Kuldīgā cīnīsies par dižo lomu – «Planējošo vimbu»

Sestdien kuldīdznieki aicina uz palu šovu „Lido zivis Kuldīgā”. Jau agri no rīta Ventas krastus ieņems makšķernieki, lai cīnītos par dižo lomu – „Planējošo vimbu”.

Katru gadu pavasarī Kuldīgā ir iespējams redzēt, kā virs rumbas aptuveni pusotra metra augstumā lec zivis. Tieši aprīļa otrajā pusē vimbu lekšana virs rumbas sasniedz savu kulmināciju.

Saules apspīdētajā rumbā ļoti labi var redzēt, kā nepārtraukti viena pēc otras vizuļojošās vimbas cenšas tikt pāri rumbai un tālāk mērot ceļu uz savām nārsta vietām. „Pēc aptuveni nedēļas, divām vajadzētu sākties vimbu nārstam. Vimbas no jūras ir sanākušas upē un dodas pa straumi uz augšu, tāpat kā lašveidīgās, un cenšas tikt pēc iespējas augstāk, pārvarot arī tādus šķēršļus kā Ventas rumba.  Dotā brīdī ūdens līmenis ir pazems, bet ir, kas tiek pāri. Tad sāks nārstot un papildinās savu populāciju. Jālec aptuveni 1 m 20 cm – 1m 50cm. Ar lielāku ieskrējienu, lielākas zivis šo augstumu var pārvarēt. Vimbai ir spics deguntiņš  un spēcīgs ķermenis. Lasim esmu novērojis, viņš paskatās, ieskrienas un tad lec, iespējams tāpat ir vimbām, viņas ir mazākas, grūtāk ūdens putās redzēt,” stāsta zivju inspektors Jānis Sprugevics.

Šo skatu cilvēki brauc skatīties no malu malām. Šoreiz izdodas aprunāties ar dažiem kandavniekiem. „Mums ir ekskursija pa Kurzemi, arī paskatīties slavenās vimbas. Skaisti, saulīte spīd. Šeit ir arī parks, tāda ir vienīgi Kuldīga. Arī parks sakopts,” norāda Sprugevics.

Makšķernieki stāsta, ka vimba ir diezgan asakaina zivs, taču sālīta vai vītināta garšo ļoti labi. Ar saķertām vimbām pie Ventas uzrunāju vienu no makšķerniekiem. „Vidēji vimba sver 600 gramus, lielākas pāri par kilogramu. Es viņas sālu un vītinu vējā, tad pie alus un cienāju draugus,” saka Sprugevics.

Vimbas virs pašas rumbas, kā tas noticis senāk, ķert nav atļauts, stāsta Jānis Sprugevics. „Ir arī tepat pie rumbas uzskates materiāli, kur ir grozi rumbā novietoti, katram zvejniekam bija iedalīts savs posms. Zivis, kas netiek pārī un krīt atpakaļ, viņas savā šajos grozos.  Arī mūsdienās malu makšķernieki to izmanto. Vakar vienu grozu no rumbas izņēmām,” norāda zivju inspektors.

Kamēr rumbā lecošās zivis dvēseles priekam, tikmēr citas izdarības turpat blakus Ventai sitīs sestdien augstu vilni – būs tirgus, koncerti, pēc restaurācijas varēs apskatīt atvērto muzeju. Tā ar palu šovu „Lido zivis Kuldīgā”, pilsētā sākas tūrisma sezona. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti