Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Platonovs uz Liepājas teātra skatuves

Noskaidrota Latvijas skaistākā monēta

Par Latvijas gada monētu atzīta «Pasaku monēta II. Eža kažociņš»

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2016" atzīta "Pasaku monēta II. Eža kažociņš". Kopumā balsojumā piedalījās 16 581 dalībnieks, un par monētu "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" tika nodota 7 601 balss.

Gada centrālais notikums Latvijas monētu mākslā Latvijas Nacionālajā muzejā pulcēja māksliniekus, bankas darbiniekus, monētu dizaina komisijas pārstāvjus un citus interesentus, kam rūp tas, kā izskatās Latvijas nauda. 2016. gadā Latvijas Banka klajā laida septiņas atšķirīga dizaina un līdz šim nebijušas formas monētas.

"Mums ir vairākas monētas, kur ir izmantota krāsa. Tas ir pamatoti, jo ir izmantotas monētas, kas ir divu mākslas darbu reprodukcijas," saka Latvijas Bankas galvenais dizaina un mākslas eksperts Laimonis Šēnbergs.

Porcelānam veltītā monētā izmantota Romana Sutas šķīvja reprodukcija, bet Janim Rozentālam veltītā monēta veidota taisnstūra formā un uz tās ir attēlota slavenā glezna “Princese ar pērtiķi”.

"Lai to varētu īpaši uz metāla reproducēt, process bija sarežģīts, kamēr mēs to dabūjām tāda līmenī, kādu viņu tagad redzam," stāsta Šēnbergs.

Monētu vērtību nosaka kolekcionāri un sabiedrības attieksme. Latvijas Bankas rīkotajā balsojumā, kurā piedalījās vairāk nekā 16 tūkstoši dalībnieku, par 2016. gada monētu tika atzīta pasaku monēta “Eža kažociņš”.

Monētas "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" grafisko dizainu veidojusi Gundega Muzikante, ģipša modeli – Ligita Franckeviča. Pazīstamajai māksliniecei, daudzu bērnu grāmatu ilustratorei G. Muzikantei šī ir debija monētu mākslā. Formas ziņā inovatīvā – ovālā – monēta izgatavota "UAB Lietuvos monetų kalykla" (Lietuva). Monētas priekšpusē redzama princese ar ezīti priekšautā, bet monētas aizmugurē – cūku ganāmpulks ar ezīti priekšgalā, kā arī etnogrāfiskas ēkas stūris.

Latvijas numismātu aptaujā par labāko atzīta arhitekta Mārča Kalniņa dizainētā monēta “Zeme”. Šogad īpašu balvu pasniedza arī Latvijas nacionālā mākslas muzeja ekspertu komisija.

"Mēs spriedām, vērtējām un nospriedām tā, ka dodam priekšroku Paula Liepas veidotajai monētai “Nacionālais uzņēmējs,” atklāj Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce. "Mums šī 25 šķautņu dimanta ideja un tas, kā mākslinieks to ir atrisinājis, patiešām šķita interesanti un ļoti labi."

Gada monētas pasākumā notika arī 19 kolekcijas monētu izloze, kurā piedalījās balsošanas dalībnieki. Sabiedrības aptauja, nosakot “ Latvijas gada monētu”, šogad notika jau 13. reizi.

2016. gadā izlaistas septiņas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Pasaku monēta II. Eža kažociņš", ""Baltars". Porcelāns", "Nacionālais uzņēmējs", "Zelta saktas. Ripsakta", "Janis Rozentāls", "Ziemassvētku kaujas" un "Zeme".

Jau vēstīts, ka pērn sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2015" atzīta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti