4. studija

"Latvija": viesnīca, siers, mikroautobuss un koris

4. studija

Nacionālais teātris — vieta, kur "dzima" Latvija

Patriotisko tetovējumu mode: Lielvārdes josta, dabas skati un senās zīmes

Latviešu tetovējumi nebeidz pārsteigt – uz muguras Brīvības piemineklis, ap roku Lielvārdes josta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Tetovējumu māksla nebeidz pārsteigt – kāds uztetovējis uz muguras Brīvības pieminekli, tikmēr cita roku apvij Lielvārdes josta. Populāro veidu, kā paust savu patriotismu, izmanto gan Latvijā, gan ārzemēs dzīvojošie. Taču latviskās zīmes tetovē arī citu valstu pilsoņi.

Lai gan dažiem tetovējumi šķiet vienkārši stilīgi, citi ar to palīdzību pauž savu patriotismu, turklāt, iespējams, tas ir vizuāli visuzskatāmākais veids, kā to apliecināt. Latvijas Televīzijas raidījuma "4.studija" uz ielas uzrunātie garāmgājēji Normunds, Otto, Anete un Mārtiņš atzina, ka tetovējumi var būt patriotiski. Viņi kā pirmos piemērus nosauc valsts karogu, Brīvības pieminekli, Lielvārdes jostu, Latvijas kontūru un citu simboliku. Sastaptie cilvēki nenoliedz, ka arī paši tādus vēlētos un patriotiskos tetovējumus redzējuši dažiem sportistiem, piemēram, Brīvības pieminekli Zemgum Girgensonam.

Vienlaikus tiek norādīts, ka šādi tetovējumi atbilstošāki ir tad, ja plānota karjera ārzemēs vai arī paredzēts ilgāku laiku uzturēties ārpus dzimtenes.

Patriotisko tetovējumu bums sācies pēc pēdējiem Dziesmu un deju svētkiem, un kopš tā laika pieprasījums ir diezgan stabils, turklāt īpaši aktīvi cilvēki bijuši vasaras mēnešos. "Vasarā vairāk uz mājām brauc ārzemēs dzīvojošie latvieši un līdz ar to, kad viņi atbrauc, grib kādu gabaliņu no Latvijas paņemt līdzi," stāsta tetovēšanas mākslinieks Māris Pavlo.

"Pieprasījums ir diezgan liels. Tagad tāds modes kliedziens un drīz jau sāks veidoties pārprodukcija. Tiešām katru trešo dienu ir kāds, kam vajag uztetovēt latvisko identitāti," piebilst tetovēšanas mākslinieks Olafs Taube.

Viens no Olafa pēdējā laika lielākajiem darbiem ir Lielvārdes josta, kuras tetovēšana vairākos piegājienos kopā prasījusi 18 stundas.

Tetovējuma nēsātājs Māris uzsver, ka tā viņam ir latviska piemiņa. "Ideja sākās ar to, ka sākotnēji aizrāvos ar folkloru - es koklēju, dziedāju, dancoju latviešu dančus - un par piemiņu sev uztetovēju. Latvijas teritorijā tas ir nedaudz savādāk, bet, kad izbrauc ārpusē, tad, jā, - uzreiz cilvēki interesējas, un ir patīkami pastāstīt, bet Latvijā visi savā ziņā ir patrioti. Patriotiskums ir arī bez tetovējuma, vienkārši ir prieks, ka uz manis ir tāds mākslas darbs," skaidro Lielvārdes jostas tetovējuma īpašnieks Māris. 

Tetovēšanas meistari apgalvo, ka cilvēku idejām nav robežu, un bieži vien tie izvēlas apvienot latvisko ar visdažādākajiem citiem objektiem. "Nesen vienam klientam – medniekam - uztaisīju briedi, kurš mežiņā stāv un apakšā Lielvārdes jostas fragmenta rakstu," par savdabīgu patriotisku gājienu stāsta Mārtiņš Pavlo.

Daļa no cilvēkiem vēlas, lai viņu tetovējumi būtu unikāli, tomēr citi izvēlas vienkāršākus, tradicionālus simbolus. "Pieprasītākie ir atsevišķas noteiktas zīmes: jumis, laimes slotiņa, austras koks ir diezgan biežs variants. Pārsvarā meitenes taisa mazākus, bet puiši domā nopietnākus – Milda pa puskāju vai pa pusroku. Ja varētu tā sadalīt, tad būtu: zīmes, piemineklis un Rīgas skati," populārākos patriotiskos tetovējumus nosauc tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Siliņš.

Viens no Mārtiņa lielākajiem darbiem ir tetovējums ar Brīvības pieminekli pa visu muguru. Un, lai gan varētu šķist, ka tetovēties gribētāji parasti ir latvieši, – netrūkst arī ārzemnieku.

Francūzis Logārs Latvijā ieradās pirms mēneša un filmēšanas laikā jau tika pie otrā latviskā tetovējuma.

"Kad esmu kādā valstī, man tiešām ir interesanti iepazīties ar tās kultūru un tradīcijām. Parasti tās ir senas tradīcijas. Internetā meklēju tetovējumu simbolus, un šis man vienkārši iepatikās. Svastika simbolizē pērkonu, un tas arī ir dieva Pērkona simbols, tā kā es zinu šī tetovējuma nozīmi," savu izvēli par labu latviskajam simbolam skaidro francūzis Logārs. 

Nesen kāda meitene no Čikāgas bija Latvijā, un viņa bija sarunājusi tetovēt latviešu zīmi pie vietējā mākslinieka. Viņa teikusi, ka varētu turpat Amerikā to paveikt, kur ir pilns ar studijām, bet gribējusi, lai tas top Latvijā un lai to dara meistars, kas saprot, no kurienes tas nāk un kas ar to ir domāts.

Tomēr ir daudzi modes vadīti klienti, kuri uzskata, ka viņiem vajag tāpēc, ka citiem ir, bet ir arī pasūtītāji, kas to dara tikai sev - ir atraduši specifiskas zīmes, ir gājuši speciāli pie tantiņām runāties, kura zīme labāk darbotos, jo visas zīmes cilvēks vienlaikus nemaz nedrīkstot nēsāt, Latvijas Televīzija noskaidroja tetovēšanas salonos, kuru mākslinieki atzīstas, ka "pašā procesā koncentrējos uz tehnisko daļu, lai neko nesačakarētu, un patriotiskā sajūta vairāk ieslēdzas, kad darbs ir pabeigts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti