Kultūras ziņas

Pasniegta Cimzes balva

Kultūras ziņas

Tulpju dārzs Vecrīgā

Latvijas gada monēta – "Pieci kaķi"

Par gada monētu atzīta «Pasaku monēta I. Pieci kaķi»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2015" atzīta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", informē Latvijas Bankā.

Kopumā balsojumā piedalījās 12 645 cilvēki, un par monētu "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" balsojusi trešā daļa aptaujas dalībnieku.

Tādējādi šī sudraba monēta izkonkurējusi piecas citas, kas bija veltītas Rīgas pilij, vērdiņam, Rainim un Aspazijai, Emīlam Dārziņam un Melanholiskajam valsim, kā arī Latvijas ugunsdzēsējiem un glābējiem. 

Kolekcijas monētas "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" grafisko dizainu veidojusi pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis.

Monētas aversā redzama gulta ar pieciem saldi dusošiem kaķiem – Muri, Ņuri, Inci, Minci un Punci. Savukārt monētas reversā attēloti šie paši kaķi ar bļodiņām un karotēm.

Kolekcijas monēta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" kalta Lietuvas kaltuvē "Lietuvos monetų kalykla" un ir pirmā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotām latviešu pasakām. 2016.gadā iznākusi otrā šīs sērijas monēta – "Pasaku monēta II. Eža kažociņš".

Monētas "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" mākslinieki balvā saņēma Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008.gadā zeltā kalto "Latvijas monētu".

Sabiedrības aptauja ir gada notikums mūsu valsts monētu mākslā, un Latvijas Banka šo aptauju rīko kopš 2004.gada.

Svinīgā ceremonijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā nosauktas arī vairākas īpašās nominācijas. Piemēram, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) balva tika monētas "Rīgas pilij 500" māksliniekiem – Ivaram Drullem un Ilzei Lībietei.

Tāpat monēta "Rīgas pilij 500" par labāko atzīta Latvijas numismātu aptaujā, līdz ar to šīs monētas mākslinieki saņēma arī "Kolekcionāru balvu 2015".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti