Latgalē plaši atzīmē Masļeņicu

Šajās brīvdienās Masļeņicas svētki plaši ieskandēs Latgali - sestdien Rēzekni, svētdien Daugavpili.

Masļenica ir sena slāvu tradīcija, tās ir atvadas no ziemas un pavasara sagaidīšana - gluži kā latviešiem Meteņi, bet kristīgajā pasaulē tas ir laiks pirms lielā gavēņa. Slāvu tautas Masļeņicu svin veselu nedēļu, katrai no nedēļas dienām ir savs nosaukums un izdarības. Masļeņicas laikā ir jāizklaidējas, katru dienu jāiet ciemos vai jāsagaida ciemiņi pašiem, bet svarīgākais šajos svētkos ir cept pankūkas, jo tieši pankūkas šajos svētkos ir galvenais saules simbols. 

Meteņi jeb Masļeņica ir vieni no senākajiem un krāšņākajiem slāvu tautu svētkiem, kad cilvēki pulcējas vienkopus, lai ar dažādām izdarībām sagaidītu pavasari.

Meteņos svinam septiņas dienas: pirmajā dienā sagaidām, pēdējā dienā – pavadām. Bet visu šo laiku cilvēki priecājas: dejo, smejas un viens otro izklaidē,” stāsta kāda no svinētajām.

Daugavpilī šo svētku tradīciju turpinātāji ir nacionālās kultūrbiedrības - krievu, baltkrievu, tie arī dažādi kolektīvi, arī skolas, kā, piemēram, Krievu licejs, to jau ne pirmo gadu piedaloties Masļeņicas svētku pasākumos, apliecina skolas direktors Jevgeņijs Timošenko.

Agrāk tradīcijas atjaunojām, bet tagad ir laiks, kad tradīcijas ievērojam un kopjam (..) Mums tradicionāli Meteņi asociējas ar jautrību, dziesmām, dejām un bagātīgu ēšanu,” norāda Timošenko.

Tradicionāli, bez kā neizpaliek še slāvu Meteņu svētki, ir visdažādākās pankūkas.

Sestdien atvadīties no ziemas un izjust slāvu Masļeņicas atraktīvās darbības un ēst pankūkas var Daugavpilī. Lai gan savas korekcijas ieviesīs ziemas un sniega trūkums, programma būs plaša, stāsta pilsētas kultūras pārvaldes pasākumu organizatore Vita Viļevko. „Diemžēl izpaliks tāda lieta kā vizināšanās ar kamanām, jo sniega, kā jūs redzat, nav. Bet būs iespēja vizināties ar zirgiem, uzcienāties ar tradicionālo ēdienu – pankūkām. Katrs mēs varēsim izbaudīt saules gabaliņu,” saka Viļevko.

Sestdien jau Masļeņicas pēdējā diena, to aktīvi svinēs Rēzeknē, arī Daugavpils novada Vaboles pagastā notiks aizgavēņa pasākums, pēc tradīcijas Masļeņicas pēdējā diena ir piedošanas diena, kad viens otram cilvēki lūdz piedošanu par pāri darījumiem  un savā ziņā attīra no sliktā sevi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti