Kultūras ziņas

Ilzes Avotiņas «Pūķa dvēsele»

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

«Princese ar pērtiķi» un citas monētas

LB laiž klajā Janim Rozentālam veltīto kolekcijas monētu

Gleznotājam Janim Rozentālam (1866-1916) veltītā monēta tiks izlaista 23.novembrī. Monētas cena Latvijas Bankas (LB) kasēs - 130 eiro. Monētas maksimālā tirāža ir 7000 eksemplāru.

Gleznotājam Rozentālam veltītā monēta tiks izlaista 23.novembrī, kad to varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs Rīgā, K.Valdemāra ielā 1B, un Liepājā, Teātra ielā 3. Rīgā kases sāks darbu plkst.8, bet Liepājā - 8.30. Ja būs liels cilvēku pieplūdums, Latvijas Bankas ēkas Rīgā tiks atvērtas plkst.7, un uzreiz rindas regulatorā būs saņemami numuriņi. Vienam pircējam būs iespēja iegādāties piecas monētas.

Monētas maksimālā tirāža ir 7000 eksemplāru. Šonedēļ pie pircējiem nonāks puse - ap 3500 - monētu, bet nākamās monētas pie pircējiem nonāks tuvāko mēnešu laikā.

Kolekcijas monētas grafisko dizainu veidojusi Sandra Krastiņa, bet aversa plastisko veidojumu - Jānis Strupulis. Monētas aversā attēlota imitēta četros laukos sadalīta gleznas aizmugure ar Rozentāla paraksta faksimilu un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja zīmogu, bet reversā - Rozentāla gleznas "Princese ar pērtiķi" reprodukcija. Gleznā uz ornamentāla fona attēlota grezni tērpta jauna sieviete, kuras kreļļu virtenē ieķēries pērtiķītis.

Rozentāls bija viens no latviešu glezniecības pamatlicējiem un Baltijas mākslas modernizētājiem, kurš 19. un 20.gadsimta mijā latviešu profesionālo mākslu pietuvināja Eiropas līmenim. Šogad ar daudziem pasākumiem plaši tiek pieminēta izcilā mākslinieka 150 gadu jubileja.

Sudraba kolekcijas monēta ar krāsainu gleznas "Princese ar pērtiķi" attēlu ir Latvijas Bankas veltījums nozīmīgajam notikumam. Šī glezna ir viens no Rozentāla pazīstamākajiem darbiem un zīmīgākajām simbolisma un jūgendstila sintēzes liecībām Latvijas mākslas vēsturē.

Kolekcijas monētas "Janis Rozentāls" izlaišanas pasākums notiks 23.novembrī plkst.15 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Pasākumā piedalīsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Šēnbergs un monētas grafiskā dizaina autore Sandra Krastiņa.

Tāpat monētās ir iemūžināti Rainis un Aspazija, Blaumanis, Jāzeps Vītols un citi latviešu kultūras klasiķi. "Mūsu uzstādījums jau no paša sākuma pirms 23 gadiem ir bijis atbalstīt vēsturi, kultūru, tautas tradīcijas," norāda Šēnbergs.

 

Monēta tika kalta Nīderlandes Karaliskajā kaltuvē. Šī kaltuve tika izraudzīta sarunu procedūrā, jo pērn izsludinātais konkurss par Rozentālam veltītās monētas kalšanu noslēdzās bez rezultātiem. Toreiz konkursā nebija iesniegts neviens piedāvājums. Latvijas Banka iepriekš vērsa uzmanību, ka monētai ir īpašas specifikācijas un Latvijas Bankas izvirzītās tehniskās prasības ne katra kaltuve spēj izpildīt.

Šogad Latvijas Banka plānojusi kopumā izlaist septiņas kolekcijas monētas - sešas sudraba un vienu zelta monētu. Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas tīmekļa vietnē.

Šodien no plkst.11 Latvijas Bankas monētu rezervēšanas sistēmā būs iespējams rezervēt jauno piecu eiro kolekcijas monētu "Janis Rozentāls" ar krāsainu populārās gleznas "Princese ar pērtiķi" (1913) attēlu.

Vienas rezervācijas limits ir viena monēta, informē Latvijas Banka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti