Radio arhīvu dārgumi: Raidījumos iesprūk šķietami zuduši ieraksti

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. Reizēm gadās, ka atrodas pat tādi skaņu ieraksti, par kuriem ziņu nav – tie fragmentāri iekļauti citos raidījumos.

Viens no leģendārā ansambļa „Menuets” slavenākajiem skaņdarbiem 70. gados bija „Balādes par Matisonu” ar Ojāra Vācieša vārdiem un, protams, Imanta Kalniņa mūziku. Izrādās, par šī cikla tapšanu „Menuetam” jāpateicas režisoram Ansim Epneram, kurš, meklēdams materiālus dokumentālajai filmai par Otomāra Oškalna vadītajiem partizāniem, atrada partizāna Jāņa Matisona fotogrāfiju. Kritušais cīnītājs tajā redzams ar ģitāru rokās, viņam priekšā sēž jauna sieviete ar automātu klēpī. Iepazīstinājis ar atradumu Ojāru Vācieti un Imantu Kalniņu, Epners lūdza sacerēt dziesmu. Tā 1974. gadā tapa pirmā „Balāde par Matisonu”.

1975. gada rudenī Ojāra Vācieša autorvakarā Latvijas Televīzijā dzejnieks, noklausījies ansambļa „Menuets” balādes muzikālo interpretāciju, uzrakstīja vēl četrus dzejoļus par Matisonu. Arī tiem mūziku sacerēja Imants Kalniņš, izveidojot ciklu, kuru „Menuets” ar panākumiem skandēja Somijā un Portugālē un 1977. gadā Kijevā kļuva par I Vissavienības pašdarbības mākslas festivāla diploma īpašnieku. Tolaik šīs balādes tika vērtētas ne tikai kā „Menueta” augstākais muzikālais sasniegums, bet arī kā izcils ieguldījums padomju karavīru slavināšanā, kaut dziesmā skaidri un gaiši skan – „lieciet beigtam karavīram mieru…”

Imanta Kalniņa mūzikas cienītāji bieži vien izsaka nožēlu, ka cikls tā arī nav ierakstīts, 2001. gadā tas gan atskaņots Imantdienās, un arī es dzīvoju pārliecībā, ka par 1977. gada balāžu skanējumu nav nekādu liecību. Liels bija mans pārsteigums, kad klausoties Raita Kalniņa 1978. gadā veidoto raidījumu „Dzirksteles” ciklā „Intervē klausītājs”, izdzirdu skanam šo „Balāžu par Matisonu” mūziku. Protams, Kalniņš uz sarunu bija uzaicinājis savu uzvārda brāli Imantu Kalniņu, kā arī intervējis dzejnieku Ojāru Vācieti. Tā radio arhīvā glabājas unikāls materiāls, kas stāsta par cikla „Balādes par Matisonu” tapšanu un tajā skan arī „Menueta” priekšnesuma fragments.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt