Kolmane: Teiciens par «nākotnes cilvēkiem» ir reizē rosinošs un neko neizsakošs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Par gada spārnotāko izteicienu atzītais "Nākotne jau ir nākotnes cilvēku rokās!", ko gada nogalē intervijā LTV raidījumā "1:1" pauda Valsts prezidents Andris Bērziņš, vienlaikus ir gan asociācijas rosinošs, gan neko neizsakošs.

Visai sīvā konkurencē ar vairākiem citiem teicieniem tieši prezidenta atziņu žūrija izraudzījās titulēt par aizvadītā gada spārnoto teicienu.

Kā izvēli pamato žūrijas pārstāve Ieva Kolmane  - domu grauds ir valdzinoši vienkāršs un savā ziņā labi sasaucas ar krīzes un pēckrīzes laikā plaši tiražētajām aksiomām - „Mēs esam tur, kur mēs esam” un „Naudas ir tik, cik ir”. „Šis teiciens rosina radošo domu, iztēli. Tāds var aizpildīt jebkuru neomulīgu tukšumu, klusumu sarunā, kad galīgi nav ko teikt. No otras puses, tas rosina košas asociācijas ar spārnoto teicienu no Iļjas Ilfa un Jevgeņija Petrova „12 krēsli”. Proti, „Slīcēju glābšana ir slīcēju rokās”,” norāda Kolmane.

„Salinātā rupjmaize”, „dzirkstvīns”, „ļaunatūra”, "tuksnis" - tie bija daži no vārdiem, kas pretendēja uz 2013.gada vārda titulu. Žūrija visbeidzot tomēr vienojās gada vārda godā celt vārdu „pašbilde”, kas ir ar mobilā tālruņa kameru iemūžināta pašportreta apzīmējums. Kā uzsver žūrijas pārstāvis Andrejs Veisbergs - tas ir arī veiksmīgi latviskots angļu vārds „selfie”, ko par 2013.gada vārdu angļu valodas vidē atzinuši Oksfordas universitātes valodnieki. „”Selfie” - tas nav angļu valodas vārds. Tas ir slengs vai sarunvalodas vārds. „Pašbilde” arī nav literārs vārds, jo „bilde” ir aizguvums no vācu valodas,” saka Veisbergs. Viņš gan piebilst, ka tieši „pašbilde” vislabāk raksturo šī vārda būtību.

Par gada nevārdu atzīts vārds, kura lietošana ļoti plaši sazēlusi tieši aizvadītajā gadā un šis vārds ir „dīls”. Par tā popularizētāju uzskata bijušo izglītības ministru Robertu Ķīli. Kā norāda žūrijas pārstāvis Aldis Lauzis šī atvasinājumu kopa „dīls, dīli, dīlošana” jau paspējusi ieviesties ne tikai runātajos, bet jau drukātajos tekstos. „Likās, ka šo vārdu var saukt par gada nevārdu, jo latviešu valodā ir vārdi, ko varētu lietot šī vārda vietā,” kritisks bija Lauzis.

Akcija „Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens” Latvijā notiek jau 11.reizi, žūrijas pārstāvji atzīst, ka grūti pateikt, vai ar tās palīdzību kāds nevēlams vārds no mūsu valodas izskausts, taču daļa par gada vārdu atzīto gan ļoti organiski iedzīvojušies mūsu valodas vidē, to vidū ir vārdi „talkot”, „glābējsilīte” un „zīmols”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti