Kā top dienu noplēšamie kalendāri?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vienam tas stāv virtuvē, citam viesistabā, kāpņu telpā, bet citiem… tualetē. Tas ir noplēšamo dienu kalendārs, kurā var uzzināt ne tikai to, kāds šodien datums, bet arī izlasīt dažādu informāciju un padomus. Kas ir tie cilvēki, kuri taisa noplēšamo dienu kalendārus, noskaidroja pieci.lv.

“Uzšķiram 1. janvāri. „Optimistu un pesimistu domas dalās tikai par pasaules gala datumu”, to teicis slavenais aforismu autors Staņislavs Ļežijs Lecs”.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

2016.gada 1.janvāra „Zvaigznes ABC” noplēšamo dienu kalendāra aforismu lasa apgāda “Zvaigzne ABC” projektu vadītāja un redaktore Gundega Sēja, kura šāda tipa kalendārus veido jau sešus gadus: “Patiesību sakot, „visu gadu dziesmas krāju”, tā es visu gadu krāju jau kādas lapiņas un atziņas, ko es izlasu un salieku zīmītes, lai man būtu materiāls, ko izmantot nākamajā gadā”.

Latvijā noplēšamo dienu kalendārus veido četras izdevniecības – SIA „Akopeks”, SIA „Press Distribution Center”, apgāds „Pūce” un „Zvaigzne ABC”. Tas esot grūts, aizraujošs un atbildīgs darbs un katram ir sava pieeja. “365 dienas gadā un itin viegli var sajaukt – vai to es esmu rakstījusi? Vai es par to jau teicu? Vai tas bija vai nebija? Tālab gadu gaitā es esmu izstrādājusi sev tādu tabuliņu, kur ir 12 lapas – katram mēnesi viena, un tad es sarakstu visus datumus, svināmās dienas, lai nesajauktu visas adventes, Ziemassvētkus, tēva dienu, mātes dienu,” turpina Gundega Sēja.

Viss sākas ar svētku dienām, un, ja vien tā nav svētku diena, Gundega domā, ka, piemēram, ceturtdienām piestāv receptes.

“Un starp citu, es esmu ielikusi ļoti daudz svinamās dienas, reizēm kā joku, jo, piemēram, varbūt visi nezina, ka nākamajā gadā Vinnijam Pūkam ir dzimšanas diena. Vispār katru gadu ir, bet nākamo gadu viņam ir apaļa jubileja.

Tālāk es uzrakstu tēmas un tās pa gadiem mainās. Ir, protams, derīgi padomi - kā jau minēju receptes, ir ģeogrāfija „Pasaules ceļos”, ir vēstures lappusīte, ir joki – pēc iespējas dažādāk. Un nākamajā gadā es esmu ielikusi arī dažas kokteiļu receptes.

Es teikšu noslēpumu tādu, daudzi man ir teikuši, ka viņi tur kalendāru mazmājiņā vai tualetē. Tā ir, protams, gaumes lieta. Es droši vien to liktu virtuvē. Jo tas saistās ar rīta rituālu - ar to, ka es paskatos, kāds šodien datums, kam šodien ir vārda diena, atrisinu krustvārdu mīklu vai skatos, ko man pagatavot ģimenei ēst," piebilst Gundega.

Savs stāsts ir apgāda „Pūce” vadītājai Dainai Garokalnai, viņa noplēšamos kalendārus veido jau 14 gadus: “Pērn mūžībā aizgāja mana ilggadējā kalendāra sastādītāja - mana mamma, Skaidrīte Grīnblate, un tagad viņas aizsākto darbu turpinu es. Mēģinu turpināt viņas iedibināto kārtību, tās vadlīnijas un tradīcijas.”

Dainai noplēšamo dienu kalendārs mājās ir bijis vienmēr: “Arī manā ģimenē noplēšamais dienu kalendārs bija pie sienas mājās. Un tā bija laba dāvana Ziemassvētkos vecmāmiņai, vēlāk mammai. Atceros, ka vecmāmiņa bieži vien noplēsa pa lapiņai, kur viņai likās informācija tāda svarīgāka, nolika informāciju uz galda un teica: „Tas jums jāizlasa!” un ļoti dusmojās, ja mēs neizlasījām, tad teica: „Jūs neko negribat zināt!””

Jāpiemin, ka 13 gadus „Pūces” kalendārs tapa uz vairākām rūtiņu lapiņām. “Mana autore rakstīja ar roku visas kalendāra lapiņas, viņa lika pa tēmām bloknotiņos uz rūtiņu papīra, jo viņa bija jau gados un ar datoru nestrādāja. Tad viņa skaitīja – apmēram pieci vārdi rindiņā un līdz 17 rindiņām – tad nebūs jāīsina.”

Kalendāra vāciņus Daina bieži fotografē pati. Piemēram, 2011.gada kalendāros šūpolēs sēž māla zaķīšu pāris rūtainās biksēs. To viņa nobildējusi pati savā dārzā:

“Jā, vāciņi jau ir vairāki, teksts visos ir viens, bet vāciņi ir dažādi, lai lasītājam būtu izvēle.

Tad noteikti vienam vajadzētu būt attiecīgā horoskopa gada atainojumam, šogad tas ir pērtiķis. Bet pērtiķi jau arī ir visādi, tādi dusmīgi, bet mēs izvēlējāmies tādu amizantu pērtiķi. Un tad vienu vāciņu cenšos pati fotografēt, tad ir tāda kompozīcija Ziemassvētkiem. Jo bieži jau izvēlas Ziemassvētku dāvanai.”

Nereti Ziemassvētku dāvanas aizceļo arī uz ārzemēm. Pavisam nesen Dainas radītais kalendārs aizceļojis uz Kanādas latviešu centru Toronto. Bieži autore saņēmusi pateicības no kalendāra veidotājiem.

Kā stāsta Daina Garokalna, noplēšamo dienu kalendāru veidotāji dzīvo vienu gadu uz priekšu, jau tagad vāc informāciju, ko publicēt 2017.gada kalendārā, kam jābūt gatavam līdz nākamā gada vasarai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti