālā ansambļa sastāvs, kas darbojās līdz pat 1985. gadam. Radio skaņu arhīvā ir daudzi desmiti ierakstu, kur dalībnieku vidū minētas mūsu dziedošās meitenes, kas izcēlās ne tikai ar lieliskām balsīm, bet noteica arī tērpu modi Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt