Latvijas Radio uzsāk 90. jubilejas mēnesi

1. novembrī Latvijas Radio svinēs 90. jubileju. 26. oktobrī iemirdzoties Latvijas Radio jaunajam uzrakstam uz Radiomājas fasādes un atklājot Latvijas Radio vēsturisko plāksni Radio ielā, sabiedriskais radio aizsāks jubilejas mēnesi. Jau no nākamās pirmdienas līdz pat novembra nogalei Latvijas Radio sešas programmas klausītājiem sagatavojušas deviņdesmitgadei veltītus raidījumus, kuros atskatīsies uz kopā sasniegto un tuvāk iepazīs Radio personības.

Ir pagājuši 90 gadi kopš Latvijā radioviļņos ir uztveramas radio programmas. Pirmos programmas raidīšanas mēģinājumus Rīgā uzsāka jau 1925. gada oktobrī, taču tieši 1. novembrī ar operas „Madame Butterfly” translāciju oficiāli tika atklāts toreizējais Latvijas Pasta un telegrāfa departamenta Rīgas radiofons.

Deviņdesmitgades skanējumu atklās Rīgas radiofona „pēctecis” Latvijas Radio 1, kur raidījumā „Monopols” no pirmdienas, 26. oktobra divas nedēļas plkst. 19.05 tiksimies ar saviem radio cilvēkiem – Ansi Pavasari, Initu Kresu-Katkovsku, Māru Upmani-Holšteini, Tomu Brici, Velgu Vītolu u.c. – un atklāsim viņu pieredzi, intereses un mīļāko mūziku.

No  27. oktobra līdz 30. oktobrim, plkst. 12.30 Ziņu dienesta veidotā „Īstenības izteiksme” atskatīsies uz radio pirmsākumiem, vērtēs radio attīstību un pašreizējo situāciju. Ziņu dienests jubilejas aktualitātēm sekos līdzi arī rīta informatīvajā programmā „Labrīt” un ziņu izlaidumos.

No 29. oktobra klausītāju iecienītais raidījums „Zināmais nezināmajā” plkst. 10.05 tiks veidots sadarbībā ar RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti, ar kuru kopā atzīmēsim Radio jubileju. Trīs ceturtdienās līdz 12. novembrim uzzināsim par radio aparātu un tehnoloģiju vēsturi, kā arī par nākotnes radio un kognitīvo radio un atklāsim, kā radio tehnoloģijas pielietojam citās dzīves jomās.

Savukārt „Ģimenes studijā” no 30. oktobra piecas piektdienas viesosimies kolēģu virtuvēs. Pirmā tikšanās būs ar latviskās dzīvesziņas pārzinātājiem Ivetu un Vidvudu Medeņiem. Turpmākajās piektdienās par kulinārijas paradumiem stāstīs Radio balsis Ilze Medne, Ivonna Markelova, Māra Upmane - Holšteine un Uģis Lībietis.

Sestdien, 31. oktobrī, mīklu konkursā „Greizie rati” plkst. 10.25 Loreta Bērziņa, Ģirts Bišs, Dace Krejere un Ivars Riekstiņš iejutīsies mīklu minētāju lomā. Tāpat no 31. oktobra vairāki desmiti radio personību lasīs savu mīļāko vakara pasaciņu raidījumā „Ar labu nakti” plkst. 20.45.

Latvijas Radio 90. gadadienā svētdien, 1. novembrī, plkst. 9.30 Latvijas Radio aicina atkal tikties Latvijas Radio vēsturei veltītajā raidījumā „Reiz radio…”. Plkst. 11.05 „Kultūras Rondo” sastapsim ilggadējus kultūras procesu veidotājus un atspoguļotājus Latvijas Radio programmās. Svētku programma tiks turpināta ar pirmo erudīcijas radiospēli Latvijā „Lieliskais piecinieks”, kurā šoreiz atbildes uz jautājumiem meklēs radio cilvēki.

Radio jubilejas aktualitātes radio ēterā atspoguļos ne vien Latvijas Radio 2, bet arī Latvijas Radio 3 – Klasika, kas, gatavojoties savai 20. dzimšanas dienai 2016. gadā, jau kopš oktobra svētdienās plkst. 9.30 sagatavojusi aizraujošu raidījumu ciklu par Latvijas Radio un „Klasikas” muzikālo vēsturi – „Mode mainās. Klasika paliek.”. 1. novembrī „Klasikas” ēterā katras stundas sākumā izskanēs kāds skaņdarbs Latvijas Radio kādreizējo un daudzo muzikālo kolektīvu izpildījumā.

Piektdien, 30. oktobrī, Latvijas Radio 4 – Doma laukums raidījumā „Dzīvā vēsture” plkst. 19.15 dzirdēsiet vēsturnieka Vladimira Eihenbauma stāstījumu par Latvijas Radio ēkas vēsturi.  Arī 1. novembrī no plkst. 8.05 rīta programma „Doma laukums” būs īpaši veltīta Latvijas Radio darbības devītajam gadu desmitam.

Latvijas Radio jubilejas notikumiem sekos līdzi arī jauniešu sabiedriskais medijs Latvijas Radio 5 – Pieci.lv un dažādās mūzikas raidstacija Latvijas Radio 6 – Radio NABA. Tā piektdien, 30. oktobrī, Radio NABA ēterā jau no plkst. 8.00 rītā izskanēs īpašā jubilejas programma, kurā dienas laikā viesosies Latvijas Radio vadība un radio personības.

Radio 90.jubileju atspoguļos arī sabiedrisko mediju ziņu portāls lsm.lv, kurā būs skatāmi video apsveikumi Latvijas Radio jubilejā. Aizvien portālā var iepazīt radio arhīvu dārgumus un unikālo skaņu ierakstu bagātību.

Nozīmīgs notikums gaidāms piektdien, 30. oktobrī, plkst. 11, kad Rīgā, Radio ielā (LU Ekonomikas un vadības fakultātes ēka Aspazijas bulvārī 5) tiks atklāta Latvijas Radio vēsturiskā plāksne. Tieši ēkā Radio ielā aizsākusies Rīgas radiofona un tagadējā Latvijas Radio vēsture. Atklāšanas pasākumā piedalīsies Latvijas Radio pārstāvji un Latvijas Universitātes rektors prof. Indriķis Muižnieks. Savukārt Radio NABA visus pasākuma dalībniekus priecēs ar elektroniskās un laikmetīgās mūzikas priekšnesumu par operas „Madame Butterfly” tēmu. Aicinām visus interesentus klātienē piedalīties Latvijas Radio plāksnes atklāšanā!

Vairāk par Latvijas Radio jubileju uzziniet Latvijas Radio interneta vietnē šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt