Livonijas ordeņa pilī Ventspilī - bruņinieku cīņas, diždomino un mīlestības vēstules

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ventspils Livonijas ordeņa pilī šodien aizsākas jauna tradīcija - februārī rīkot Ziemas turnīru ''Sv. Valentīns''. Ziemas turnīra laikā būs iespēja redzēt bruņinieku paraugcīņas, piedalīties dažādās darbnīcās, pirmo reizi uzspēlēt no koka izveidoto diždomino, klausīties lekcijas par bruņinieku laikiem un rakstīt neparastas mīlestības vēstules.

Ziemas turnīrs ''Sv. Valentīns'' Ventspils Livonijas ordeņa pilī notiks pirmo reizi. Šoreiz sarosījušies tieši vēstures rekonstrukcijas kluba pārstāvji, sakot, ka jādara arī kaut kas ziemas laikā. Tāpēc cilvēkiem būs iespēja pavadīt divas dienas Livonijas ordeņa pilī, turklāt siltās telpās, nevis aukstumā, un ļauties dažādām tā laika izdarībām. Ko rādīs vīri no „Vindas komturejas” (Comturia Wynda), kas nodarbojas ar viduslaiku vēstures rekonstrukciju, stāsta biedrības pārstāvis Eduards Štrumfs:

„Sestdien būs cīņu paraugdemonstrējumi, tie būs cīņas paņēmieni, nebūsim pilnajā bruņu komplektā. Mēs parādīsim, ko varēja izdarīt ar viduslaiku ieročiem un kādi tie bija. Citādi cilvēki domā, ka zobens svēra desmit kilogramus un bruņinieks ar bruņām nevar vairs piecelties, ja nokrīt; tā gluži nebija.”

Viduslaiku vēstures rekonstrukcijas entuziasts īpaši pievērš uzmanību kādai vietai, kas ik palaikam tiek izmantota pasākumos Ventspils Livonijas ordeņa pilī:

„Gatavosim ēdienu pils pavardā – manteļskurstenī, tieši tā, kā tas notika viduslaikos. Cilvēkiem ir maldīgs priekšstats, ka mēs zinām maz par šiem laikiem, bet mēs zinām daudz. Ir saglabājušās receptes, saglabājušies manuskripti par cīņu paņēmieniem, par apģērbu utt.”

Visām šīm viduslaiku izdarībām Ventspils muzeja ļaudis atraduši arī sasaisti Sv. Valentīna dienu.

Leģendas par Sv. Valentīnu ir vairākas. Par vienu no tām, kas iederas arī viduslaiku ziemas turnīra kontekstā, stāsta muzeja projektu nodaļas vadītāja Ieva Rupenheite:

„Tas ir stāsts par angļu dzejnieku, astronomu, alķīmiķi, rakstnieku Džefriju Čoseru (dzimis ap 1343.gadu). Pazīstamākais no viņa darbiem ir stāstu krājums „Kenterberijas stāsti”. Poēmā ''Putnu sapulce'' ir rindas, kas tiek saistītas ar Valentīna dienas svinēšanas tradīciju – tā ir Valentīndiena, kad katrs putns meklē sev pāri.”

Protams, tiks rakstītas arī Valentīndienas vēstules. „Ar spalvaskātiem varēs rakstīt Valentīndienas vēstules, tie būs citāti - Dantes mīlestības paliecinājumi Beatričei un pretējās puses mīlestības apliecinājumi. Varēs izgatavot arī amuletus,'' ieintriģē Rupenheite.

Vienlaikus ar viduslaiku izdarībām un dažādām darbnīcām notiks arī nopietnākas vēstures sarunas un tikšanās.

Armands Vijups stāstīs par bruņinieku un viņa ģerboni, Gunta Deģe runās par 14. gs. Rietumeiropas greznības likumiem un rotām. Notiks arī alvas liešana, tikko no koka izgatavotā diždomino spēle un citi Ziemas turnīra tematikai cienīgi pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti