Kārlis Īle atzīts par vienu no pieciem pasaules labākajiem smilšu skulptūru tēlniekiem

Amerikas Savienotajās Valstīs, Ņūdžersijas štata Atlantiksitijā, jūnija beigās notika Pasaules čempionāts smilšu skulptūru veidošanā, kura ietvaros 540 tonnas smilšu pārtapa brīnumainos mākslas darbos. Starptautiska žūrija izvērtēja tēlnieku veikumu, un latviešu tēlnieks, Jelgavas Starptautisko ledus un smilšu skulptūru festivālu mākslinieciskais vadītājs Kārlis Īle iekļuva piecu apbalvotu mākslinieku sarakstā ar godpilno 4. vietu, tādejādi kļūstot par vienu no pieciem pasaules labākajiem smilšu skulptūru tēlniekiem.

Jau vairāk kā 30 gadus Atlantiksitijā notiek viens no prestižākajiem smilšu skulptūru konkursiem visā pasaulē, uz kuru cīnīties par pasaules čempiona titulu ik gadu ierodas spēcīgākie smilšu tēlnieki no visas pasaules. Šogad čempionātā piedalījās gan vairāki iepriekšējo gadu čempioni, gan arī atzīti tēlnieki no visiem pasaules reģioniem: Amerikas Savienotajām Valstīm, Kanādas, Meksikas, Krievijas, Malaizijas, Indijas, Nīderlandes, Beļģijas, Lielbritānijas u.c.. Kopā 24 tēlnieki no 13 valstīm, kuri bija izturējuši stingros kvalifikācijas noteikumus.

Latvijas tēlnieki Agnese Rudzīte-Kirillova un Kārlis Īle izcīnīja tiesības piedalīties šajā elitārajā pasākumā 2011.gadā, iegūstot pirmo vietu Šveices starptautiskajā Roršahas smilšu skulptūru festivālā, kas ir oficiāls konkurss kvalifikācijai uz pasaules čempionātu. Toreiz viņiem uzvaru atnesa komandas darbs „ Karaliene varde”. Abi tēlnieki guvuši daudz dažādu panākumu starptautiskos mākslas festivālos. Tai skaitā Īle var lepoties ar Pasaules čempiona titulu ledus skulptūru veidošanā, un abiem pieder Pasaules čempiona tituls sniega skulptūrās.

Smilšu skulptūras īpašu popularitāti ieguvušas pēdējos gadu desmitos, jo tās ir salīdzinoši ātri veidojamas un ar īslaicīgu eksistenci, kas ļoti atbilst mūsdienu straujajam laika ritējumam un laikmetīgās mākslas nosacījumiem. Pasaules čempionāts smilšu skulptūru veidošanā aizsākās Kanādā vairāk nekā pirms 30 gadiem. Nu jau trešo reizi tas notiek Amerikas Savienotajās Valstīs.

Čempionāts norisinājās divās kategorijās: solo un komandas darbs, un papildus visi tēlnieki piedalījās lielās demo skulptūras veidošanā. Solo kategorijā 1.vietu ieguva skulptūra "Amazones mīlulis" (Karen Fralich no Ontario, Kanādā).

Agnese Rudzīte-Kirillo solo skulptūrās radīja skulptūru „Skaistuma industrija”. Viņa stāsta: „ Neskatoties uz to, ka šoreiz neizdevās tikt uz apbalvoto pjedestāla, ir prieks nest Latvijas vārdu pasaulē un piedalīties šajā ļoti labi organizētajā konkursā, un iekļūšana 24 pasaules labāko tēlnieku sarakstā jau ir milzīgs pagodinājums un sasniegums.”

Savukārt Kārlis Īle skaidro, ka smilšu skulptūru veidošana prasa ne tikai lielu māksliniecisko atdevi, bet arī milzīgu fizisko piepūli, jo dažu dienu laikā ir jāpārrok vairāk nekā 15 tonnas smilšu, slodzi vēl vairāk pastiprina laika joslas maiņas radītais nogurums. Taču bija vērts „izpumpēties” solo konkursā, jo tas deva iespēju ar skulptūru „Pēdējais ābols” ierindoties piecu pasaules labāko tēlnieku sarakstā.

„Ideja par „Pēdējo ābolu” man radās tikai Amerikā, kad sastapos ar tur ļoti izteikti dominējošo sintētisko, mākslīgo un tehnoloģisko pasauli. Skulptūrā meitene tur rokās pēdējo īsto ābolu, kuru mēģina nozagt ‘tehnočūska’. Idejas zemtekstā ir atsauce uz Bībeles motīvu, par grēkā krišanu, un neliela ironija par „Apple” ābolu kā norāde uz to, ka virtuālā pasaule aizvien biežāk aizstāj reālo,” saka Īle.

Latvijas Starptautiskais smilšu skulptūru festivāls norisinājās Jelgavā, Uzvaras parkā no 9.līdz 16.jūnijam, kurā piedalījās 19 pasaulē atzīti tēlnieki no septiņām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Bulgārijas, Kanādas, Nīderlandes un Krievijas. Festivāla ietvaros Agnese Rudzīte-Kirillova izveidoja smilšu bāru un speciālo foto skulptūru, kurā ikviens parka apmeklētājs var „iesēties”.

Pateicoties labvēlīgajiem laika apstākļiem, Jelgavas smilšu skulptūru parks ir atvērts līdz 31.jūlijam. No 600 tonnām smilšu tapušos festivāla mākslas darbus var apskatīt Jelgavā katru darba dienu no plkst. 11 līdz 19, bet sestdien un svētdien no plkst. 10 līdz 21.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Izklaide
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt