Dienas ziņas

Partijas No sirds Latvijai" kongress Ķegumā

Dienas ziņas

Latvijas trušu dižsaiets Kazdangā

Kurzemes hercogam Jēkabam – 407

Kurzemes hercoga Jēkaba 407. dzimšanas dienā - stāsts par meitu precināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vairāk nekā divus gadsimtus ilgajā pastāvēšanas vēsturē Kurzemes hercogistē visdziļākās pēdas atstājis hercogs Jēkabs.  Šodien Jēkabam fon Ketleram apritētu 407. gadskārta.  Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā  to atzīmēja ar muzeja darbinieku iestudētu teatralizētu uzvedumu.

Vietā, kur savulaik mēdzis uzturēties arī  hercogs Jēkabs, tagad ir  Ģ. Eliasa vēstures un mākslas muzejs. Ideja atzīmēt viņa gaišības dzimšanas dienu, ik reizi  jubilejas viesiem  paverot kādu  mazākzināmu lappusi  viņa biogrāfijā, muzejniekiem radusies pirms 22 gadiem. Hercoga 407.  dzimšanas dienā  uzvedumā pārtapis stāsts par  to, kā hercogs meitas precinājis.

“Parasti mēs vairāk zinām par viņu kā vēsturisku personu, bet, kas notiek ar viņa pēcnācējiem, kur paliek meitas un cik viņam bija bērnu, to bieži vien pat vispār nezin, tāpēc mēs paņēmām drusciņ ko tādu sadzīviskāku, tādu ģimenes iekšpusi,” skaidro muzeja vēstures nodaļas speciāliste,  uzveduma režisore Silva Poča.

Precībām ar mīlestību tolaik gan  bijis maz kopīga. Galvenais bijis meitas izdot pareizajiem cilvēkiem, tādejādi palielinot  politisko ietekmi.

Hercoga lomas atveidotājs,  Ģ.Eliasa muzeja galvenais speciālists Artūrs Melderis raksturo hercogu:

“Kā  jau visi hercogi - viņš bijis tāds nedaudz uzpūtīgs, arī nedaudz skops, jo vienu brīdi ar tām kāzām bija tā, ka viņš negribēja pūra naudu maksāt. Viņš uzskatīja - kamdēļ maksāt, ja par to naudu varētu nedaudz uzlabot lielgabalus?” 

Hercoga Jēkaba Ketlera  40 gadu valdīšanas laikā Kurzemes un Zemgales hercogiste piedzīvoja lielāko uzplaukumu.

Būdams merkantilisma teorijas piekritējs viņš attīstījis  ražošanu, tirdzniecību kā arī būvniecību, kuras pēdas pamanāmas arī mūsdienu Jelgavā, stāsta  vēsturnieks un arheologs Andris Tomašūns:

“Tepat blakus Akadēmijas ielā, kur nupat notika ceļu būves darbi, redzams - hercogs Jēkabs ir tik lielus būvdarbus veicis 17. gadsimta vidū, ka šodien mēs vēl varam tikai mēģināt noķert viņu. Es domāju, varbūt   ir vērts pamācīties uzņēmību, to, ka viņš nebija bārenis savā domāšanā, viņš bija Eiropas saimnieks.”

Savas valdīšanas laikā hercogs Jēkabs izveidoja  arī plašu tirdzniecības tīklu ar  Kurzemes kolonijām Āfrikā un Amerikā, no kurienes tika ievestas līdz tam vēl nezināmas garšvielas, tostarp arī kafija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti