Labrīt

Īpaša grāmata īpašā plauktā: Ingrīda Karstā un izglābtā Kārļa Skalbes «Zāles dvaša»

Labrīt

Tautas grāmatu plaukts: Ināra Bezmere Rainis "Vētras sēja"

Papardes ziedu Jāņu naktī meklē arī Lietuvā

Papardes ziedu Jāņu naktī meklē arī Lietuvā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Neskatoties uz to, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas starpā valda sīva ekonomiskā un brīžiem politiskā konkurence, Jāņu svinēšanas tradīcijas mūs satuvina. Mūsu tautas vieno, piemēram, vēlme atrast papardes ziedu.

Kā joko Lietuvas latvieši, galvenā atšķirība ir tā, ka 23. jūnijs Lietuvā ir darba diena. Visiem jāstrādā, un tikai pēc darba var ļauties svinēšanai. Tradīcijas tiešām ir diezgan līdzīgas tam, kā svētkus atzīmē Latvijā. Ar savām mīļākajām tradīcijām dalās Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite:

"Tādu ir daudz. Vispirms, neatceros, kā angliski - vainagu pīšana. Jo tas ir viegli un skaisti. Kā arī papardes ziedu meklēšana. Un lēkt pāri ugunskuram. Mūsu tradīcijas ir ļoti tuvas."

Taču ir arī atšķirības. Līgo dienu lietuvieši sauc par rasas dienu - lietuviski Rasos. Tiek uzskatīts, ka rasa šajās dienās ir īpaša un tā var izārstēt visas kaites. Un iet rasas vannā vajag obligāti bez jelkāda apģērba. 23. jūnijā lietuvieši arī godina Rasas, tas ir sieviešu vārds.

Un nākamajā dienā, pateicoties kristiešu vēlmei aizēnot pagānisma tradīcijas, svinēšanas centrā ir ne tikai saule un uguns, bet arī Jāņi - Lietuvā - Joņi. Par Joņu galvaspilsētu daži uzskati pilsētu Jonavu, kas latviešu valodā nozīmē Jāņu pilsēta. Šogad uz vienu nakti tur pat tiks atklāta Jāņu republika. Svinēšana turpināsies divu dienu garumā. Tur pīs vainagus, rotās īpašus Jāņu vārtus, gatavos ziedu pušķus un, protams, dziedās un dejos.

"Lietuvā mums arī ir tradīcija meklēt papardes ziedu, neesmu atradis, tā taču ir tikai leģenda," arī par mums zināmo tradīciju saka Lietuvas Tautas deju ansambļa dalībnieks Rīts.

Ja Latvijā 24. jūnijā godina tikai Jāņus, tad Lietuvā Jāņiem pievienojas arī Janīnas. Viena no modernajām tradīcijām ir aktīvas biznesa darbības apturēšana laikā ap Jāņiem, un darbaļaudis dodas atvaļinājumos. Ņemot vērā to, ka arī tradicionālais "Jāņu lietus" mums ir kopīgs, daudzi izvēlas jāņot ārzemēs - bez ugunskuriem, bet ar sauli un palmām.

Dodoties uz ārzemēm ilgāku laiku strādāt, tur arī lietuviešu turpina svinēt Jāņus. Bieži vien Lietuvas diasporai ārvalstīs pievienojas  latvieši. Un plašā atzīmēšana, tai skaitā ar alkoholiskajiem dzērieniem, sagādā galvassāpes vietējai policijai. Tas notiek arī Londonā, ko neoficiāli sauc par ārzemju Lietuvas galvaspilsētu, jo saskaņā ar Lietuvas Ārlietu ministra sniegto informāciju, Lielbritānijā dzīvo aptuveni 200 000 lietuviešu. Taču šogad, ņemot vērā referendumu, kurā Lielbritānijas vēlētāji lems, vai izstāties no Eiropas Savienības vai palikt, lietuviešus palūdza atzīmēt pieticīgāk, bez plašas jāņošanas Londonas parkos, jo, tā teikt, savienības nāk un iet, bet Jāņi un Joņi paliek.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti