Pavasara atnākšanu Rīgā svinēs veselu nedēļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pavasara saulgriežus Rīgā sagaidīs parkos un laukumos, un kultūras centros ar koncertiem, dančiem, rotaļām un Lielās dienas tradicionālajiem rituāliem. Lielās dienas svinības jau svētdien, 17. martā, no pulksten 12.00 līdz 16.00 kopā ar folkloras kopu „Skandinieki” iesāks Brīvdabas muzejs, bet turpinās Rīgas domes atbalstītie pasākumi, kurus rīko Latvijas Folkloras biedrība kopā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestādēm.

Brīvdabas muzejā pavasara atnākšanas svētki tiks svinēti Gadatirgus laukumā. Visa pasākuma garumā būs iespēja šūpoties šūpolēs, krāsot olas sīpolu mizās, vizināties jāšus zirga mugurā, mēroties spēkiem koka olu ripināšanā, kā arī vērot un piedalīties putnu būrīšu darināšanā. Interesentiem būs iespēja darboties ar mālu, veidojot svilpauniekus, bet mazākos apmeklētājus Lībiešu mājās gaidīs radošā darbnīca.

No pulksten 13.00 līdz 15.00 ar Lielās dienas svinēšanas tradīcijām Brīvdabas muzejā iepazīstinās folkloras kopa „Skandinieki”. Skandinieku vadībā veiksim dažādus rituālus, gavilēsim putnu kalnā, iesvētīsim un pušķosim šūpoles, apdziedāsimies, iesim rotaļās un spēlēsim spēles, kā arī sacentīsimies. Apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi pērnos Jāņu vainagus, dzīparus šūpoļu dekorēšanai, olas ziedošanai un ēšanai, kā arī pūpolu zarus veselībai.

Savukārt Latvijas Folkloras biedrības rīkoto svētku programma aptver veselu nedēļu.

Šogad ir pirmā reize, kad Rīgas folkloras kopas rīdziniekiem un pilsētas viesiem piedāvā iesaistīties Lielās dienas svētku pasākumos, kas galvaspilsētā risināsies nedēļas garumā no 19. līdz 24. martam. Ieeja pasākumos ir bez maksas.

Otrdien, 19. martā Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolā notiks koncerts „Muzikanti ieskandina Lielo dienu”, kurā piedalīsies gan mūzikas skolas audzēkņi, gan Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studenti.

20. martā jau no plkst. 6.00 rītā ikviens gaidīts Lielās dienas saullēkta sagaidīšanas pasākumā Arkādijas parkā, kurā kopā ar Rīgas folkloras kopu dalībniekiem tiks izdziedātas Saules dziesmas, būs pēršanās ar pūpoliem, putnu dzīšana, tradicionālie auglības, veselības un skaistuma vairošanas rituāli, kas izsenis raksturīgi Lielās dienas sagaidīšanas tradīcijai. Pasākumu vadīs folkloras kopa „Grodi”.

Pavasara Saulgriežu pasākumi risināsies vairākos Rīgas kultūras centros – 20. martā ikviens laipni gaidīts folkloras kopu koncertā „Pavasara iegavilēšana”, kas notiks Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs „Mazā Ģilde”, 21. martā kultūras centrā „Iļģuciems” kopā ar folkloras kopām iedzīvotāji varēs iesaistīties Pavasara iegavilēšanas koncertā. Savukārt 22. martā pie sevis ciemos gaidīs kultūras centrs „Imanta”, piedāvājot Lielās dienas spēkošanās pasākumu, kurā piedalīsies gan folkloras kopas, gan Rīgas ģimeņu studija. 23. martā lustīgs Saulgriežu pasākums ar dančiem un rotaļām gaidāms VEF Kultūras pilī, kur apmeklētāji kopā ar folkloras kopām, Rīgas Danču kluba un folkloras kopas „Zvīgzna” vadībā varēs priecāties un atzīmēt pavasara Saulgriežu atnākšanu tautiskā garā.

Lielās dienas svinēšana notiks arī pašā pilsētas sirdī – Vecrīgā, kur 24. martā no plkst. 12.00 līdz pat četriem pēcpusdienā Līvu laukumā kopā ar folkloras kopām, Rīgas danču klubu un Rīgas ģimeņu studiju būs gan šūpoļu pušķošana, gan šūpošanās, olu krāsošana, ripināšana, Lieldienu dziesmu skandēšana, apdziedāšanās, kā arī rotaļas un kopīga sadancošanās. Pasākumā gaidīts ikviens iedzīvotājs, bet jo īpaši ģimenes ar bērniem. Pasākumu vadīs folkloras kopa „Grodi”.

Detalizētāka informācija par pasākumu norises vietām, laiku un dalībniekiem pieejama interneta vietnē "kultura.riga.lv".

Mūsdienās plaši svinēti svētki ir Lieldienas, kurās krustu šķērsu savijušās tradicionālās folkloras, kristīgās un no citu tautu kultūrām ienākušās tradīcijas. Taču Lielās dienas kā gadskārtu ieražas svinēšanas laiks atšķiras no kristīgajām Lieldienām, kas tiek svinētas par godu Jēzus Kristus augšāmcelšanās laikam.

Lielā diena iezīmē laiku, kad diena un nakts ir viena garuma: gaisma uzveic tumsu, dienai kļūstot garākai jeb lielākai par nakti. Iestājas pavasaris. Šogad tas notiks 20. martā, taču saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt veselas trīs dienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti