Latgalē plaši svin Aizgavēni

Šajās brīvdienās un līdz par trešdienai, kad būs Pelnu diena un sāksies garais Pirmslieldienu  gavēnis, Latgales pilsētās un ciemos notiek Meteņu svinēšana. Latgalē šos svētkus sauc par Aizgavēni  un svin jautri -- iet ciemos, ķekatās, brauc ar ragaviņām, vāra sātīgo aizgavēņa putru un mielojas ar pankūkām. Tas ir laiks, kad kārtīgi izlustēties, izdziedāties un izdejoties, jo šīs izpriecas, kā stāsta Latgales ļaudis, varēs atsākties vien pēc garā  gavēņa Lieldienās.

Meteņi jeb kā šos svētkus sauc Latgalē – Aizgavēnis - ir sena tradīcija, kad  atzīmē vecā gada beigas un jaunā gada sākumu. Tos svin septiņas nedēļas pirms Lieldienām, un ar Aizgavēni pēc katoļu tradīcijām, kā stāsta Latgales folkloras kopas „Svātra” dalībnieki  jau  sākas katoļu gavēnis. Tāpēc jāpaspēj pirms tam vēl izbaudīt laicīgās dzīves baudas mirkļus – izēšanos, izdziedāšanos  un ciemos iešanu.

Tradīciju šajā  dienā bijis daudz, atzīst folkloras kopas vadītāja Sarmīte Teivāne – dziedāt, dancos, laisties no kalna. Tas saistīts arī ar ticējumiem, piemēram, jo tālāk nolaidīsies no kalna, jo garāki būs lini nākamvasar; jo tālāk aizbrauksi ciemos, jo būs labāka raža – visi jau domā par Dieva svētību vasarā un rudenī.

Nerātnās dziesmas vēl jāpaspēj Aizgavenī izdziedāt, šīs nedēļas nogalē savā Vaboles pagastā, svinot Meteņus un atceroties, kā Aizgavēnis svinēts sendienās, stāsta folkloras kopas „Vabaļis” sievas. Tas ir pēdējais laiks, kad varot arī gardi un trekni paēst un kārtīgi izlustēties.

Gavēnis Latgalē sāksies trešdien - Pelnu dienā, līdz otrdienai Meteni jeb Aizgavēni svinēs daudzviet, šodien- Dagdā, Ciblas novada Līdumniekos, Balvu novada Bērzkalnē, Daugavpils novada Sventē, bet otrdien pirms Pelnu dienas Aizgavēni svinēs Preiļu novada Saunas pagastā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti