Dienas ziņas

Eiropas nauda Latvijas pagastos

Dienas ziņas

Koru saietā Talsos sadziedas 1300 zēnu

Koka auto sacensības Kārķos

Kārķos fizikas likumus un amata prasmes apgūs koka auto sacensībās

Apgūt fizikas likumus un darbmācības prasmes var ne vien skolas solā, bet arī gatavojoties koka automobiļu sacensībām. Šādas netradicionālas sacīkstes jau trešo gadu norisinās Kārķu pagastā. Tajās var piedalīties ar spēkratiem, kuri darbojas uz pašgājēja principa. Būtiskākais vērtēšanas kritērijs – auto veiktais attālums.

Aizbraukt vismaz desmit metrus, pārspēt personisko rezultātu, sasniegt pasaules rekordu, katram koka auto sacensību dalībniekam mērķi ir citi, tomēr visus vieno aizrautība auto darināšanā.

„Interesants bija viss šis process, kamēr tu pats izdomā to mašīnas motoru, kamēr izdomā to izskatu, dizainu, protams, visu. Grūtākais bija, lai uzzinātu labāko motoru šāda tipa mašīnai,” saka Vijciema pamatskolas 9.klases skolnieks Emīls Vīnups.

Lai gan sacensībās vērtē vien auto veikto attālumu, to dalībnieki lielu vērību pievērš arī spēkrata izskatam. Daumants koka auto sacīkstēs piedalījās jau trešo reizi. „Katru gadu jau ir doma uztaisīt labāku mašīnu, kura aizbrauc tālāk un arī dizaina ziņā smukāku, lai ir smukākā no visām,” atzīst Vijciema pamatskolas 8.klases skolnieks Daumants Leimanis.

Tomēr šādas sacīkstes nav vien izklaide. Lai panāktu automobiļu kustību, skolēniem jāliek lietā zināšanas.

„Nav jau nekā labāka, kā likt skolēnam izprast visus procesu par savienošanu. Te ir konstruēšana iekšā, te ir dažādu ideju ģenerēšana. Pēc tam skolēns skatās – viņš ir kaut kur kļūdījies, kaut ko pārtaisa. Viņš mācās no kļūdām un viņš dara reālu, interesantu darbu, kas arī viņam patīk,” saka sacensību organizators, darbmācības skolotājs Valdis Šaicāns.

Sacensībās startējošos auto pirms tam pārbauda un sadala vairākās klasēs, atkarībā no to dzinēja jeb kārts garuma. Pēc tam vērtēšana jau vienkārša – kurš aizbrauc vistālāk ir uzvarējis. „Attiecīgi, kad automobiļi šīs parādes un komisijas ir izgājuši, tad notiks sacensības un tālāk aizbraukušie, attiecīgi tiks apbalvoti un tas, kas sasniegs, ja sasniegs jaunu pasaules rekordu, tiks apbalvots ar naudas prēmiju – 100 eiro,” norāda Kārķu pagasta pārvaldes vadītājs Pēteris Pētersons.

Pasaules rekordu izdevās pārspēt Kristiānam Kalniņam, kura spēkrats sasniedza teju 43 metru atzīmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt