Sadaļas Sadaļas

Mežaparku pieskandinās vērienīga «Rīga 2014» saulgriežu svinēšana

21. un 22.jūnijā norisināsies viens no vasaras vidus vērienīgākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumiem - "Rīga 2014 saulgrieži". Pasākumu programma divu dienu garumā norisināsies vienā no zaļākajām un kultūrvēsturiski bagātākajām Rīgas apkaimēm - Mežaparkā.

Nodibinājuma "Rīga 2014" vadītāja Diāna Čivle uzsver:

Vasaras saulgrieži ir viens no kulminācijas punktiem Eiropas kultūras galvaspilsētas gadā. Tāpēc, ka tās ir mūsu tradīcijas, un esam viena no tautām, kas šīs saulgriežu tradīcijas uztur ļoti dzīvas. Gatavojoties "Pasaules saulgriežu festivālam", tika veikta izpēte, un sapratām, ka esam unikāli ar savu tradīciju glabāšanu."

Programmā "Rīga 2014 saulgrieži" notiks deju uzvedums "Lec, saulīte!", bet "Pasaules saulgriežu festivālā" mūziķi no visas pasaules rādīs savu radošo un mūsdienīgo redzējumu saulgriežu vai saules svētku svinēšanai, Latvijas un citu valstu alus šķirnes varēs degustēt "Pasaules alus parādē", amatniekus un tirgotājus pulcēs "Rīgas saulgriežu gadatirgus", kā arī notiks daudzas citas radošas un izklaidējošas aktivitātes visai ģimenei.

"Rīga 2014 saulgrieži" vizuālo identitāti ir veidojusi māksliniece Helēna Heinrihsone. "Saulgriežu nakts ir gaišākā nakts, ar gaišākajām un tumšākajām vēlmēm. Visskaistākais, ja šīs nakts gaisma pāriet laimīgas dienas rītā. Saules gaismā uguns liesmas izskatās daudz neparastāk kā naktī," saka māksliniece Helēna Heinrihsone.

""Rīga 2014 saulgrieži" būs viens no spilgtākajiem Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas vasaras notikumiem, kuros ikviens rīdzinieks un pilsētas viesis varēs piedzīvot gaismas daudzināšanas mistēriju, iepazīt un piedzīvot vēl dzīvās vasaras saulgriežu svinēšanas tradīcijas Eiropā un pasaulē," norāda Diāna Čivle.

21. un 22.jūnijā plkst. 22 Mežaparka Lielajā estrādē notiks deju uzvedums "Lec, saulīte!". Uzvedumā saulgriežu stāstu izdejos vairāki tūkstoši dejotāju no Rīgas un Latvijas labākajiem deju kolektīviem, uzvedumā piedalīsies kori, solisti, "Lec, saulīte!" orķestris un bungu un dūdu grupa "Auļi". Uzveduma radošo grupu veido mākslinieciskais vadītājs Jānis Ērglis, režisors Elmārs Seņkovs, komponists Raimonds Tiguls, scenārija un tekstu autore Rasa Bugavičute, deju horeogrāfi Jānis Ērglis, Jānis Purviņš, Agris Daņiļevičs, scenogrāfs Reinis Suhanovs, tērpu māksliniece Evija Dāboliņa. Skanot Latvijā iecienītam saulgriežu repertuāram un dažādām pasaules dejām populāru latviešu melodiju skaņās "Rīga 2014 saulgrieži" noslēgsies 22.jūnijā vienos ar balli "Rīga griežas dejā".

Vasaras saulgrieži - visgarākā diena un visīsākā nakts - tiek svinēti ne tikai Latvijā. Šos svētkus svin visapkārt pasaulei, un katrā zemē tos dēvē atšķirīgi - Jāņu diena, "Johannestag", "Alban Heflin", "Alben Heruin", "Feast of Epona", "Feill-Sheathain", "Litha", "Sankthansaften", "Midsummer’s Eve", "Sonnwend", "Thing-Tide", "Vestalia".

Astronomiskie vasaras saulgrieži, 21.jūnijs, ziemeļu puslodē iezīmē vasaras vidu - dienu, kad saule uzsāk savu ceļu pretī rudenim. Pēc vasaras saulgriežiem dienas kļūst īsākas, bet naktis - garākas. Tradicionāli vasaras saulgriežus dažādas tautas svinējušas no 20. līdz 26.jūnijam.

"Rīga 2014 saulgrieži" programma

"Rīgas saulgriežu gadatirgus"
21. un 22.jūnijā no plkst. 12 līdz 22
Mežaparka centrālajā alejā
Dažādi amatnieku izstrādājumi, gardumi, jāņusiers un alus.
Piedalās - amatnieki, meistari un dabas produktu tirgotāji no visas Latvijas.
Ieeja - bez maksas.

"Pasaules alus parāde"
21. un 22.jūnijā no plkst. 12 līdz 22
Mežaparka Lielās estrādes teritorija
Dažādu Latvijas, Eiropas un pasaules alus šķirņu iepazīšana, degustācijas, konkursi.
Piedalās: Latvijas alus ražotāji, tirgotāji un importētāji.
Ieeja - bez maksas.

"Pasaules saulgriežu festivāls"
21. un 22.jūnijā no plkst. 12 līdz 21 
Pļaviņā pie Mežaparka Lielās estrādes
Saules dziesmas, dejas un rituāli, dažādu valstu tradicionālo ēdienu gatavošanas meistarklases, vainagu pīšanas radošās darbnīcas.
Piedalās: folkloras kopa "Kokle", "Laiksne" un "Oglīte" (Latvija), Brēmenes koris "Bremer RathsChor" (Vācija), folkloras grupa "Tarbatu" (Igaunija), Fokšani folkloras ansamblis "Tara Vrancei" (Rumānija), tradicionālās mūzikas grupa "Tanec" (Maķedonija), Tbilisi džeza ansamblis "Tbilisi Big-Band" (Gruzija), Tato Marenko un "via 40" (Kolumbija).
Ieeja - bez maksas.

Deju uzvedums "Lec, saulīte!"
Mežaparka Lielajā estrādē
21. un 22.jūnijā plkst. 22 (ieeja no plkst. 20) 
Deju uzveduma "Lec, saulīte!" stāsta galvenā varone ir meitene, kura simbolizē divas tematiskās līnijas - tradīciju un mīlestību. Saulgrieži ir apliecinājums nācijas vitalitātei, savu sakņu apzināšanai, tāpēc uzveduma pamatā ir stāsts, kuru dzirdot, redzot un izdzīvojot, ikviens uz brīdi nonāks gaismas daudzināšanas un tautas vitālo svētku rituālu pasaulē. Mežaparka Lielās estrādes skatītāju laukums tiks pārvērsts par Jāņu kalnu, bet skatītāji izvietosies Dziesmu svētku kopkora vietās. Uzvedumā skanēs īpaši šim nolūkam radīta mūzika.
Radošo grupu veido mākslinieciskais vadītājs Jānis Ērglis, režisors Elmārs Seņkovs, komponists Raimonds Tiguls, scenārija un tekstu autore Rasa Bugavičute, deju horeogrāfi Jānis Ērglis, Jānis Purviņš, Agris Daņiļevičs, scenogrāfs Reinis Suhanovs, tērpu māksliniece Evija Dāboliņa. Piedalīsies vairāki tūkstoši dejotāju no Rīgas un Latvijas labākajiem deju kolektīviem, kori, solisti, "Lec, saulīte!" orķestris un bungu un dūdu grupa "Auļi".

Nakts balle "Rīga griežas dejā"
23.jūnijā no plkst. 01
Mežaparka Lielajā estrādē
Programmā: sadejošanās un sadziedāšanās, skanot Latvijā iecienītam saulgriežu repertuāram un dažādām pasaules dejām populāru latviešu melodiju skaņās. Par balles dejām rūpēsies muzikālā grupa Jura Vaivoda vadībā.
Pasākums "Rīga 2014 saulgrieži" noslēgsies ar balli visas nakts garumā - Mežaparka Lielajā estrādē notiks sadejošanās un sadziedāšanās, skanot dziesmām un dejām no Latvijas, Eiropas un visas pasaules. Muzikālā vadītāja Jura Vaivoda, grupas un solistu pavadībā visi "Rīga 2014 saulgriežu" dalībnieki un viesi, rīdzinieki un ciemiņi varēs izkustināt kājas pasaules deju soļos - ballē skanēs ne tikai Latvijā iecienītais saulgriežu repertuārs, bet arī grieķu sirtaki, spāņu flamenko, vācu polka, somu letkis un daudzas citas pasaules dejas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt