Sadaļas Sadaļas

Radio arhīvu dārgumi: Radio koris – izcils kolektīvs visos laikos

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. Ja paraugāmies uz Latvijas Radio vēsturi, tad būtībā šis ir latviešu mūzikas vēstures pārskats, un nenoliedzami - it visi Latvijas Radio muzikālie kolektīvi tajā ierakstījuši spilgtas lappuses.

Ja no slavenā Radio simfoniskā orķestra ir izaudzis Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, tad 1940. gadā dibinātais Latvijas Radio koris turpina nest radio vārdu, tiesa, jau labu laiku atbrīvojies no padomju laikā piešķirtā Teodora Kalniņa kora nosaukuma. Bet tieši viens no izcilākajiem Latvijas kordiriģentiem, Teodors Kalniņš, bija tas, kurš 1940. gadā izraudzījās pirmo kora sastāvu, savā amatā palikdams līdz 1962. gadam, kad koris oficiāli tika pārsaukts Kalniņa vārdā.

Viens no kora izveidošanas impulsiem, protams, bija nepieciešamība godam ieskaņot obligātās padomju masu dziesmas. Pirmā kora uzstāšanās tiešraidē radio  notiek 1940. gada 16. jūlija vakarā.

Tā paša gada 1. novembrī – tajā pašā datumā, kas ir Latvijas Radio dzimšanas diena, – pirmoreiz radio programmā rakstīts “LPSR Radiofona koris T.Kalniņa vadībā”. Kalniņa koris čakli darbojies visu kara laiku, dziedādams radio ēterā un arī koncertos, popularitātē sacensdamies ar cita Teodora – Teodora Reitera vadīto kori. 

Kad 1944. gadā vācieši tika izdzīti no Rīgas, kora vadīšanai visi gaidīja atgriežamies diriģentu Teodoru Kalniņu, bet viņš bija notverts uz ielas un spiests doties līdzi vācu armijai uz Vāczemi. Pēc strādāšanas par krāvēju lidostā un citos darbos Kalniņam tikai 1945. gada augustā izdevās atgriezties Latvijā, pa to laiku kori vadījis Jēkabs Mediņš.

Vienu mēnesi, kamēr Jēkabs Mediņš iekārtojas konservatorijas rektora amatā, Kalniņam jānostrādā mūzikas raidījumu redaktora postenī, un tad – kopš oktobra Latvijas Radio koris turpina darbu sava prasmīgā dibinātāja vadībā.

1951. gada maijā par Kalniņa kolēģi – Radio kora kormeistaru kļuva Imants Kokars. Pēc Teodora Kalniņa aiziešanas mūžībā nākamais Latvijas Radio kora darbības posms saistīts ar Edgaru Račevski, kurš bija Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs no 1963. līdz 1986. gadam. No 1987. līdz 1992. gadam šos pienākumus pildīja cits izcils kordiriģents Juris Kļaviņš, kurš uzaicināja korī strādāt Sigvardu Kļavu kā otro diriģentu.

Pašlaik Latvijas Radio koris nu jau daudzu gadu garumā ir viens no labākajiem Eiropas kamerkoriem, turpina nest radio vārdu pasaulē Sigvarda Kļavas un Kaspara Putniņa vadībā, un šomēnes kolektīvs devies teju mēnesi garā pasaules koncertturnejā.

Ierakstā - atskats uz kora pirmajiem darbības gadiem Teodora Kalniņa vadībā: Leonīda Radina 1896. gadā sacerētā revolucionārā dziesma „Biedri, nu celieties kājās”.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt