Jauniešus Rēzeknes bibliotēkā lasa kā dzīvās grāmatas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ar iespēju ikvienam izlasīt 18 dzīvas grāmatas, piemēram, par kurdiem, islamu, Turcijas iedzīvotājiem vai stāstu par kādu vienkāršu un jaunu franču karavīru, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā pirmo reizi aizvadīta starptautiskā dzīvā bibliotēka, kas grāmatu cienītājos guvusi pozitīvu atsaucību, jo deva iespēju iepazīt dažādu Eiropas valstu kultūru tradīcijas un lauzt valdošos stereotipus.

Vincents ir jauns puisis no Francijas kurš jau kopš septembra dzīvo Rēzeknē un kā brīvprātīgais strādā vietējā pansionātā, un šis jaunais puisis piektdien, 13.martā Rēzeknes centrālajā bibliotēkā bija viena no dzīvajām grāmatām, ko bija iespēja lasīt kāda neierasta pasākuma ietvaros – pirmo reizi Rēzeknes bibliotēkas lasītavā norisinājās starptautiskā dzīvā bibliotēka.

Vincents, kā pats atklāj, ir vienkāršs franču karavīrs, kurš pēc pavadītajiem trīs gadiem Francijas profesionālajā militārajā dienestā nolēma mainīt dzīvi, un šī iespēja - būt kādam par dzīvo grāmatu esot arī lieliska iespēja izstāstīt savu stāstu un pieredzi, ko guvis Francijas armijā.

Bet Vincents nebūt nebija vienīgā šāda dzīvā grāmata, ko bibliotēkas lasītavā bija iespēja ikvienam rēzeknietim, ja tā var teikt, izlasīt.

"Tā ir normāla bibliotēka, bet grāmatu vietā bibliotēkā var satikt dzīvus cilvēkus, katru ar savu stāstu, par savu ideju Rēzeknes centrālo bibliotēku uz vienu dienu pārvērst par dzīvo bibliotēku," stāsta brīvprātīgā no Rumānijas Džordžiana.

Šeit pieejamas grāmatas par dažādām valstīm un kultūrām, un jebkurš lasītājs katru grāmatu var izņemt un lasīt pusstundas garumā, bet galvenais ieguvums ir tas, ka jebkurais grāmatai var uzdot arī jautājumus, lai atklātu visu, ko vēlas uzzināt par konkrēto kultūru, atklāj Džordžiana, kas savulaik līdzīgā pasākumā jau piedalījusies savā valstī, tādēļ ar šo pieredzi vēlējusies dalīties arī ar rēzekniešiem.

“Ar grāmatu katalogu mēs jau bijām iepazinušās iepriekš, un tas, par ko stāstīs grāmatas, mums ir zināms,” Rēzeknes centrālās bibliotēkas vecākā bibliogrāfe Ruta Suseja atklāj, ka šodien dzīvās bibliotēkas grāmatas ir jaunieši no dažādām Eiropas valstīm, kas šobrīd dzīvo Rēzeknē un strādā kādu brīvprātīgo darbu, vai ir studenti "Erasmus" un "Erasmus plus" programmās. “Varbūt daži piemēri: stāsts par Ķīnu, kuru stāstīs īsta un vienkārša ķīniešu meitene, stāsts par Vācijas zviedru, kur būs divu kultūru mijiedarbība, grāmata ar nosaukumu amerikānis arī dalīsies par vispār pieņemtajiem stereotipiem sabiedrībā, kas tad ir amerikāņi, būs arī izklaidīgs un mazliet  neorganizēts vācietis, kurš stāstīs arī stāstu par sevi, atklāsim Albāniju, kā arī viesosimies viesmīlīgajā Uzbekistānā. Man visinteresantākais un arī vismazāk zināmākais, un arī stereotipiem bagātākais varētu būt par islāma tradīcijām, noteikti interesē arī par to, ko nozīmē būt kurdam, interesanti paklausīties arī stāstus par Turciju, kā arī paviesoties Ķīnā.”

Pavisam Rēzeknes centrālajā bibliotēkā dzīvās bibliotēkas ietvaros bija lasāmas 18 dažādas grāmatas. Un lielākā daļa no daudziem galdiņiem ar dažādu valstu karodziņiem, kur grāmatas aktīvi sarunājās ar saviem lasītājiem, bija pastāvīgi aizņemti.

“Grāmatas runās angļu valodā, dažas grāmatas runās krievu valodā, ir grāmatas, kas runā vācu valodā, bet ir arī vārdnīcas, ar kuru palīdzību varēs šo grāmatu saprast - citiem vārdiem, tie ir tulki.”

Rēzeknes centrālās bibliotēkas pārstāve Ruta Suseja atzīst, ka ar šāda veida netradicionāliem pasākumiem interese tiek pievērsta arī pašai bibliotēkai un ieguvēji ir ne vien paši jaunieši, kas iejutās dzīvajās grāmatās, bet arī vietējie lasītāji. Tāpat viņa atzīst, ka šādu Dzīvo bibliotēku lasītavā varētu organizēt arī par citām tēmām, piemēram, profesiju daudzveidību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti