Līgo Vidzemē - plaši un skanīgi Turaidā un pie Alauksta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Plašākos un skanīgākos Līgo svētkus un saulgriežus sola Vidzeme. Aizvadot saulgriežu nakti Turaidā ar 34 folkloras kopām, tālāk ceļš var vest uz Vecpiebalgas pusi, kur plašs festivāls gaidāms Alauksta krastā. Tomēr arī citviet Vidzemē - teju katrā pagastā - tiks kurti ugunskuri un ar dažādiem dabai un tradīcijām pietuvinātiem notikumiem svinēti Saules ritu svētki.

Vasaras saulgriežu svētki Turaidā

Vienpadsmito gadu 21.jūnija pievakarē un gada īsākajā naktī Turaidā tiek svinēti košākie latviešu gadskārtu svētki - vasaras saulgrieži, kas norit vasaras vidū, kad saule visaugstāk uzbraukusi debesu kalnā. Vasaras saulgriežos gaismas un dzīvības spēks ir vislielākais. Tie ir auglības svētki, kad tiek daudzināta saule, degta gaiša Jāņuguns, aicināti pulkā Jāņa bērni no tuvām un tālākām malām, lai šogad īpaši daudzinātu dzimtas un ģimenes spēku.

Vasaras saulgriežu svētkos pulcējas kopā dzimtas, radi, draugi un kaimiņi. Stipra saime ir tā, kas veido pamatu arī stiprai tautai, tāpēc šogad daudzināsim dzimtas un ģimenes spēku. Tradīcija kā josta apvij un spēcina ikvienu iesākumu - ģimenes veidošanos, bērna piedzimšanu, cilvēka pieaugšanu, pāra līdzināšanu un arī gadskārtas svētku svinēšanu. Tradīcijas josta, lai šogad apvij folkloras kopu saimes un ikvienu, kas sagaidīs vasaras saulgriežus Turaidā. Ciemos aicinās ģimenes, kas darbojas folkloras kopās un uztur dzīvus senos ritus, dziesmas, tradīcijas un ir gatavas ar tām dalīties ar Jāņa bērniem - līgotājiem Turaidas pakalnos.

Šajā gadā Jāņa bērnu sagaidītāju Turaidā būs īpaši daudz - 34 folkloras kopas no Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kas izdziedās savas Jāņu dziesmas, dalīsies saulgriežu priekā, gatavojoties Latvijas simtgades lielajam notikumam, kad 2018.gada 21.jūnijā saulgriežus svinēt aicināti būs arī starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2018" dalībnieki.

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKU PROGRAMMA

  • 19.00 - Pulcēšanās - zāļu vakars - gatavošanās Jāņu svinībām - siera siešana, sētas un saimes aplīgošana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, lāpu gatavošana, rokdarbu darbnīca
  • 19.30 - 20.30 - Lielā rotaļu stunda Dziesmu dārzā kopā ar Smārdes "Milzkalnieki" un Līvānu "Ceiruleits"
  • 20.00 - 20.30 - Tikšanās ar Jāņa tēvu Siguldas novada Domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu un Jāņa māti Turaidas muzejrezervāta direktori Annu Jurkāni un līgošana Jāņa sētā kopā ar grupām Siguldas "Senleja", Kokneses "Urgas", Lubānas sievām, Viļakas "Abrenīte", Dobeles "Leimaņi", Nīcas un Rucavas etnogrāfiskajiem ansambļiem, Smārdes "Milzkalnieki", Druvas "Zemturi", Līvānu novada "Turki"
  • 20.30 - 21.00 - Folkloras kopu sasaukšanās Dziesmu dārzā un Jāņkalnā. Sasaucas Salacgrīvas "Cielava", Saulkrastu "Dvīga", Lēdurgas "Putni", Medņevas sievas, Cēsu "Dzieti" un Rucavas etnogrāfiskais ansamblis
  • 21.00 - 21.10 Gājiens Jāņkalnā iedegt Jāņuguni, nesot ozolzaru viju
  • 21.10 - 22.15 - Jāņu uguns iedegšanas rituāls Jāņkalnā. Dzimtu daudzināšana - Līvānu novada "Turki", Saunas "Naktineica", Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Lubānas folkloras kopa, Medņevas "Egle", Smārdes "Milzkalnieki", Pūres "Pūrlāde" un Dobeles "Leimaņi". Saules pavadīšana
  • 22.15 - 23.45 - Uguns pūdeles aizdegšana - Salacgrīvas "Cielava" un Dzimtu ugunskura uguns iedegšanas rituāls Jāņkalna galā - Kokneses "Urgas"
  • 22.30 - 23.00 - Rotaļas - Valkas "Sudmaliņas" Jāņkalnā
  • 23.00 - 00.00 - Lielā līgošana un zīlēšana - Smārdes "Milzkalnieki" un Jumpravas "Liepu laipa" Jāņkalnā
  • 00.00 - 00.30 - Nakts vidus rituāli, pērno vainagu dedzināšana Jāņkalnā - "Nodibinājums Māras loks" un Lēdurgas "Putni"
  • 00.30 - Ugunsrata ritināšana Jāņkalnā
  • 01.00 - 03.00 - Tradicionālie danči - kopa "Ceiruleits", Valkas "Sudmaliņas" un Rīgas folkloras deju kopu "Dandari" Dziesmu dārzā
  • 23.00 - 02.30 - Jāņu nakts dziesmas Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu pie Jāņu ugunskura
  • 23.00 - 02.00 - Dzimtu stāsti un dziesmas pie Dzimtu ugunskura Jāņkalnā. Piedalās Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Saunas "Naktineica", Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Pūres "Pūrlāde", Slampes "Pūrs", Līvānu "Ceiruleits", Lēdurgas "Putni", Dobeles "Leimaņi", Rīgas "Ceidari", Cēsu "Dzieti"
  • 02.30 - 03.00 - Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā
  • 03.00 - 04.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu - mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Amatas folkloras kopu "Ore" un Jērcēnu "Mežābele"
  • 04.00 - 04.45 - Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Cēsu folkloras kopu "Dzieti"
  • 05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem

Piedalās: 34 Latvijas folkloras kopas: Siguldas „Senleja", Viļakas "Abrenīte", Medņevas etnogrāfiskais ansamblis, Jērcēnu "Mežābele", Lubānas folkloras kopa, Saunas "Naktineica", Kokneses "Urgas", Rīgas "Dandari", Saulkrastu "Dvīga", Dobeles "Leimaņi", Druvas "Zemturi", Salacgrīvas "Cielava", Smārdes "Milzkalnieki", Pūres "Pūrlāde", Slampes "Pūrs", Zantes "Vācelīte", Līvānu "Ceiruleits", Valkas "Sudmaliņas", Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Medņevas "Egle", Cēsu "Dzieti", Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, Barkavas "Madava", Daugmales folkloras kopa, Rīgas Latgolys studentu centra "Ceidari", Ziemeru folkloras kopa, Bebrenes "Ritam", Lēdurgas "Putni", Amatas "Ore", Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Līvānu novada "Turki", Kalsnavas "Vesetnieki", Jumpravas "Liepu laipa", Rīgas "Silavoti".

Zāļu zintis - Zeltīte Kaviere, pirts zintis - Kaija Brisone, vainagu pīšana - Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana - folkloras kopa "Ūzuleņi", lāpu gatavošana - "Roķi", rokdarbu darbnīca - studija "Smiltene", rituāli - Ramants Jansons, Daris Jansons, Ingrīda Bretšneidere, Kokneses "Urgas", Lēdurgas "Putni", uguns rituāli - Eduards un Audars Klinti, nakts dainas - Inese Kozuliņa.

Līgo noskaņās citviet Vidzemē

Arī Blaumaņa „Brakos” 21. jūnijā plkst. 14.00 būs līgo noskaņas. Tā palīdzēs radīt tautas mūzikas kopa „Pulgosnieši” un Pļaviņu folkloras kopa „Āre”.

Tikmēr 21. jūnijā Zanderu pļavā, ko jau vairākus gadus līgatniešiem saulgriežu laikā atvēl Andis Zicmanis, gaidāma maģiska līgošana. Tur no plkst. 21.00 cauri spēcinošiem un veicinošiem rituāliem līdz Jāņuguns iedegšanai un godināšanai līgotājus aizvedīs folkloristi, seno tradīciju kopēji Iveta un Vidvuds Medeņi.

Līgo festivāls Vecpiebalgā, Alauksta krastā

23. jūnijā jau no plkst. 18.00 uz lielās Alaukstas estrādes skatuves uzstāsies tautā iemīļoti mūziķi "Apvedceļš", Miks Dukurs, "Mākoņstūmēji", Kaspars Marksevičs un nakts balli pēc pusnakts iegriezīs "Latvijas radio 2" dīdžejs. Saulei rietot, tiks iededzināta šī gada lielākā  Jāņuguns Vidzemē un, sagaidot pusnakti, līgo zāļu pliko skrējiens. Visu dienu un nakti līgotājus gaida atraktīvs bērnu laukums, kā arī dažādas aktivitātes visai ģimenei.

23.jūnijs (piektdiena, līgo nakts)

  • 14.00 - Sākums. Ieeja festivālā, iekārtošanās telšu pilsētiņā.
  • Visa pasākuma laikā pie muzikālās pults darbosies Latvijas radio2 dīdžejs E.E.Edziņš, Dj Nils, Jānis & Līga, kā arī pasākuma vadītājs dos ziņu par visu pasākumā notiekošo.
  • 17.00 - 18.00 - kopīgā Jāņu vainagu pīšana.
  • 18.00 - 19.00 - koncerts ar grupu "Apvedceļš"
  • 19.00 - 20.00 - koncerts ar mūziķi Kasparu Markseviču
  • 20.00 - 21.30 – koncertballe ar grupu "Mākoņstūmēji"
  • 22.00 - 23.00 - koncerts ar mūziķi Miku Dukuru
  • 23.00 - 23.40 – lielā Līgo sadziedāšanās ar grupu "Singals" dziesmā ''Vecpiebalgas ūdensrozes'' un citām līgo dziesmām.
  • 23.40 - došanās pie lielā Līgo ugunskura iekuršanas.
  • 24.00 – līdz rītam - Līgo zaļumballe
  • 00.30 - Zāļu pliko skrējiens no estrādes līdz ezeram un atpakaļ.
  • 00.30 - zaļumballe ar Latvijas radio2 dīdžeju E.E.Edžiņu un Dj Nils, kā arī Jāņu aktivitātes un jautrība visa pasākuma laikā.

24.jūnijā (sestdien) mošanās paredzēta ar improvizācijas teātri "In-impro", bet pēc tam atpūta dažādas aktivitātes ezera krastā, kuru plkst.20 noslēgs zaļumballes afterpartijs 21.gadsimta noskaņās un rīt rītam.

Tikmēr Mazsalacā, Lībiešu pilskalna estrādē, 23.jūnijā muzicēs "Zeļļi", bet Valmieras estrādē svētku ballē spēlēs grupas "Kantoris 04" un "Blēži". Svētkiem atbilstošu noskaņu radīs Jāņu ugunskurs un uguns muca.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti