Radio arhīvu dārgumi: «Būsim pazīstami» – ceļvedis ārzemju popmūzikā

Sagaidot Latvijas Radio 90 gadu jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā, kurā glabājas tūkstošiem Latvijas vēstures liecību.

Ir kāds signāls, kuru savulaik pazina visi tie radioklausītāji, kas interesējās par ārzemju popmūziku. Tā sākās Arvīda Mūrnieka veidotais raidījums ''Būsim pazīstami''. ''Man patīk jūsu balss, bet nepatīk, ka dažreiz runājat pa vidu dziesmai,” vēstulē Arvīdam rakstīja kāds ''Būsim pazīstami'' fans. Skaidrs, ka 80. gadu sākumā tieši radio bija tā retā iespēja dzirdēt Rietumu mūzikas jaunumus, un daudzi Mūrnieka raidījumus un tajos skanošās melodijas ierakstīja magnetofonos, klausījās atkal un atkal, dejoja to pavadībā un iemācījās no galvas.

Arvīds Mūrnieks par populāro mūziku aktīvi sācis interesēties 12 gadu vecumā, kad ārzemju radi atsūtīja ''Deep Purple'', bītlu un ''Rolling Stones'' skaņuplates. 9. klasē Arvīds tika pie sava pirmā magnetofona ''Jauza'', aktīvi veidoja savu ārzemju ierakstu kolekciju. Beidzis Rīgas 47. vidusskolu, viņš iestājās Medicīnas institūta Pediatrijas fakultātē, kur dziedāja Tautas deju ansambļa ''Ačkups'' muzikālajā grupā un sāka veidot diskotēkas.

Septiņdesmito vidū Arvīds Mūrnieks Latvijas Radio jauniešu programmas ''Dzirkstele'' ietvaros sāka veidot rubriku ''Dziesmu albums'', stāstīdams par rietumu roka un popgrupām. Tad 1981. gada nogalē Raimonds Pauls, toreizējais Latvijas Radio mūzikas redakcijas galvenais redaktors, ierosināja Arvīdam veidot patstāvīgu mūzikas programmu, kurā informētu arī par pašmāju jaunumiem. Tā tapa pārraide ''Būsim pazīstami'', kas divus gadu desmitus skanēja Latvijas Radio. Pēdējos gados tā pārcēlās uz Latvijas Radio 2, un viena no pēdējām pārraidēm bijusi veltīta komponistam Aleksandram Kublinskim. Klausītājiem noteikti pazīstama būs arī radio pārraide un ierakstu sērija ''Būsim pazīstami atbalsis''.

Ierakstā - īss ieskats 1983. gadu noslēdzošajā pārraidē ciklā ''Būsim pazīstami'', kur Arvīds sev raksturīgajā, nepiespiestajā runas manierē nospēlē īstu radio teātra ainu. Turklāt šī būs retā iespēja ielūkoties skaņu ieraksta tapšanas aizkulisēs radio studijā…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt