Līgo Latgalē - folkloristi Dagdā, uguns gailis Rēzeknē un kolhoznieki Višķos

21. jūnijā Dagdu pieskandinās folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi no visas Latvijas. Vairāk nekā 45 tradicionālās kultūras kolektīvi pulcēsies uz starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” modelēšanas pasākumu “Vasaras saulgriežu svētki Dagdā”. Savukārt jautru un lustīgu līgošanu turpinājumā sola gan pasākumi Rēzeknē, gan Višķos un citviet.

Pošanās svinībām un saulgriežu nakts tautiskā garā Dagdā

Gatavošanās saulgriežiem sāksies ar folkloras uzvedumu “Pierts” laukumā pie Domes un svinības turpināsies Saulgriežu sētā (pilsētas skvērā). Saulgriežu virtuvē gatavos auksto zupu, sies Jāņu sieru, kuls sviestu un vārīs zāļu tēju.

Saulgriežu darbnīcā ikviens varēs saposties svētkiem, sapinot sev vainagu, vai iet rotaļās kopā ar bērniem. Kā jau vasaras saulgriežos pienākas, tiks sagaidīti Jāņa bērni, godā cels Jāņa māti un Jāņa tēvu un klās svinību galdu.

Tā kā saulgriežu naktī ir jādzied, jādejo un jālec pāri ugunskuram, visi svētku dalībnieki plkst.22.00 dosies gājienā uz pilsētas parku. Jāņu dziesmu pavadījumā tiks iedegts gunskurs un dedzināti pērnā gada vainagi. Tradicionālie danči, rotaļas un sadziedāšanās turpināsies līdz pat saullēktam, kas 22.jūnijā ir plkst. 4.29. Saule tiks sagaidīta pēc senajām latviešu tradīcijām - ar Saules dziesmām, rasas vākšanu un mazgāšanos rasā.

Jau vēstīts, ka “Vasaras saulgrieži Latvijas novados” šogad tiks svinēti tieši vasaras saulgriežos visos četros Latvijas kultūrvēsturiskajos novados, tādējādi ieskandinot nākamā gada starptautisko folkloras festivālu “Baltica”, kas notiks Jāņu tradīcijas zīmē. Pasākumos piedalīsies un izdziedās katra novada skaistākās Jāņu dziesmas, apmēram, 120 Latvijas folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi Dagdā, Jūrkalnē, Jelgavā un Turaidā.

Dagdā ieradīsies 46 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi. Pilns dalībnieku saraksts atrodams šeit!

Es sasēju lielu sieru, Jāņu dienas gaidīdama. Līgosim Rēzeknē!

23. jūnijā no plkst. 15.00 līgotāji tiek aicināti līgot Rēzeknes Festivāla parkā (Pils ielā 17). Pēcpusdienā kopā ar Rēzeknes kolektīviem sies sieru un rotāsies, vakarā Ogres Tautas teātris priecēs ar R. Blaumaņa izrādi “Skroderdienas Silmačos”, un pēc tam iedegs Jāņuguni, vēros uguns skulptūru “Gailis” un dejos līdz Jāņu rītam.

No plkst. 15.00 Rēzeknes Festivāla parkā darbosies Līgo tirgus, kurā mājražotāji un tautas lietišķās mākslas meistari piedāvās lauku labumus un amatnieku darinājumus.

No plkst. 16.00 līdz 19.30, skanot dziesmām, varēs iesaistīties vairākās meistardarbnīcās – kopā ar folkloras kopu “Rūta” (vad. Irēna Rampāne), poļu biedrības sieviešu kori “Jutrzenka” (vad. Irēna Ivanova), kazaku ansambli “Debeszils zieds” (vad. Tatjana Rasčosova), baltkrievu vokālo ansambli “Suzorje” (vad. Ludmila Pikaļova) dziedās un sies sieru, kopā ar ARPC “Zeimuļs” speciālistiem pīs zāļu vainagus, veidos hennas tetovējumus, apgleznos akmentiņus ar latvju zīmēm un mazos skatītājus pārsteigs ar lieliem ziepju burbuļiem.

Ogres tautas teātris. Skroderdienas Silmačos

Plkst. 20.00 Ogres tautas teātris priecēs ar Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” izrādi. Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” pirmizrādei šogad svin 115. gadadienu, un visā Latvijā malu malās ar jaunu sparu skan iemīļotās Blaumaņa sirsnīgās kuplejas.

Pēc izrādes plkst. 22.00 iedegs Jāņuguni un kopā ar kapelu “Dziga” (vad. Dace Baltkāje) izlocīs kājas latvju dančos.

Nu jau vairākus gadus pēc kārtas mākslinieks Gundars Kozlovskis pārsteidz ar uguns skulptūru, arī šoreiz plkst. 23.30 pļavā pie Rēzeknes upes spīdēs šim gadam ļoti atbilstoša uguns skulptūra “Gailis”, bet īsākās nakts zaļumballi no plkst. 24.00 spēlēs grupa “Covers Crew” no Rēzeknes.

Līgo pasākumi Rēzeknes Festivāla parkā bez maksas.

Kazimirs Adamovičs Višķu brīvdabas estrādē

Vasaras saulgriežu svētkus arī šogad Daugavpils novads aicina svinēt zaļumos – Višķu brīvdabas estrādē pašā Luknas ezera krastā. Būs koncerts un balle, alus un siera degustācija, zāļu tirdziņš, amatnieku un mājražotāju piedāvājumi, ugunskurs un līksmība.  

Šogad Daugavpils novada vērienīgākais Jāņu pasākums atkal pārsteigs ar teatralizētu uzvedumu “Kazimirs Adamovičs maina profesiju”, kur jau no iepriekšējā gada Jāņiem visiem labi pazīstamais kolhoza priekšsēdētājs Kazimirs Adamovičs pastrādās pavisam negaidītus brīnumus – nopirks laika mašīnu un dosies uz laimīgo nākotni, lai varētu sarīkot visiem kolhozniekiem lustīgus svētkus. Bet laika mašīnā kaut kas sagāja greizi…

Pasākums sākas 20.00, bet balle – 22.30 (degustācijas un tirdziņš jau no 19.30).

Pasākumu vadīs un nerimstošu jautrību nodrošinās Daugavpils teātra aktieri Ritvars Gailums un Kristīne Veinšteina, koncertā  laika mašīnā ceļos Tihovsku ģimene, Dubnas un Ambeļu folkloras kopas, vokālais ansamblis “Anima Corde”, deju grupa “Rodeo meitenes”, vokālais ansamblis “Mōls”, deju studija D&D, “Laimas muzykanti”.

Pēc saulrieta - zaļumballe ar “Laimas muzykantiem” un grupu “Kruīzs”.

Darbosies amatnieku un mājražotāju tirdziņš, zāļu tirdziņš, pirmie tūkstoš skatītāji tiks pacienāti ar alus glāzi un siera šķēli, būs pieejamas piepūšamās atrakcijas.

No Daugavpils pilsētas autoostas 23. jūnijā pasākuma vietā būs iespējams nokļūt arī ar sevišķo Līgo autobusa reisu 18.45 (6. iekāpšanas platforma). Plkst. 23.30 no pieturas “Višķu tehnikums” autobuss dosies uz Daugavpils autoostu. Autobusa reisa Nr. 6175, biļetes cena saskaņā ar autobusu parka tarifiem.

Pirms Jāņu svinēšanas 23. jūnijā plkst. 13.00 Malnavas koledžas Višķu mācību punkta zālē (Višķu tehnikuma zālē) starptautiskā mākslas plenēra ietvaros notiks Špoģu un Šarkovščinas (Baltkrievija) mūzikas skolu audzēkņu un skolotāju koncerts, kurā skanēs Līgo un Kupaļjes dziesmas latviešu tautas instrumentu pavadījumā.

Arī Ludzā un Līvānos 23.jūnijā ies jautri

23. jūnijā plkst. 16.00 Ludzas pilsētas parkā kopīga ielīgošana: tradicionālās Līgo dziesmas, dejas un rotaļas kopā ar Kārsavas, Ciblas, Zilupes un Ludzas novada amatierkolektīviem. Bet plkst. 21.00 sāksies zaļumballe.

Piektdien, 23. jūnijā, plkst. 21.00 līvānieši un viesi tiek aicināti uz pilsētas dižugunskura iedegšanu Tradīciju laukumā. Pēc svinīgās ugunskura iedegšanas ar dziesmām un dejām visas nakts garumā turpināsies balle ar grupu “Jauda”. Ieeja – bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt