Dienas ziņas

Valmierā izveidots Saulgriežu pārdomu labirints

Dienas ziņas

Ave Sol ieskandina Ziemassvētkus ar īpašu programmu

Izgudrota spēle lasītprasmes veicināšanai

Latvijā izgudro spēli lasītprasmes veicināšanai

Lai lasīšanu un vārdu veidošanu padarītu interesantu un jautru, Latvijā radīta jauna galda spēle „Burtošanas čempionāts”.

Spēles veidotāji saka – gribējām latviešu valodu celt godā un parādīt, cik tā ir bagāta. Spēlē, savā starpā sacenšoties, zilbi pa zilbei var veidot dažādus vārdus un kļūt par valodas čempioniem. To pirmie iemēģināja Kuldīgas Galvenās bibliotēkas Bērnu centra apmeklētāji.

Vai zinājāt, ka zilbe „mam”, kuru varam atrast bieži lietotajā vārdā „mamma”, tomēr ir reti vēl kādā citā vārdā, savukārt zilbe „ka” būs daudz vairāk sastopama.

Tāpēc arī katrai zilbei savs iegūstamo punktu skaits, retajām vairāk. To visu izzināja bērni, kas piedalījās pirmajā galda spēles „Burtošanas čempionāts” turnīrā. Pavisam komplektā ir 179 kārtis ar 144 latviešu valodai raksturīgākajām zilbēm, no kurām var darināt vairāk nekā 2000 latviešu valodas vārdu.

„Ļoti labi, pati arī tādu gribētu! Var iemācīties jaunus vārdus,” spēli uzteic pasākuma dalībniece Marika Jēkabsone.

Spēle ir domāta bērniem no 8 gadu vecuma, tāpēc Patriks vēl piepalīdz savam sešgadīgajam brālim. „Pat man likās interesanta. Bet jāuzmanās, vai tādi vārdi vispār pastāv (..) Jā, ļoti interesanti. Būtu priecīgs, ja ģimenes lokā varētu uzspēlēt,” saka pasākuma dalībnieks Patriks Purviņš.

Ideja, ka vajadzētu arī Latvijā ražotu spēli, kas lasīšanas prasmju uzlabošanu un vārdu darināšanu padarītu par aizraujošu nodarbi, dizaina projektu uzņēmumam „Kokmaizītes” radusies jau pirms vairākiem gadiem. Tomēr, lai viss izdotos, pirms izstrādes veikts pētījums, aptaujājot jaunāko klašu pedagogus. „Angļu valoda arvien vairāk ienāk caur saziņas līdzekļiem. Bet latviešu valodai tā loma ir pārlieku maza, un viens no veidiem ir galda spēles. Tas ir arī veids, kā saliedēt ģimeni un iemācīt mīlēt latviešu valodu,” klāsta spēles autore Baiba Altena.

Pirmajā burtošanas čempionātā piedalījās Kuldīgas Galvenās bibliotēkas Bērnu centra apmeklētāji, tā papildinās te jau esošo galda spēļu klāstu. „Galda spēles vispār ir populāras. Tas, ka tā ir latviski, viegli saprotama, viegli spēlējama, palīdzēs tai izkonkurēt „Uno”, „Monopolu”,” paredz bibliotekāre Kristīne Šimpermane.

Dizaina projektu uzņēmums „Kokmaizītes” jau vairāk nekā piecus gadus rada izklaidējošas un izglītojošas galda spēles. Tās galvenokārt veltītas Latvijas kultūrvidei. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt