Kultūra

Stravinska „Izvirtības hronika” pirmoreiz LNO – vizuāli spilgta un izaicinoša

Kultūra

Spēlfilmu ražošana Latvijā šogad pirmoreiz sasniegs bijušās kinostudijas apjomus

Mākslas akadēmijas karnevāla 80.jubilejas pasākums

Mākslas akadēmijas «Balto caurumu» aizpildīs izstādes un šovs četros stāvos

Februāris jau 80 gadu garumā ir leģendām apvītā Latvijas Mākslas akadēmijas karnevāla laiks. Šī gada karnevāls notiks rīt, 16. februārī, un, svinot apaļo gadskārtu, būs sevišķi vērienīgs.

Visa Mākslas akadēmijas ēka tiks pārvērsta par milzu izstādi četros stāvos, kurā glezniecība un instalācijas veidos vienotu veselumu ar mūziku, deju un videomākslu. Karnevālam šogad dots nosaukums „Baltais caurums”.

Mākslas akadēmijas karnevāls ir ilgmūžīgākais un leģendām apvītākais šāda veida pasākums Latvijā. Pirmais karnevāls notika 1929.gada februārī, tā nosaukums bija „Sumpurņa pils” un jau tajā netrūka ekscentrisku izdarību. Piemēram, kādā no telpām atradās milzīga tautiska bļoda, kurā peldējās skaistas nāras un pasniedza viesiem boli.

Līdzās mākslinieciskām atrakcijām karnevālu neiztrūkstoša sastāvdaļa vienmēr bijušas arī dejas līdz rīta gaismai, grādīgi dzērieni un maskas.

Maskošanās ziņā viens no lielākajiem izlēcējiem savulaik bijis Kārlis Padegs, kurš 30.gadu karnevālā „Rīga dimd” ieradies sērijveida slepkavas Džeka Uzšķērdēja kostīmā.

Saglabājot tradīcijas, katrs karnevāls, protams, ir arī sava laika atspulgs, un tā tas būs arī šogad, svinot tā 80.jubileju.

„Mūsu Mākslas akadēmijas ēka ir četrstāvīga izstāde, kas tiek taisīta kā izstāde-performance, kā interaktīvs šovs, kurā cilvēks ar savu klātbūtni var baudīt mākslu un būt pats tās sastāvdaļa,” saka viena no karnevāla organizatorēm Marta Prēdele, kura vēl īsi pirms karnevāla aicina nelielā ekskursijā pa visiem četriem akadēmijas stāviem, kas katrs veidots savā tematikā kā īpašs portāls:

„Pirmais stāvs mums ir urbānais, tehnokrātiskais, pārapdzīvotais pilsētas vides portāls, kur mēs varēsim redzēt instalācijas no dažnedažādiem recycling materiāliem jeb par ko pārtop atkritumi mākslinieku rokās. Mēs spējam no tā visa radīt pilnīgi jau jaunus darbus”.

Pārtapšanas procesā ļoti labi vēl redzami izejmateriāli, no kā top pirmā stāva dekorācijas, un tie ir dažādi ražošanas pārpalikumi, lietotas drēbes, krāsu un līmju bundžas, kam beidzies termiņš un vēl daudz kas cits.

Tālāk jau ir portāls-ceļojums uz cilvēku pašu, uz viņa ķermeni, sajūtām, bioloģiju.

Otrajā stāvā atrodas sajūtu labirints, caur kuru ejot, tiek iedarbinātas dažādas maņas, bet garais otrā stāva gaitenis ir kā savdabīgs ceļojums cauri cilvēka ķermenim, piemēram, kādā no telpām simboliski var ieiet cilvēka ķermenī caur muti, bet kādā citā caur sievišķajiem orgāniem. Par sievietes pasaulei veltīto performanču telpu stāsta tās veidotāja Anna Dzērve:

„Sagaidīs mierīga atmosfēra, sagaidīs daudzkas mīksts, sarkans, tāda intīma gaisotne, un es jokojoties teicu, ka cilvēks ienāks un izies varbūt tā kā pārdzimis. Mums uzstāsies ambientās mūzikas grupa „Bērnu rīts”, mums būs arī divas deju performances”.

Trešais stāvs tematiski veidots kā portāls uz izplatījumu, kur darbosies ēteriskās, garīgās un filozofiskās laiktelpas. Viena no tām būs Dionīsa templis, stāsta viens no idejas īstenotājiem  Jānis Krauklis:

„Šeit varēs dzert vīnu, viss būs tāda antīkās Grieķijas stilā. Dionīsa svētki ir tādi, ka ir tas Apollona templis, kurā uz trīs mēnešiem ienāk Dionīss, nu mūsu gadījumā tas Dionīss ienāk gleznotavā uz vienu dienu, bet es domāju, ka būs diezgan iespaidīgi.”

Līdzās akadēmijas dažādām telpām un gaiteņiem ne mazāk svarīgs objekts karnevālā būs tā sauktās melnās trepes, saka Marta Prēdele:

„To zina visi, kas mācās akadēmijā, ka ir galvenās un ir „melnās trepes”, šoreiz tās pārtaps četrstāvīgā čila zonā. Jo vienmēr karnevāla apmeklētāji tās trepes izmanto, lai pasēdētu, parunātos, pabučotos, šoreiz mēs to visu padarīsim mājīgākā gaisotnē, kas pašā augšā kulminēs ar buduāra zonu”.

Mākslas akadēmijas karnevāls 80.jubilejas zīmē, kam dots nosaukums, „Baltais caurums” notiks piektdien, 16.februārī, no septiņiem vakarā līdz pat rīta gaismai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt