Pirts rituāli, šķeterēšana, truša zupa – ceļotāju priekam Ziemeļlatgalē

Jau otro gadu februārī tiek rīkots pasākums "Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē!", lai aicinātu gan vietējos iedzīvotājus, gan Latvijas apceļotājus izbaudīt kultūras un aktīvās atpūtas aktivitāšu piedāvājumu ziemas sezonā. Īpašajā akcijā iesaistījušies pieci pierobežas novadi.

“Ziemeļlatgale ir vēl nezināma iedzīvotājām, un paši esam sevis meklējumos,” ar nolūku mazināt tūrisma piedāvājumu sezonālo raksturu akcija "Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē!" tiek organizēta jau otro gadu, stāsta Kārsavas novada tūrisma informācijas konsultante Inga Bernāne. “Cilvēkus radināt pie tā, ka ziema nav laiks, kad var sēdēt mājas, bet laiks, kad var darīt kaut ko ārpus mājām. Būt aktīviem un apceļot Latviju un Latgali.”

Aktīvās atpūtas un kultūras akcija “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē” šajās brīvdienās kopumā notiek piecos Latgales novados – Balvos, Viļakā, Kārsavā, Rugājos un Baltinavā.

“Mēs vienojāmies, ka arī šogad mēs turpināsim šo tradīciju. Uzņēmēji mūs atbalstīja. Pirmā reize neparāda varbūt to, cik cilvēks ir ieinteresēts un viņus vajag radināt pie tā, ka tā būs tradīcija turpmāk. Mācījāmies no savām kļūdām, un šogad pasākums ilgs divas dienas, lai cilvēki var plānot savu nedēļas nogali Latgalē,” klāsta Bernāne.

“Uz ratiņa es mācīšu šķeterēt, kāda no meitenēm mācīs tīt audeklu, varēs aust grīdas celiņus,” neparastajā ziemas akcijā iesaistījušās arī Balvu novada rokdarbnieces “Tilžas rūķīši”. Astrīda Kraina ir viena no 18 Tilžas rokdarbniecēm, kas kopā darbojas jau septiņus gadus, ik gadu rīkojot arī meistardarbnīcas. Arī šajās brīvdienās tilžānietes interesentam ļaus iemēģināt savu roku veiklību aušanā, šķeterēšanā un lakatu veidošanā.

Savukārt skuju dūrienus veselībai un īpašus pirts rituālus Ziemeļlatgales ziemas baudīšanas pasākumu virknē piedāvās pirtniece Arnita Melberga Balvos: “Mēs iesim karsēties, es došu skrubīšus un pamācīšu, kā pareizi tie ir jālieto. Pēc pēršanas būs iespēja izmantot āliņģi. ”

Pirtī iešana Latvijā ir sena tradīcija, kas attīra gan miesu, gan garu. Arnita stāsta, ka šo arodu ir svarīgi nodot citiem, un priecājas, ka šī interese ir kļuvusi lielāka: “Ir tāda sajūta, ka cilvēki sākuši atmosties no tā visa. Mēs visi kaut kur skrienam, kaut ko meklējam, bet cilvēki atnāks pie tām vērtībām. Kāpēc agrāk latvieši gāja svētdienās vai sestdienās pirtī? Viņi zināja, saprata, ka tur kaut kas ir, kas dod spēku.”

Dabas izzināšanas cienītājiem kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem būs dota iespēja izstaigāt dabas parku “Numernes valnis”, interesentus gaidīs arī briežu dārzs „Mežsētas”, bet Ruskulovā trušu saimniecībā “Stirnas” varēs iepazīt Puriņu ģimenes audzētās septiņas trušu šķirnes.

Saimniece Inga atklāj - akcijā piedalīties īsti nav plānojusi, vien dažādos trušus vēlējusies parādīt bērniem. Saimniecības apmeklētājiem būs iespēja ne vien nobaudīt uz ugunskura vārītu truša gaļas zupu, bet arī pamēģināt šaušanu ar loku, noklausīties dažādus stāstus par Ruskulovas muižu.

Akcija “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē!'', kuras laikā pierobežā būs iespēja iesaistīties kopumā 14 dažādās aktivitātēes, turpināsies līdz pat svētdienas vakaram. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti