«Modes manifestācija» atklās modes daudzveidību un pieejamību

Ceturtdien un piektdien Mākslas akadēmijā notiks Latvijas modes festivāls „Modes manifestācija”. Tas iepazīstinās ar jaunākajām modes tendencēm un Latvijas modes zīmolu piedāvāto daudzveidību. Kopumā skatītāji varēs vērot 20 dažādas skates un kolekciju pieteikumus gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Modes manifestācijas kuratore Dita Danosa ir gandarīta, ka gadu gaitā arvien labāk izdodas kliedēt mītu par Latvijas modi kā tikai dārgu luksuspreci. Un tam ir reāls pamats, jo mūsu mode kļūst aizvien daudzveidīgāka un tādējādi interesanta un arī finansiāli pieejama dažādām auditorijām:

„Sabiedrība par Latvijas modi ir kļuvusi daudz zinošāka un arvien labāk saprot tās pievienoto vērtību. Piemēram, šī pievienotā vērtība var būt dabīgais materiāls, limitēta tirāža vai vēl kas cits, kas piešķir personiskumu tam, ko mēs velkam mugurā”.

Atklāt Latvijas modes daudzveidību un pieejamību ir arī galvenais šodien un rīt notiekošās Modes manifestācijas mērķis. Savas jaunās kolekcijas tajā rādīs Natālija Jansone, Baiba Ladiga, Aleksandrs Pavlovs, zīmoli „Cinnamons Atelier”, „Aristocrat Kids” un citi, kopumā skatītāji varēs vērot ap 20 skatēm.

Ļoti interesants varētu būt jauno dizaineru Reiņa Ratnieka, Arvila Lindes un Ivetas Vecmanes veikums, jo viņi kolekciju pirmo reizi veidojuši visi trīs kopā, apvienojot katra atšķirīgos rokrakstus.

„Man šķiet, ka to vajadzētu Latvijā praktizēt vairāk, jo citādi mēs katrs spēlējamies savā smilšu kastē. Ja mēs vairāk apvienotu spēkus, tas es domāju – mēs varētu pārspēt kādu citu ārpus Latvijas. Sadarbības foršums ir tas, ka, saliekot galvas kopā, var radīt ļoti interesantas lietas,” tā Reinis Ratnieks un Arvils Linde.

Arvils savu stilu dēvē par klasiskās garderobes transformācijām vai mutācijām, ko arī varēs novērtēt jaunajā kolekcijā:

„Efekts ir tāds, ka pirmajā brīdī modelis izskatās ļoti klasisks, bet, kad to sāk pētīt, var pamanīt lietas, kas pilnīgi maina priekšstatu par pirmo iespaidu. Teiksim, tagad man mugurā ir bikses, kam ir ļoti interesanta piegrieztne, tās praktiski sastāv no vienas detaļas, viena izklājuma, un vīle arī iet, griežoties ap ķermeni. Man, teiksim, ir bijuši žakešu atloki un vīles, kas pazūd nekurienē un atkal parādās un tamlīdzīgi. Man šķiet, ka labs dizains ir tāds, kas netiek tev „iegrūsts ģīmī”, bet ka jaunas lietas var atklāt, to sākot pētīt”.

Reinim Ratniekam savukārt raksturīga tā sauktā bezatlikuma tehnika:

„Es vienkārši varu paņemt kvadrātainu auduma gabalu un kā origami to salocīt, un beigās no tā sanāk tērps. Es domāju cilvēkiem arī, veikalā ieraugot tādu izstrādājumu, ir ļoti interesanti. Uz pakaramā tas izskatās kā kvadrāts, bet, uzvelkot mugurā, kļūst par kleitu”.

Latvijas mode ir daudzveidīga, bet tai ir arī vairākas kopīgas iezīmes, ko parasti vislabāk pamana ārzemnieki, kad mūsu kolekcijas tiek rādītas ārpus Latvijas.

„Mums piemīt modernā klasika, izjusta līnija un visādas detaļas, kas piešķir individualitāti. Mēs esam starp austrumu un ziemeļvalstu kultūrām, starp austrumnieku greznību un ziemeļnieku askētismu,”  saka Dita Danosa.

Latvijas modes zīmoliem labas pozīcijas ir izdevies iekarot Krievijas un citu bijušo Padomju Savienības valstu tirgos, labi panākumi esot arī Arābu Emirātos un Japānā, savukārt visgrūtāk popularitāti ir gūt Rietumeiropā, kur tirgus ir pārsātināts ar konkurentiem.

Jautāta par šīs sezonas aktualitātēm modes tendencēs, Dita Danosa stāsta, ka uzmanības centrā ir dabīgie materiāli un dažādu audumu saspēle, kā arī divas galējības – vai nu liela apjoma ērti apģērbi vai izteikts siluets, un katrs valkātājs pats var izvēlēties, kas viņam labāk piestāv:

„Krāsās šajā pavasarī un vasarā dominē maigi pasteļtoņi, joprojām sevi modē nostiprinājušās svītras, ļoti liela aktualitāte ir puķainība, kā arī hipsteru stils. Paralēli tam vēl viena interesanta tendence – censties ietērpties visam pilnīgi vienas krāsas apģērbā”.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti