Nedēļas garumā «Latgaļu sātā» bērni apgūst tradicionālos arodus un prasmes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Visu šo nedēļu Viļānu novada Dekšāru pagasta Latgales tradicionālās kultūras centrā "Latgaļu sāta" norisinās ikgadējā tradicionālās kultūras nedēļā Latgalē, kur bērni vecumā no 7 līdz 13 gadiem dzied, dejo, gatavo dažādus mūzikas instrumentus, kā arī apgūst dažādus tradicionālos arodus un prasmes.

„Es tagad aužu celaini jostiņu sev. Jā, pirmo reizi, skolotāja Astrīda mani iemācīja un palīdzēja. Šie jāgriež visi reizē, es pabīdu, lai izšķetinās tie diegi, un tad tie ir šitā jāpievelk. Bet ja nepievelk kādu diegu, tad ir grūtāk taisīt rakstu,” stāsta 11 gadus vecā Nikola no Varakļāniem.

Viņa darbojas Viļānu novada Dekšāru pagasta “Latgaļu sātā”, kur visu šo nedēļu bērniem vecumā no 7 līdz 13 gadiem tradicionālās kultūras nedēļas ietvaros bija iespēja apgūt aušanu, kokles spēli un dažādus tradicionālos arodus. „Mēs izšujam krustdūrienā, bijām arī pie jaunsargiem, taisījām seno laiku instrumentus. Mēs ar mālu, keramiku darījām, izšuvām un tad mēs taisām instrumentus,” stāsta Marta. Viņa šādā pasākumā piedalās jau otro gadu. „Man mamma iegāja internetā un uzrakstīja „nometnes tālu no Rīgas”. Es dzīvoju Itālijā,” stāsta meitene.

Ja meitenes tradicionālās kultūras nedēļas ietvaros auž, izšuj un spēlē kokli, tad puikas ir pagatavojuši senlatviešu nazīšus. „Mēs nogriezām no viena zara šo rokturīti, tad mēs tur izurbām caurumu ar urbi, tad mēs tur ielikām iekšā to asmeni. Jā, beigās viņam jāizskatās šitādam, šis vēl nav pabeigts, mēs vedīsim vēl uz darbnīcu. Formu izgatavosim, izurbsim caurumus, lai varētu iekārt kaut ko,” stāsta Kalvis no Rīgas. Arī citi bērni šonedēļ Viļānu novada Dekšārēs sabraukuši no dažādām Latvijas malu malām.

Kopumā šogad te pulcējušies 20 bērni, kas ar dziesmu palīdzību apgūst arī latgaliešu valodu. “Šodien mēs noteikti apgūsim arī kulinārijas mantojumu - mums būs sviesta kulšana tā, kā tas notika senos laikos, un pēc tam mums būs maizes cepšana lielajā maizes krāsnī,” par pasākumu, kurš Viļānu novada “Latgaļu sātā” bērniem jau tradicionāli tiek organizēts septīto reizi, stāsta bērnu tradicionālās kultūras nedēļas Latgalē organizatore, biedrības “Latgaļu sāta” vadītāja Marika Zeimule, „bērni no Latvijas un ne tikai no Latvijas, šogad arī no Itālijas, kaut gan citus gadus ir no Amerikas bērni un no Vācijas pat bijuši pie mums. Tradicionālās kultūras nedēļa, kas notiek Latgalē, te pie mums Latgaļu sātā, un šīs nedēļas ietvaros bērni brīvā dabā latgaļu sētas atmosfērā apgūst dažādas tradicionālās prasmes: gan aušanu uz lielajām stellēm, gan senāko aušanas veidu - ar celiem celaines auž, tad viņi strādā ar mālu, tad viņi veido dažādas latvju rakstu zīmes no koka, puiši izgatavo sev nazīšus, koka spalus nazīšiem kaltajiem.”

Šādas bērnu tradicionālās kultūras nedēļas organizēšanas ideja savulaik smelta ASV un šogad to atbalstījusi arī Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales programma. Kā galveno pasākuma organizatore Marika uzsver centienus bērniem atklāt latvisko identitāti un senču mantojumu: „Šo senču mantojumu mēs apgūstam gan caur senajām prasmēm, gan arī caur modernām tehnoloģijām. Tā ir arī stikla apgleznošana, kokā noteiktu latvju rakstu iededzināšana. Mēs izmantojam tādus arī bērniem interesantus materiālus, lai viņus uzrunātu un iemācītu apgūt latvju rakstu zīmes, piemēram, šodien bērni apdrukāja krekliņus. Un šādā veidā, to moderno saliekot kopā ar senatnīgo, jau rodas pavisam cita interese bērniem.”

Bērnu tradicionālās kultūras nedēļa Latgalē noslēgsies svētdien ar visas nedēļas ietvaros tapušo bērnu darbu izstādi un dziesmu koncertu sabraukušajiem bērnu vecākiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti